Poptávka po zlatě je robustní. Čekejme otřes ve společnosti

Poptávka po zlatě je robustní. Čekejme otřes ve společnosti

zlato

V našich médiích se objevuje článek za článkem, který syrově informuje o tom, že ceny zlata a stříbra spadly za poslední čtvrtletí nejvíce za posledních 40 let. Ano samozřejmě, zlato upsalo z ceny na burze od počátku roku 25 % a stříbro dokonce 35 %, ale samotná tato informace nic nevypovídá o zlatě a stříbru jako takovém ani co to pro nás může znamenat. Lovci senzací mají splněno, protože podali zprávu o tom, co senzačního se aktuálně děje na burze a co tu nebylo posledních 40 let. Jenže…

Investory by tato informace o poklesu ceny mohla zajímat ze zcela jiných důvodů. Zaprvé i začínající investor by měl investovat dle zlatého pravidla investování „nakupuj, když klesá – prodávej, když roste“. Takže tento pokles cen drahých kovů je už pouze díky této základní poučce zajímavý k bližšímu prozkoumání. Zadruhé by se měl pokusit zjistit, čím je tento pokles cen drahých kovů způsoben, proč se tomu tak asi děje a zda je pokles vůbec opodstatněný. A za třetí, jakou lze očekávat perspektivu pro tyto aktiva do budoucna.

 


Pokud zrovna nejste lidmi, kteří jsou duchem investory (to je možná škoda, protože peníze sice samy o sobě nejsou důležité, ale ovlivňují vše co důležité je – zdraví, vztahy, spokojenost), tak i vás by měl tento vývoj drahých kovů zajímat. Ona totiž poptávka po fyzicky vlastněných drahých kovech do značné míry odráží budoucí průběh v lidské společnosti a to nejen z ekonomického pohledu. Rostoucí poptávka po jistotě (čímž přesně drahé kovy jsou) signalizuje budoucí nejistotu ve společnosti. Naopak klesající poptávka po jistotě ve formě drahých kovů předesílá, že k budoucím silnějším otřesům ve společnosti zřejmě nedojde. A zde jsme poprvé učinili důležitou poznámku, že jde totiž o poptávku po „fyzicky vlastněných drahých kovech“ nikoliv o poptávku na burze ovlivněnou různými finanční deriváty. Tato poptávka je zcela jiného charakteru než poptávka na burze slušně vypovídá o reálném stavu věcí. Ona burza samotná je poměrně ďáblův přístroj, prodávají se na ní i věci, které fyzicky ani neexistují, což je případ i drahých kovů a obchody na burze cenu značně vychylují od skutečnosti. S cenou na burze lze totiž dost dobře manipulovat a k této manipulaci také došlo. Více o manipulaci s cenou drahých kovů se můžete dočíst také v přeloženém článku, který napsal Dr. Paul Craig Roberts pro Global research.

S množstvím mincí a cihel ale manipulovat nelze. Poptávka po fyzicky vlastněných drahých kovech tedy slušně odráží budoucí perspektivu nebo neperspektivu vlastnictví drahých kovů. Ostatně, proč by někdo nakupoval drahé kovy, kdyby k tomu neměl skutečně dobrý důvod. Dle posledního reportu WGC (World Gold Council – http://www.gold.org/) obchodní data ukazují, že import zlata do Číny z Hong Kongu robustně roste. Stejně tak poptávka v Indii. Pokles ceny drahých kovů využívají lidé pro nákup jistoty. Ti, kteří spekulovali a svou sázku na jistotu nepochopili, své kovy prodávají. Indie a Čína dle WGC společně tvoří 61 % poptávky po zlatě na celém světě. V mnoha zemích se platí zvýšené prémium za dodání fyzického kovu. Ve Vietnamu toto prémium dosáhlo dokonce 150 dolarů za unci zlata. Mincovny a zpracovatelé drahých kovů jsou zaplaveni objednávkami. To jsou vše skutečnosti, o kterých WGC podává v reportu zprávu. Všechna tato tvrzení o robustní poptávce po fyzicky vlastněných drahých kovech lze doložit pro nás Evropany poměrně šokujícími fotografiemi fronty 10,000 lidí před obchodem s drahými kovy v Číně pořízené 11.6.2013 a zveřejněné na serveru Caixin http://photos.caixin.com/2013-06-12/100540387.html.

Silné otřesy ve společnosti jsou na spadnutí. Za to bych dal ruku do ohně. Vysoká poptávka po drahých kovech je toho dalším z důkazů.

© Ing. Roman Šebl pro Skutečnosti

Vsechna práva vyhrazena


O autorovi

ing. Roman Šebl
ing. Roman Šebl

Ekonom a specialista v oblasti osobních investic pro širokou veřejnost, který není spokojen s bezcennou nabídkou finančních poradců a bankovních domů, jež je nabízena k "budování majetku". Investice do reálných aktiv poskytují vyšší výkon a stabilitu i v době ekonomických otřesů. Mým posláním je své zkušenosti a návody předávat dále, čímž chci přispět k objevování alternativních řešení pro osobní investice i nového přístupu k poradenství v České republice.

Další články

5 x komentář

 1. Jiri B. 15/07/2013 - 23:08 at 23:08

  Vysoka poptavka a presto klesa cena?

 2. xmart 17/07/2013 - 19:34 at 19:34

  Jiri B.: správná otázka. A uspokojivou odpověď hledají ti, co se nevyznají na trhu velmi obtížně.
  Jedinou odpovědí je právě manipulace ceny viz. článek http://finexpert.e15.cz/rubriky/jak-je-to-v-soucasnosti-se-zlatem.
  Dává vám jinak smysl, že cena zlata do roku 2011 rostla, přestože centrální banky do roku 2009 prodávali téměř 500 tun zlata ročně.  Od roku 2009 centrální banky nakupují stále více a cena dnes klesá.
  Uvažte následující fakt:
  Cena zlata a stříbra se stanovuje podle ceny kovů na komoditních burzách. A každý den během dubna 2011 se prodala na největší komoditní burze Comexu více než celoroční těžba stříbra a 1/5 roční těžby zlata.
  Bohužel informace v oblassti drahých kovů bývají často dezinterpretovány viz http://proinvestory.cz/dvoji-cena-zlata

 3. Kupec 18/10/2013 - 11:12 at 11:12

  Prave v dobe poklesu ceny se nejlip nakupuje. Buffett rika, ze kupovat se ma to co nikdo nechce a naopak prodavat to, co chce kazdy. Dobre nakupy ted pri propadu ceny delam na http://www.burzadrahychkovu.cz   

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top