Poptávka po zlatě je robustní. Čekejme otřes ve společnosti

Poptávka po zlatě je robustní. Čekejme otřes ve společnosti

zlato

V našich médiích se objevuje článek za článkem, který syrově informuje o tom, že ceny zlata a stříbra spadly za poslední čtvrtletí nejvíce za posledních 40 let. Ano samozřejmě, zlato upsalo z ceny na burze od počátku roku 25 % a stříbro dokonce 35 %, ale samotná tato informace nic nevypovídá o zlatě a stříbru jako takovém ani co to pro nás může znamenat. Lovci senzací mají splněno, protože podali zprávu o tom, co senzačního se aktuálně děje na burze a co tu nebylo posledních 40 let. Jenže…

Investory by tato informace o poklesu ceny mohla zajímat ze zcela jiných důvodů. Zaprvé i začínající investor by měl investovat dle zlatého pravidla investování „nakupuj, když klesá – prodávej, když roste“. Takže tento pokles cen drahých kovů je už pouze díky této základní poučce zajímavý k bližšímu prozkoumání. Zadruhé by se měl pokusit zjistit, čím je tento pokles cen drahých kovů způsoben, proč se tomu tak asi děje a zda je pokles vůbec opodstatněný. A za třetí, jakou lze očekávat perspektivu pro tyto aktiva do budoucna.

 


Pokud zrovna nejste lidmi, kteří jsou duchem investory (to je možná škoda, protože peníze sice samy o sobě nejsou důležité, ale ovlivňují vše co důležité je – zdraví, vztahy, spokojenost), tak i vás by měl tento vývoj drahých kovů zajímat. Ona totiž poptávka po fyzicky vlastněných drahých kovech do značné míry odráží budoucí průběh v lidské společnosti a to nejen z ekonomického pohledu. Rostoucí poptávka po jistotě (čímž přesně drahé kovy jsou) signalizuje budoucí nejistotu ve společnosti. Naopak klesající poptávka po jistotě ve formě drahých kovů předesílá, že k budoucím silnějším otřesům ve společnosti zřejmě nedojde. A zde jsme poprvé učinili důležitou poznámku, že jde totiž o poptávku po „fyzicky vlastněných drahých kovech“ nikoliv o poptávku na burze ovlivněnou různými finanční deriváty. Tato poptávka je zcela jiného charakteru než poptávka na burze slušně vypovídá o reálném stavu věcí. Ona burza samotná je poměrně ďáblův přístroj, prodávají se na ní i věci, které fyzicky ani neexistují, což je případ i drahých kovů a obchody na burze cenu značně vychylují od skutečnosti. S cenou na burze lze totiž dost dobře manipulovat a k této manipulaci také došlo. Více o manipulaci s cenou drahých kovů se můžete dočíst také v přeloženém článku, který napsal Dr. Paul Craig Roberts pro Global research.

S množstvím mincí a cihel ale manipulovat nelze. Poptávka po fyzicky vlastněných drahých kovech tedy slušně odráží budoucí perspektivu nebo neperspektivu vlastnictví drahých kovů. Ostatně, proč by někdo nakupoval drahé kovy, kdyby k tomu neměl skutečně dobrý důvod. Dle posledního reportu WGC (World Gold Council – http://www.gold.org/) obchodní data ukazují, že import zlata do Číny z Hong Kongu robustně roste. Stejně tak poptávka v Indii. Pokles ceny drahých kovů využívají lidé pro nákup jistoty. Ti, kteří spekulovali a svou sázku na jistotu nepochopili, své kovy prodávají. Indie a Čína dle WGC společně tvoří 61 % poptávky po zlatě na celém světě. V mnoha zemích se platí zvýšené prémium za dodání fyzického kovu. Ve Vietnamu toto prémium dosáhlo dokonce 150 dolarů za unci zlata. Mincovny a zpracovatelé drahých kovů jsou zaplaveni objednávkami. To jsou vše skutečnosti, o kterých WGC podává v reportu zprávu. Všechna tato tvrzení o robustní poptávce po fyzicky vlastněných drahých kovech lze doložit pro nás Evropany poměrně šokujícími fotografiemi fronty 10,000 lidí před obchodem s drahými kovy v Číně pořízené 11.6.2013 a zveřejněné na serveru Caixin http://photos.caixin.com/2013-06-12/100540387.html.

Silné otřesy ve společnosti jsou na spadnutí. Za to bych dal ruku do ohně. Vysoká poptávka po drahých kovech je toho dalším z důkazů.

© Ing. Roman Šebl pro Skutečnosti

Vsechna práva vyhrazena


O autorovi

ing. Roman Šebl
ing. Roman Šebl

Ekonom a specialista v oblasti osobních investic pro širokou veřejnost, který není spokojen s bezcennou nabídkou finančních poradců a bankovních domů, jež je nabízena k "budování majetku". Investice do reálných aktiv poskytují vyšší výkon a stabilitu i v době ekonomických otřesů. Mým posláním je své zkušenosti a návody předávat dále, čímž chci přispět k objevování alternativních řešení pro osobní investice i nového přístupu k poradenství v České republice.

Další články

5 komentářů

 1. Jiri B. 15/07/2013 - 23:08 at 23:08

  Vysoka poptavka a presto klesa cena?

 2. xmart 17/07/2013 - 19:34 at 19:34

  Jiri B.: správná otázka. A uspokojivou odpověď hledají ti, co se nevyznají na trhu velmi obtížně.
  Jedinou odpovědí je právě manipulace ceny viz. článek http://finexpert.e15.cz/rubriky/jak-je-to-v-soucasnosti-se-zlatem.
  Dává vám jinak smysl, že cena zlata do roku 2011 rostla, přestože centrální banky do roku 2009 prodávali téměř 500 tun zlata ročně.  Od roku 2009 centrální banky nakupují stále více a cena dnes klesá.
  Uvažte následující fakt:
  Cena zlata a stříbra se stanovuje podle ceny kovů na komoditních burzách. A každý den během dubna 2011 se prodala na největší komoditní burze Comexu více než celoroční těžba stříbra a 1/5 roční těžby zlata.
  Bohužel informace v oblassti drahých kovů bývají často dezinterpretovány viz http://proinvestory.cz/dvoji-cena-zlata

 3. Kupec 18/10/2013 - 11:12 at 11:12

  Prave v dobe poklesu ceny se nejlip nakupuje. Buffett rika, ze kupovat se ma to co nikdo nechce a naopak prodavat to, co chce kazdy. Dobre nakupy ted pri propadu ceny delam na http://www.burzadrahychkovu.cz   

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top