Policisté proti pokutám?

Policisté proti pokutám?

Když si pročítám články a diskuze, kde český národ s chutí a elánem nadává na policisty, vidím, že je staví v zásadě do tří pozic – flákačů (nikdy nejsou na ulici vidět, v noci spí v autě), šikanujících (vždy buzerují za nesmysly) a automatů na pokuty. Dnes tedy k tomu třetímu nesmyslu…

Policie tu není od toho, aby dávala pokuty. Shodneme se na tom všichni? Doufám, že ano, alespoň všichni rozumní občané jistě ano. Policie je tu primárně od provádění úkonů v trestním řízení a zajišťování bezpečnosti občanů. Jinými slovy, mají chytat zloděje, násilníky, podvodníky a zkrátka veškerý ten zlořád, který se v naší zemi pohybuje, a snažit se dostat ho před soud s takovými podmínkami, aby byl spravedlivě potrestán. Veškeré další úkoly policie se musejí vždy tomuto hlavnímu cíli podřídit. Pardon, měly by, protože v praxi se tak neděje…

Výše uvedenou myšlenku vám odsouhlasí každý řadový policista sloužící na ulici, problém s ní mají ale lidé z vedení policie. Žádný řadový policista pokuty dávat nechce, většina z nich na ně dokonce kouká s odporem. Jistě, čas od času se najde někdo, kdo si ji zaslouží, ale takových situací je málo a choutky policejní vrchnosti by se jimi rozhodně nenasytily. Nikoho nebaví dohadování se s lidmi, vypisování bloků a zakládání pokut do systému. Všichni policisté z ulice si uvědomují, že je mnohem důležitější pohybovat se po ulicích a dohlížet na bezpečnost, zadržovat pachatele a vyhledávat osoby v celostátním pátrání.

Vedení policie má však na jiný názor. Zde totiž vládne statistika. A ta neúprosně drtí veškeré snahy rozumných a poctivých policistů. A tak dochází k situacím, kdy dopravní akce dostávají přednost před klasickým výkonem služby. Když potom nevidíte na ulici široko daleko žádného policistu, nebo po nahlášení nějakého trestného činu marně čekáte na místě na příjezd hlídky, je docela možné, že je to proto, že policisté provádějí mnohem „důležitější“ práci v podobě kontroly rychlosti na nesmyslných úsecích.

Řadoví policisté jsou na tom ještě hůř. Kvůli čárkovému systému, popíranému, avšak stále fungujícímu a vedením vyžadujícímu systému, jsou tlačeni k vykazování co nejvyššího počtu a výše pokut. Vzpomínám na ne tak dávno zrušený útvar v Praze, kam byli zařazování noví policisté a jejichž jediným úkolem bylo celou svou dvanáctihodinovou směnu prostát v zadaném úseku a pokutovat, pokutovat, pokutovat. Na mnohých útvarech je zažitým pravidlem, pokud policista po směně neodevzdá tolik pokut, kolika by uspokojil svého vedoucího, zůstane v práci přesčas, jde zpátky na ulici a nesmí se vrátit, dokud stanovený limit nesplní. Stejně tak práce dopravní policie vesměs spočívá v udělování přesně stanoveného počtu pokut za směnu.


Mnozí policisté se snaží proti tomuto systému bojovat a poukazují na pravý účel svého povolání. Odmítají se podřizovat čárkovému systému a nadvládě statistiky a snaží se dělat svou práci tak, jak ji každý rozumný člověk chápe. Takoví pak jsou často vystavováni persekuci ze strany svých vedoucích v podobě rozhazování směn, zařazováním do dalších dopravních akcí, nevycházení vstříc u dovolené a dalších potřeb policisty a v neposlední řadě i ve finančním ohodnocení.

Nutno podotknout, že i u policie jsou zakomplexovaní jedinci, kteří se v udělování pokut vyžívají, a je to hlavní náplň jejich činnosti. Jsou to ale velmi řídké výjimky a při setkání s nimi si prosím nedělejte podle nich obrázek celé policie.

Změny k lepšímu se v nejbližší době asi nedočkáme. Systém je příliš zkostnatělý a rozumní jedinci, kteří v nejvyšších postech také jsou, se proti němu nemají šanci prosadit. Ale o tom až někdy jindy. Závěrem mohu říci, že pokud by všichni policisté plnily statistické příkazy, bylo by pokut nespočetně víc. Děkuji všem policistům, kteří na svoji práci hledí se zdravým rozumem a empatií, a napravují tak chyby svých nadřízených.O autorovi

Další články

4 x komentář

 1. Martin 15/12/2014 - 08:31 at 08:31

  Taky chci poděkovat všem policistům, kterým zůstal ještě zdravý rozum. Ale zapomněl jste ještě na jednu vlastnost, kterou policisté velmi rádi používají a to je mlácení! Ale ne těch zlořádů, to by bylo nepřiměřené zacházení, ale ubožáků co skončili na ulici, na těch si léčí svoje mindráky taky pěkná řádka zakomplexovaných policistů! A nebo potom rozhánění protisystémových demonstrací. I tento druh pořádku musí kontrolovat. Pokut tedy nejste v Berkutu v Kijevě tam máte za úkol se nechat od fašistů i upálit.

 2. stern 15/12/2014 - 18:18 at 18:18

  Mám dojem, že jsem z jiný planety… to dostáváte od fízlů zaplaceno nebo jim lezete do zadku, kdyby se to někdy hodilo?
  Fízl byl vždy parazit společnosti, kterej šel dělat tuto dobře placenou a výhodnou činnost za mrzký peníz. Dokonce i „vojnu“ měli výběrovou a jen na 5 měsíců…. dále odchod do důchodu, výsluhy atd… Toto maj dobře spočítaný… a nějaká služba lidu? Jste snad na palici?
  Policie by měla zajišťovat pořádek atd. Jenže to nikdy nedělá!!! Copak se někomu stalo, že by je policajt napomenul při nevhodnym jednání? (jedině tehdy, kdy už jeho buzerace je zcela mimo – např. sjetý gumy: aquaplanning vzniká při rychlostech nad 100km/hod. Nemá-li občan dálniční známku nemůže daný jev nastat. Ale fízl se drží jakýchsi debilních předpisů a tak nám „poradí“ při 1 mm vzorku – nový gumy, pakliže nedostaneme rovnou flastra!)
  Dávat pokuty je pro ně mnohem snažší než dělat pořádek!!!!

  • Duhy 16/12/2014 - 08:52 at 08:52

   Zajímavý názor získaný očividně na vzorku jediného policisty ;-)
   Pár jich znám osobně, i od dětství, a spíše souhlasím s autorem článku. A věřte nevěřte setkal jsem se i s neznámými, kteří se chovali velmi korektně a dokonce přestupek řešili domluvou.
   Ono to spíš vypadá „Jak se do lesa …. „

 3. Sevela 16/12/2014 - 21:24 at 21:24

  s takovým policistou, jež je popisován v článku jsem se dosud nesetkal.
  Nevidím rozdíl mezi současnými policisty a esenbáky z předlistopadové doby, vždy jim jde pouze o to ukázat svou nadřazenost.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top