Plzeňská fotbalová pohádka

Byl jednou jeden fotbalový tým. Ano podobnou větou začínají pohádky, nicméně se domnívám, že v případě Viktorie Plzeň, je slovo „pohádka“ dokonalou charakteristikou tohoto fotbalového týmu. Kdyby se ve světě hlasovalo o fotbalovém skokanu, Viktorie Plzeň by neměla konkurenta.

Psal se rok 2009, když Plzeň skončila na osmém místě Gambrinus ligy. V tu dobu se jednalo o totální průměr naší ligy. Zchátralý stadion a nepříliš přesvědčivé výsledky. Třeba výprask 3:0 v Teplicích, či 3:0 v Jablonci nebo potupná porážka 2:0 se sestupujícím Zlínem. Kdo mohl vědět, že se během tří let stane z Plzně velkoklub evropských parametrů ? Už v této sezóně za tým Viktorie nastupovali někteří kmenoví hráči dnešního kádru. Třeba David Limberský, František Ševinský, Pavel Horváth, Daniel Kolář nebo ještě nedávní hráči plzeňské Viktorie. Petr Jiráček nebo Milan Petržela. Pavel Vrba měl k dispozici širokou základnu hráčů na úrovni, kterou do dvou let dokázal proměnit v tým snů.

Pavel Vrba se ukázal jako velký stratég a ještě větší Pan trenér. Jeho fotbalová filozofie zaměřená především na útok a kombinaci začala brzy sklízet úspěch. Nejenže Pavel Vrba disponuje skvělými trenérskými schopnostmi, ale dokáže vycítit a hlavně probudit v hráčích talent.

Zlomová sezóna pro Viktorii Plzeň byla 2010/2011. Plzeň nakoupila nové hráče, případně vytáhla naděje z mládežnických kategorii, jenž pomohli stabilizovat kádr. Nutno podotknout, že v tu dobu nešlo o žádné hvězdy, ale spíše o hráče, kteří nedostávali tolik prostoru v jiných klubech. Z těchto hráčů jsou nyní reprezentanti a kmenoví hráči Plzně, popřípadě někteří dokonce přestoupili do zahraničních klubů, třeba Václav Pilař.  Ti, co zůstali však rozhodně neprohloupili, naopak o hráče je obrovský zájem nejen v reprezentaci, ale i v zahraničí. Jedná se především o slovenské duo střelců Marek Bakoš, Michal Ďuriš, či Marián Čišovský, Václav Procházka, František Rajtoral, Radim Řezník, Vladimír Darida nebo David Štípek.

[wowslider id=“34″]

 

 

Pohádka plzeňské Viktorie odstartovala sezónou 2010/2011. Viktoria Plzeň naprosto nečekaně získala titul v Gambrinus lize a v následující sezóně vstoupila do pohárové Evropy. V tu dobu byla Viktoria v Evropě považována za jednoho z největších outsiderů velkého evropského fotbalu, nicméně Plzeň se výbornými výkony překousala přes Trondheim a FC Kodaň do ligy mistrů. Nutno dodat, že FC Kodaň hrála rok předtím osmifinále ligy mistrů, kde vypadla až s Chelsea.

Plzeň byla vylosována do nejtěžší skupiny, v níž figurovala FC Barcelona a AC Milán. Viktoria skončila hned za těmito dvěma fotbalovými giganty a mohla se těšit na osmifinále Evropské ligy. V základní skupině Plzeň získala 5 bodů. Vyhrála v Borisově, doma s Borisovem remizovala a na závěr soutěže se Viktoria postarala o jedno z největších překvapení minulého roku. Viktoria Plzeň doma uhrála remízu 2:2 se slavným AC Milán.

Třetí místo v Lize mistrů znamenal postup do osmifinále Evropské ligy, kde Plzeň dostala dalšího fotbalového giganta. Slavný německý velkoklub FC Schalke. První zápas se odehrál na novém plzeňském stadionu a oslava fotbalu to byla přesně jak se sluší a patří. Po výborném výkonu Plzeň s FC Schalke remizovala. Fotbalová média po celém světě opěvovala kompaktnost a kvalitu plzeňské Viktorie, avšak v odvetě Plzni nedávali žádnou šanci. Kurz na výhru Plzně se pohyboval okolo 12:1. Plzeň opět předvedla úžasný výkon a na stadionu Schalke opět remizovala 1:1. Následovalo prodloužení, v němž už Plzeň bohužel neměla síly a zápas nakonec statečně prohrála. Ve stejném roce svedla Plzeň velký boj o titul, ale únava z Evropských bitev byla znatelná. Titul získal Slovan Liberec, Plzeň skončila na třetím místě.

Plzeňská pohádka má však své pokračování. Z třetího místa se Viktoria dostala přes polského vícemistra, jehož ve dvojzápase naprosto deklasovala 7:0. Poté vyřadila belgický Lokeren a postoupila do základní skupiny Evropské ligy. Viktoria Plzeň naprosto nečekaně celou skupinu vyhrála a dokonce porazila slavné Atletico Madrid 1:0. Nejenže Atletico v minulém roce celou Evropskou ligu vyhrálo, ale navíc si letos připsalo triumf v Superpoháru, kde se utkává vítěz Evropské ligy s vítězem Ligy mistrů. Atletico jakožto vítěz Evropské ligy vyzvalo FC Chelsea, které bez problému porazilo 4:1.

Momentálně je Viktoria Plzeň uznávané mužstvo evropských parametrů. Jediný kdo v Evropě dokázal doma Plzeň porazit, byla slavná Barcelona, jinak se to nepovedlo ani takovým týmům jako AC Milán, FC Schalke, FC Kodaň nebo Atletico Madrid. Odměnou jsou pro Plzeň nejen vydělané stamiliony, ale především přízeň fanoušků. Na plzeňskou Viktorii bývá pravidelně vyprodáno nejen na Evropskou ligu, ale také na domácí Gambrinus ligu. Mimo jiné skvělé letošní výkony plzeňských fotbalistů v evropských pohárech mají vliv i na domácí soutěž, kde Plzeň figuruje na prvním místě. K tomu všemu bych dodal, že Plzeň dokázala skvěle nahradit své opory, jenž za solidní peníze prodala. I takové ztráty jako odchod Petra Jiráčka, Václava Pilaře či Milana Petrželu dokázali v Plzni bez problémů nahradit.

Viktoria Plzeň je jasným příkladem, že prorazit v evropském fotbalu nemusí být vždy jen otázka peněz. Kvalitních výsledků lze docílit především poctivou a kvalitní prací.

Tým Plzně je zápas od zápasu silnější a fotbalová pohádka rozhodně nekončí. Naopak máme se ještě hodně na co těšit.


O autorovi

Další články

2 komentáře

  1. Franta 07/12/2012 - 15:43 at 15:43

    pekne pocteni az na ty hrubky :-)

  2. Alois Hruby 07/12/2012 - 16:19 at 16:19

    Vyborny clanek, plzen uz je dooprvdy velky pojem, postup do ctvrtfinale EL by byl fantastickym uspechem !

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top