Nová doba: Peníze si tiskneme dle potřeby. Na zítřku přece nezáleží!

Nová doba: Peníze si tiskneme dle potřeby. Na zítřku přece nezáleží!

ECB, naše ČNB, chrlí denně nové a nové miliardy EUR resp. korun. Jen za leden 2016 vrhla ECB do oběhu 80 miliard nově vytištěných EUR, naše ČNB se drží při zemi, kontruje „pouze“ 60 miliardami nových korun. Jak to všechno skončí?

Záporné úrokové sazby jsou v případě ECB již „běžnou“ realitou k nám tato úžasná vychytávka dorazí v nejbližších týdnech. Další ekonomické dno je tedy dobyto a proraženo. Které pak bude asi to další? Existuje vůbec ještě takové? Obávám se, že ano. Naši novodobí makroekonomičtí mágové zajisté přijdou s dalšími inovacemi jak vyvést ekonomiku s deflace. Pokoušejí se o to neúspěšně již tři roky. Během té doby snížili úrokové sazby na nulu a začali chrlit ty miliardy Euro, v našem případě korun. Euro nebo naše koruna, měly před 5 – 10 – 15 lety úplně jinou faktickou hodnotu nežli dnes, nebo zítra. Jakou hodnotu ve skutečnosti mají zjistíme ve chvíli, kdy dojde k jejich sesypání, ke kterému se blížíme stále rychlejším tempem. Ty chytřejší centrální banky, resp. jejich analytici, se na to sesypání alespoň připravují a svoje měny resp. devizové rezervy zajišťují faktickou hodnotou. Např. Rusko již skutečnou hodnotu svého rublu zjistilo zhruba před dvěma roky. Dnes má v reálných hodnotách rozpočet na úrovni zhruba čtvrtiny rozpočtů před pádem rublu. Jeho hodnota přitom stále klesá a proto Rusko dnes masivně svoji měnu zajišťuje.

Naše ČNB veškeré svoje síly upírá k oslabení měny a nastartování zdravé 2% inflace. Již tři roky ale pouze upravuje roky v grafu s výhledem na návrat do inflačního pásma. Její politika nefunguje a stálo nás to již více než 500 miliard korun jenom na oslabování měny vůči Euru. ECB mimochodem dělá totéž. To je cirkus že? Kdo z Vás si myslí, že tento cirkus, magická doba mocných centrálních bank nás dovede do vítězného konce? S ještě větší životní úrovní a blahobytem. Domníváte se, že neexistují žádné hranice? Doba, kdy Vám dnes již i banky půjčí peníze v podstatě bez úročně je tady. Je tu zároveň ale doba, kdy začneme bankám platit záporným úrokem za to, že si k nim uložíme naše peníze. Ano, nejen poplatky, ale i záporný úrok. Připadá Vám to normální? Očekáváte právě toto od úspěšné „rostoucí“ ekonomiky?

To že Vám dnes všichni cpou peníze horem dolem a zadarmo, není normální! Berete-li si dnes ty peníze, jste si opravdu jisti, že zítra při prudké změně ekonomické situace, budete schopni svoje závazky uhradit? Zadlužování dnes nabírá neuvěřitelné obrátky a nikdo v podstatě již nepočítá s tím, že by někdy svoje závazky fakticky uhradil. Život na dluh se stal běžnou součástí našich životů. Je to ale opravdu možné a normální? Pokud jste si právě odpověděli ano, Váš optimismus bych rád sdílel také, ale není tomu tak…

Pokud dnes nemají rozum ani centrální banky ani vlády, musí ho mít alespoň jednotlivci. To že něco dělají všichni neznamená, že je to normální a přirozené. Doporučuji tedy Vám všem, kteří dokážete počítat a zejména přemýšlet, udělat vše pro svoje zajištění. Zajištění něčím cenným co si drží svoji hodnotu bez ohledu na měnový systém. Něčím co si v případě krize, bezpečnostního konfliktu, budete mít možnost i odnést kamkoliv. Ať už je to zlato, jiné drahé kovy nebo nerosty. Ani investice do nemovitosti v dnešní době nemusí být zrovna výhrou. Pokud cenné papíry, akcie apod. tak pouze v případě, že se v dané problematice opravdu dobře orientujete. Jinak je to zajištění na úrovni loterijního losu! Ideální, perspektivní odvětví pro investice do budoucnosti je např. zbrojní průmysl…

 


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top