Nová bankovka 50-Euro: A tak vypadá

Nová bankovka 50-Euro: A tak vypadá

Boj proti padělání bankovek – nová bankovka 50 Euro v oběhu

Žádná bankovka není tak často falšovaná jako ta s hodnotou 50 Euro. Dnešním dnem uvedla do oběhu Evropská centrální banka (ECB) novou, údajně obtížně falšovatelnou novou bankovku v nominální hodnotě 50 Euro.  

Účelem tohoto kroku byla větší bezpečnost pro tuto nejvíce falšovanou bankovku. Především okno s portréty by mělo padělatele přivést do velkých problémů. To by mělo zajistit, že se nebudou bankovky delší dobu falšovat. Podle centrální evropské banky bylo jenom minulý rok paděláno z deseti bankovek hned celých šest.

A právě to okno s portréty by mělo být pro kriminální živly tím klíčovým problémem: Je průsvitné, když se bankovka drží proti světlu. Pak se objeví obrázky řeckých osobností Evropy, kteří platí za označení této druhé Euro-série od doby zavedení společné měny. Natištěná hodnota „50“ na levé straně dole mění podle úhlu náklonu barvu od smaragdové zelené až po tmavě modrou.

„Padesátka“ je měřeno počtem exemplářů nejdůležitější Euro-bankovka. 46 procent těchto bankovek jsou padesátky. Do oběhu uvede Evropská Centrální Banka celkem 5,4 miliard bankovek v první fázi přes bankomaty, bankovní přepážky a pokladny obchodních center.

Kdo ale dnes při výběru z bankomatu nebo jinde bude okamžitě očekávat že dostane novou bankovku tak bude zklamán. Uvedení do oběhu bude probíhat poměrně pomalu a staré bankovky zůstávají nadále v platnosti. Teprve potom budou pomalu stahovány z oběhu a občané to tak nebudou ani moc registrovat.

Osvěžená „padesátka“ je čtvrtou inovovanou bankovkou v „Euro-sérii“: Pět, deset a dvacet Euro s novými bezpečnostními prvky jsou už v oběhu. Do konce roku 2018 se osvěží ještě 100 a 200 Euro. 500 Euro se bude stahovat z oběhu na trvalo.

Banky a obchod se na změnu připravovaly už několik měsíců formou úpravy přístrojů a školení svých zaměstnanců. Problémy které nastaly před čtyřmi roky se zavedením nové bankovky v hodnotě 5 Euro by se opakovat neměly. Jednalo se o problémy se software protože nebylo mnoho přístrojů a bankomatů na změnu upraveno.


O autorovi

Další články

1 komentář

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top