Největší omyl hledačů zlata (…ehm tedy práce)

Největší omyl hledačů zlata (…ehm tedy práce)

Lidé hledající práci mi často připomínají hledače pokladů či hledače zlata. Sedí si tak u řeky, ve které (to jim někdo řekl) je prý hodně zlata. Sedí tam a rýžují a rýžují. Každý den projídají zbytek peněz, co mají a tak tam sedí, jedí a občas něco porýžují…A výsledek? Sem tam trocha zlatého prachu, někdy naději zvíří malinký kousek zlata a toť vše. Takhle určitě nezbohatnou!

Řekou plnou zlata v dnešní době jsou různé pracovní portály. Lidé sedí u toho počítače, chroupou sušenky (a pijou kafe, aby se vůbec donutili něco dělat) a rýžují a rýžují. Je to totiž lákavé. Přes 10 tisíc pracovních pozic na jednom portálu. Uffff to by bylo, abych něco nenašel. Jenže řeka je velká a co většina z nich vyrýžuje? No po (delším) čase i možná nějakou tu práci. Nicméně asi se shodneme na tom, že je lepší hledat zlato tam, kde je a ne tam kde je ho málo.
V oblasti hledání práce je tímto místem tzv. networking. Co to je? Pokud jste ITák, tak nehodlám mluvit o FTP protokolech…Networking je v podstatě jakákoliv interakce s druhými lidmi. Hmmm to je docela jednoduchý, to vlastně networkuju každý den. No to jo, ale jde o to, jak networkujete. Při hledání práce platí, že více hlav ví o větším množství volných pozic. Proto si chytrý člověk dělá všude známé a přátele a budu je si tak velkou síť kontaktů. Chytrý člověk vždy rád nezištně pomůže, když nějaký jeho kontakt potřebuje s něčím pomoct. Chytrý člověk se totiž už v době míru připravuje na válku.


Jako příklad bych mohl uvést jedno svého známého. Nějak si vzal do hlavy, že se pustí do jednoho dobročinného projektu a byť je to na první pohled obyčejný člověk (s velmi obyčejným příjmem), tak má neobyčejného ducha a neobyčejné známé. Na úspěšné rozjetí projektu potřeboval do týdne sehnat 2 miliony. Zavolal pár lidem a milion dostal darem a milion dostal půjčený (pak ho taky dostal darem). To je síla networkingu.
Dobře, ale k čemu to je při hledání práce? Proč bych se tím měl vůbec zabývat? Odhady mluví o tom, že více jak 60% pracovních míst jsou obsazovány skrze networking (přes známé a známé známých). Což znamená, že odhadem tak kolem jedné čtvrtiny může být obsazováno skrze webové portály. Já osobně jsem 7 ze svých 6 prací a 2 brigád získal přes známé. Jen jedinou práci jsem získal přes webový portál.

Řeknete si, no to je teda pěkně protekční hoch tenhle Klimeš. Neřekl bych. Ve většině těch pozic, kam jsem se dostal na doporučení známého, jsem exceloval a byl jsem dost oceňován. Paradoxně nejvíc se mi nedařilo právě v té práci, kterou jsem získal přes webový portál. Jak je to možné? Možná proto, že když se za mne můj známý zaručí, tak toho nezneužívám a dělám vše proto, abych nepoškodil jeho jméno, když mi prokázal tak velkou službu, že mi pomohl sehnat práci.
Pokud tedy hledáme práci a máme vybudovanou širokou networkingovou síť, tak to budeme mít jednoduché. Pokud jí vybudovanou nemáme – nezoufejte. Pomůže vám jedna kouzelná věta.Neznáš někoho, kdo pracuje jako…Když hledáme konkrétní druh práce, tak má smysl začít si vytvářet profesně vymezenou síť kontaktů v tomto oboru. A když chci dělat třeba kuchaře, tak se budu ptát všech svých známých. Neznáš někoho, kdo pracuje jako kuchař? Myslíš, že bych s ním mohl zajít na kafe?
Pokud si u svých známých budujete dobré jméno, tak přes tyto kontakty získáte cenné informace, další kontakty, a nakonec možná i místo vašich snů.


O autorovi

Další články

2 komentáře

  1. Alfréd Ogar 28/07/2013 - 11:36 at 11:36

    Dnes je to seřízeno tak že všechny ty společnosti až po malé firmičky na  pracovních  portálech jsou vlastně upíři. Zaměstnance jsou připraveni vysát a odkopnout. Podle hesla pracuj až chcípneš, přesčasy nikdo neplatí, vše máš stihnout v pracovní době, že ti naložili za tři, nestíháš jsi neschopný, vezmem dalšího, lidí je dost.
    Ideální by bylo mít vlastní firmičku, ale ouha tam jsou připraveni státní upíři, kteří vás budou pronásledovat až k smrti. Přijdou na kontrolu bezpečnosti práce, požární ochrany, hygieny, dodržování fondu pracovní doby, otvírací doby, provedení pravidelných revizí toho a onoho zařízení, pravidelných inventur (dvakrát ročně), knihy jízd služebních vozů, no všeho možného a nemožného. Místo pomoci malé firmě, tak ji zlikvidují pokutou.
     Není lepší být na pracáku a nechat se buzerovat bývalou soudružkou za malou aktivitu hledání práce? Ne Pracovní úřad vám nedá práci jak má v názvu, ten vás má za úkol vypsat z evidence, aby vám nastala doba dlužníka. Nebude mít prostředky z čeho krmit státní bestii, odvody dávek sociálního pojištění (pro cigány), nemocenského pojištění (pro prominenty- nemocenskou vám nezaplatí), důchodového pojištění ( vypočítavá Prha, proto se slušným důchodem nepočítejte). Jako nezaměstnaný jsem zpětně doplácel tyto dávky půl roku vzad a rok byl na nemocenské bez jediné koruny, před evidenci na Úřadu práce jsem bestii platil 46 let. Velmi dobře znám ten kolotoč ve kterém jde o to, otroka uštvat až k smrti, nebo sebevraždě (ta nic neřeší uštvou pozůstalé za vaše dluhy). Je jen jedno řešení vzít je útokem jako bulhaři, nebo arabové.

  2. Cross 11/10/2013 - 22:20 at 22:20

    Pokud jste získal místa jen přes známé, tak lituji vás i lidi, kteří nastoupili sami za sebe. Nesnáším a neuznávám zaměstnance vašeho typu, to se tedy rovnou přiznám. Jednou jsem nastoupila takto přes známou a bylo mi to připomínáno po celou dobu činnosti v té firmě.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top