Naše hodnoty si nenecháme ukrást! My je prodáme levně Číňanům

Naše hodnoty si nenecháme ukrást! My je prodáme levně Číňanům

Již delší dobu se řada obyvatel obává ztráty svobod a rozpadu hodnot evropské civilizace způsobené nezodpovědnou politikou EU a příchodem uprchlíků. Naše demokracie je v ohrožení a musíme si ji chránit.

Dobře tedy, a co konkrétně děláme pro ochranu naší demokracie ve vztahu k plánovaným čínským investicím? Příchod čínských investorů je považován za jednoznačný přínos pro Česko, a proto je třeba se chovat nanejvýš korektně a nedráždit čínské partnery zmínkami o porušování lidských práv a základních svobod v Číně. Zatímco je nám údajně upírána svoboda projevu a vnucována politická korektnost, i když můžeme nadávat na EU, USA a celý západní kapitalismus co hrdlo ráčí, směrem k Číňanům se nikdo neodváží ani špitnout, aby se soudruzi necítili dotčeni. Kam se ztratila touha po svobodě projevu? Stačí prohodit kouzelná slovíčka čínský trh a čínské investice a všichni oněmí, protože se nemůžeme míchat do vnitřních záležitostí Číny.

Pokud někdo vážně tvrdí, že u nás je jeho svoboda projevu omezována, ať si zajede do Číny. Kontrola internetu výrazně posílila. Má někdo problém se smazáním příspěvku na Facebooku? Čínští soudruzi problém vyřešili jednoduše. K Facebooku se nepřipojíte, stejně jako nelze používat další sociální sítě a oblíbené vyhledavače. V poslední době je restrikce natolik silná, že působí problémy i firmám v běžné obchodní komunikaci.

Nemám nic proti obchodování s Čínou, podnikání v Číně ani příchodu čínských investorů. Proč ale tolik podlézat, když na druhé straně je tolik křiku ohledně ztráty evropské identity. Padni, komu padni. Pokud jsou nám naše hodnoty tolik drahé, nemůžou sloužit jen jako záminka pro paušální odmítnutí celého muslimského světa bez rozlišení. Čínský komunismus, jenž aktuálně pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga utahuje ještě víc šrouby, není ani omylem zárukou budoucího poklidného vývoje. Navíc chystané velkolepé akce se netýkají nějak závratně vysokých investic. Jihokorejci již u nás investovali mnohonásobně víc. Jednou z možností může klidně být i to, že se soudruzi snaží u nás rozmístit prapodivně získané zdroje a vytvořit si základnu, že se Čína začne otřásat mnohem víc. Si Ťin-pching přitvrzuje kurz, což může mít vícero důvodů, jako např. zhoršující se vnitřní ekonomická situace, negativa spojená s neblahým demografickým vývojem, frakční boje v partaji. Jedno je jisté, žádná z těchto možností rozhodně nedává naději na optimistický výhled do budoucnosti.

Je daleko víc otázek než odpovědí. Problém není s menšími firmami, kde se skutečná jedná o standardní obchodní aktivity. Znalci poměrů však varují před údajně soukromou společností CEFC, jež je označována za problematickou, vzhledem k jejím vazbám na vládnoucí struktury a podezřením, že rozvoj byznysu není její prioritou.

Čínští soudruzi jsou velmi pragmatičtí. Pokud o obchod stojí, strpí připomínky o lidských právech. Podle míry našich úklonů jen zjistí, jak levně nabízíme sami sebe. Hodnoty jsou hodnotami právě proto, že na nich trváme, i když se nám tento postoj v krátkodobém horizontu nemusí vyplácet. Pokud začneme soutěžit o mistra světa v servilnosti, nemáme co naříkat nad ztrátou svobod v budoucnosti.

 

 


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Květen 2016
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Publikace jednotlivých redaktorů nemusí být vždy v souladu s názorem redakce.

Všechna práva vyhrazena ©Skutečnosti
IC: 01255355

Hledáme nové redaktory

Jestliže Vás baví psát články a zároveň disponujete znalostmi některého z našich segmentů, budeme rádi, když nás kontaktujete na adresu redakce@skutecnosti.cz
Možná hledáme právě Vás!

V případě zájmu o nabídku inzerce nás kontaktujte na totožný e-mail.

Top