Námořní gigant Hanjin bankrot

Námořní gigant Hanjin bankrot

Kapitalismus pur – Rejdařský gigant Hanjin zkrachoval

Jedná se o největší firemní bankrot v dějinách námořní dopravy: Soud v Seoulu označil velkodopravce v segmentu námořní dopravy tento týden za bankrot. Nyní bude tento kontejnerový gigant odbaven.

Jihokorejská rejdařská firma Hanjin bude brzo historií. Rozhodnutí o jejím úpadku bylo očekáváno už delší dobu když bylo soudními znalci z oboru ekonomiky soudu doloženo že odbavení a likvidace gigantu přinese více než její pokračování. Kapitáni lodí, které se nacházely na širém moři, hlásili paniku a chaos mezi posádkami.

Dříve největší rejdařská firma Jižní Koree a sedmá největší na světě nahromadila gigantickou horu dluhů. Při žádosti firmy Hanjin o ochranu proti věřitelům v srpnu minulého roku byly její dluhy vyhodnoceny částkou 5,37 miliard Dollarů. Od té doby se Hanjin musel rozloučit s velkým objemem svého majetku v celém světě. Propuštěno bylo také na 1500 jejich zaměstnanců. K přežití firmy to ale zřejmě nestačilo.

„Pokusíme se zajistit aby insolventní proces firmě Hanjin pomohl vyrovnat férově a v co možná v nejvyšší možné výši veškeré závazky vůči svým početným věřitelům“, sdělil soud veřejnosti v pátek minulý týden. Na burze v Seoulu bylo obchodování s akciemi firmy Hanjin zastaveno.

Jedná se o momentálně největší firemní bankrot v dějinách námořní dopravy. Branže se nachází kvůli slabší poptávce a stagnující světové ekonomice dlouhodobě v hluboké krizi. Prakticky se potýká s nadměrnou kapacitou. Rejdařskému gigantu Hanjin zlomila vaz klesající poptávka z Číny a chyby managementu.

Poznámka redakce:

Velké nadnárodní koncerny se neradi dělí s konkurencí o trh. Jejich snahou je globálně ovládnou trh za každou cenu. Když poptávka roste tak investují do expanze aniž by vytvářely rezervy, nebo počítaly s tím že se může poptávka oslabit. Pak dochází k nadbytku kapacit. Když se situace obrátí, tak se můžou dostat do vážných problémů, které pak začínají zpravidla propouštěním zaměstnanců a rozprodáváním majetku. Zpravidla bývají spolknuti jiným gigantem. V případě Hanjin se o převzetí nikdo nezajímal, naopak se konkurence na bankrot těšila. Ze světového trhu odpadl totiž jeden velký hráč a likvidace tohoto konkurenta nic nestála. Hanjin se díky své hladovosti popravil sám.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top