Merkelová má plán, který je velmi pochybný

Merkelová má plán, který je velmi pochybný

„Spolková kancléřka Angela Merkelová napravuje svoji pošramocenou reputaci.“ (1) píše autor v Jan Scheinost v článku „Merkelová má plán celoevropského řešení uprchlické krize.“

Už samotná formulace vět není moc povzbuzující. Spolková kancléřka Angela Merkelová má plán? Nikoliv spolková vláda? V minulosti jsme znávali, že Bonn má plán, bonnská vláda plánuje. Před tím to by „vůdce“ co měl plán a zaujímal ústupem výhodnější postavení. Personalizace řešení problému na paní Merkelová věci spíše škodí, než pomáhá.

Pochybnost se proto dostavuje už pouhou formulací vět. Navíc připomínejme si datum 25.8.2015 kdy ekonomicky nejsilnější země Evropské unie  ústy Merkelové jednostranně vypověděla smlouvy o Schengenském prostoru a Dublin II. (2)

Přitom Evropská unie se vidí především jako právní společenství. (3) A Evropská komise je strážcem tohoto práva, nebo by alespoň měla být.

Doufejme proto, že je to celá berlínská vláda, která plánuje spolu s ostatními členy Evropské unie dostat příliv uprchlíků do Evropy pod kontrolu.

Plány na řešení krize

Podívejme se blíže na tyto plány, jak byly v článku výše zmíněném uvedeny:

 1. Důsledně regulovat přívaly migrantů již v blízkovýchodních zemích nebo na hranicích EU. Komentář: Tak to si Maďarsko zaslouží omluvu,ne? A Bulharsko, Srbsko a Rumunsko ohlásily, že uzavřou hranice, pokud je k tomu donutí stejný krok Německa a Rakouska. (4)

A i v SRN se už ozývají odborné hlasy, že je nutné cosi změnit. Bezpečnostní expert ze spolkové rozvědky August Hanning říká: “ Je nutné okamžitě uzavřít hranice pro přistěhovalce bez vstupu povolení v souladu s právními předpisy.“ (5)

 1. Zároveň pro imigranty vytvořit důstojné podmínky k přežití v jejich zemích. Komentář: Co se tím myslí? Investice? Nebo jen peníze na provozy táborů?
 2. Německo bude podle britského listu The Guardian prosazovat povinné a trvalé kvóty pro rozdělování stovek tisíc lidí, kteří do EU přicházejí z Blízkého východu. Komentář: Jaká je pravděpodobnost, že to sjednotí názory v Evropské unii? Nulová?
 3. Klíčovou součástí záměru je uzavření smluv se spřátelenými blízkovýchodními zeměmi, jako je Turecko. Dohody mají stanovit maximální počet uprchlíků, kteří budou moci odejít do Evropy. Komentář: To si Německem dosud ostrakizované Turecko nechá velmi dobře zaplatit. Možná, že kdyby se Řekům umazalo část dluhu, který je v podstatě tvořen pouze naběhlými úroky, nebyla by jeho hranice tak záměrně propustná.
 4. O ostatní imigranty se mají hostitelské země postarat samy s pomocí evropských peněz. Komentář: Ani peníze z EU jen tak nezmění nálady občanů v zemích V4, ke kterým se přidávají země jako je např. Španělsko. (6)
 5. Státy z nichž migranti odcházejí by se také smluvně zavázaly přijmout uprchlíky zpět, pokud v EU nedostanou azyl. Komentář: A jakými metodami se tento závazek od dotčených států vymůže? A co bude následovat tehdy, když výchozí stát migranty zpět nepřijme?
 6. Za evropské peníze a s další evropskou pomocí by měly ostatní země EU poskytnout uprchlíkům péči na evropské úrovni, a to nejlépe podle německých představ. Komentář: Pokud by EU resp. SRN migrantům prostředky poskytlo, aby byly takto a v takové výši užity v jiných zemích EU, nesoulad s životní úrovní občanů v mnoha ostatních státech EU by z migrantů učinil „bohaté okupanty“. Taková politika by mohla vést k těm nejhorším mezilidským vztahům a výsledkům. Žádná rozumná vláda nic takového nemůže přijmout.
 7. V plánu je společná ochrana a „poevropštění“ hranic EU, jednotné vyřizování žádostí o azyl, mohutné personální a finanční posílení agentury Frontex a úředníků Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO). Stratégové plánu hodlají postupovat citlivě, v nenápadných dílčích krocích tak, aby nedošlo k radikalizaci a protestům veřejnosti. Bez komentáře.
 8. Všechna uvedená opatření mají být financována na evropské úrovni, nejspíš z nově zavedené celoevropské daně, uzákoněné speciálně k tomuto účelu. Komentář: Nová unijní daň může vytvořit dostatečné zdroje, ale její smysl nejenže musí být občanům EU vysvětlen, ale především se musí vytvořit systém transparentního čerpání, aby vybrané peníze nesloužily jen k dalšímu obohacení bruselských politiků a úředníků.
 9. Berlín je odhodlán prosadit svůj plán z pozice morální a ekonomické autority, píše The Guardian. Komentář: Přiznejme si, že to druhé platí, o té morální autoritě lze s úspěchem pochybovat právě pro jednostranné kroky Merkelové dne 25.8.2015. Velice citlivou otázku uprchlických kvót chce Merkelová opět řešit většinovým hlasováním navzdory tomu, že tento model pozitivní odezvu nemá. Říká se: „Chytrému napověz, hloupého trkni.“

Evropská unie se rozděluje

O změnu evropské politiky se první přihlásilo Rakousko, která žádá vytvoření „Pevnosti Evropa“. (7).  Kolik taková pevnost stojí a jak se vynaložené peníze vyplatí hovoří výmluvně několik grafů Českého rozhlasu, které byly zveřejněny. (8)Z celkového je zřejmé, že další a další výdaje Evropské unie vedou stále ke stejnému výsledku:

 1. A) Proud migrantů neustává
 2. B) Obranná opatření EU jenom zvyšují cenu, kterou migranti platí (a někdy i opakovaně po vrácení zpět do výchozí země) pašerákům
 3. C) Problém se neřeší, jenom odsouvá, Evropa volí marnou cestu úlitby za miliardy eur

Je nutné si přiznat, že Evropská unie, pokud přijme desítky miliónů migrantů, tak se zcela občansky zhroutí. Ani miliardy vynaložených eur na zpětné odvozy migrantů problém nevyřeší. Začít investovat v postižených zemích vyžaduje nejen finanční zdroje, ale i ochranu těchto investic a je to věc dlouhodobá. Nepomůže tedy v horizontu několika let.

Co tedy proudy migrantů zastaví? Kdo první navrhne bránit pevnost Evropa jinak, než planými sliby?

V neděli 25. října rokoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Bruselu s lídry zemí ležících na trase, kterou přes Balkán směřuje vlna uprchlíků dále do Evropy. A to včetně  představitelů států, které nejsou členy EU.

Výsledek je pro Junckera tristní především proto, že Maďarský premiér se mu otevřeně (Pozn. A oprávněně) smál. Orbán: „Doufám, že dnes odpoledne ukončíme politiku otevřených hranic, která je v rozporu se schengenskými pravidly“ (9). Nepřekvapí, že Balkánské státy se v Bruselu tvrdě bránily přesunům uprchlíků k jejich hranici. (10) Juncker i Merkelová pozdě pochopili, že i humanitární pomoc má své reálně hranice a nelze vystavit bianco šek každému, co potřebuje pomoc. Pomoc totiž ve světě potřebuje stovky miliónů lidí.

A tak náhle zvolené řešení až příliš připomíná stanovisko států V4. Závěrečný dokument říká: „Musíme dát jasně najevo, že lidé, kteří dorazí na naše hranice a nehledají mezinárodní ochranu, nemají právo vstoupit na území EU,“ (11). Co ve vyjádření opět chybí, je forma, kterou by se to mělo dát najevo. Opět slyšíme jakýsi návrh na opatření, návrh úkonu ale neslyšíme a nevidíme.

Nedodržování europráva

Znovu musíme připomenout, že ohýbání pravidel v Evropské unii, které se stalo neblahým zvykem, je zhoubné pro všechny. Podívejme se, jak se plní závazky ve stavu veřejných financí. Citujme z hodnocení : „V současnosti pouze tři země (Estonsko, Finsko a Lucembursko) plní fiskální kritéria nastavená Smlouvou o fungování EU a rozpracovaná v protokolech k ní připojených. V roce 2011 překračovalo jedenáct zemí kritérium rozpočtového deficitu (3 % HDP), dvanáct jich neplnilo kritérium dluhové (60 % HDP).“ (12)

Podobné je to v boji s inflací, kterou vede Evropská centrální banka (ECB). Ta dlouhodobě neplní. „ECB dlouhodobě neplní svůj hlavní inflační cíl 2,0 %. Nemá situaci s deflací resp. příliš nízkou inflací pod kontrolou.“ (13). Nákupy státních dluhopisů přes centrální národní banky mohou sice inflaci pomoci, ale je takový krok vůbec v pravomoci ECB?  Šéf respektovaného německého institutu Ifo Werner Sinn krok ECB označil za „nelegální měnové financování státu“, které by dle něj soud (sic!)měl zarazit.  (14). A jsme zase u toho „ohýbání „ evropského práva. A slovo ohýbání je eufemismem. Jde o protiprávní jednání.

Merkelová je varováním

Dnes není čemu tleskat. Pokud se dosavadní (a doufejme už končící) manýry nedodržování evropského práva rozšíří do osobních životů občanů EU, všichni budou jen litovat. Neplnění smluvních závazků a nedodržování platného práva je prvním krokem k rozpadu společnosti a k nástupu anarchie a extrémních režimů. Netleskejme Merkelové ani komukoliv jinému, pokud volí řešení, které je protiprávní. Nic na to nemění, že chtěla jenom pomoci. Cesty do pekel jsou často dlážděny dobrými úmysly. A Předseda Evropské komise Juncker, se ve finále zmohl na jedinné. Na volání o zpomalení, cit: „Jedinou cestou, jak obnovit pořádek, je v nynější situaci zpomalení nekontrolovaného toku lidí,“ (15). Zpomalení není  žádné  řešení. Zase jeden úřednický chytrolín, co vlastně vůbec neví, co má dělat.

 

 

Odkazy na zdroje:
O autorovi

Rudolf Mládek
Rudolf Mládek

Aktivní komentátor veřejného dění.

Další články

1 komentář

 1. felix.julec 06/11/2015 - 15:50 at 15:50

  Pořád všude slyším evropské peníze.Co to jsou evropské peníze?To jsou snad peníze vyprodukované všemi státy EU.Nebo- li všechny státy EU mají rozhodovat o jejich využití (utracení).Jakým právem si osobuje Frau Merkel o nich rozhodovat sama,event.ještě s tím Francouským přílepkem.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top