Lze přestoupit na víru bez víry? Syřany čeká v ČR šok!

Lze přestoupit na víru bez víry? Syřany čeká v ČR šok!

V Česku se objevují imigranti ze Sýrie, z Iráku vyznávající křesťanství. Přizpůsobí se naší kultuře? V médiích čtu, jak mají křesťané problém v arabské zemi, jak se se na ně společnost záporně až likvidačně dívá, když přestoupí ke křesťanství. Dokonce se pro jejich náboženskou víru vylučují jejich děti ze školy. Uvědomují si ale imigranti, že se dá přestoupit k žádnému náboženství, že je možné žít i bez náboženské víry?

Uvědomují si imigranti, že existují země, kde není státní náboženství? Ví o tom, že u nás není křesťanství státní náboženství? Že jsou země, kde většině lidí náboženství nic neříká? Že u nás jsou děti, pro které je Ježíš Kristus postava z muzikálu, kterou hraje zpěvák Kamil Střihavka? Jak budou jejich děti vypadat ve škole, když zjistí, že jejich křesťanství žádnému spolužákovi nic neříká, možná budou s křesťanskou vírou a křesťanskými výroky pro spolužáky spíše směšní.

Jak imigranti přijmou fakt, že tu máme spoustu církví, podle Ministerstva kultury, viz dole tabulka, celkem 32 církví.

Jak se imigranti vyrovnají s tím, že pro svou křesťanskou víru museli odejít ze své rodné země, jejich křesťanská víra tam byla zločin. A když dorazí do podle nich křesťanské země a hledají tam svou křesťanskou víru, tak zjistí, že většina lidí věřící nejsou, že k víře se hlásí asi tak 10 % lidí. Křesťany sice naleznou, ale bude jich málo, kostely budou při mši poloprázdné. Nebudou z toho v šoku? Nepůjdou hledat svou křesťanskou víru jinam, třeba do Španělska? Ale bude jim vyhovovat nejrozšířenější řeckokatolická církev?

Kdysi jsem četl, že v Turecku je zakázáno se projevovat nábožensky ve školství a veřejné správě pod hrozbou vyhazovu z práce. Má to logiku, když bude profesor na vysoké škole hlásat nějakou náboženskou víru, může ovlivnit své žáky, ti se pak mohou i z důvodů prospěchářství k jeho víře přihlásit. Obdobně se mohou úředníci hlásit k víře svého nadřízeného, to známe z našich prvorepublikových filmů a knih.

Proto mě překvapilo, když před lety dosazený předseda vlády Jan Fischer veřejně prohlašoval něco o židovství své rodiny. Navíc jeho syn působil na vysoké škole, tak jsem si říkal, že to by se v Turecku stát nemohlo.

Jak se dívají imigranti na židovské náboženství? Jak by se vyrovnali s takovým veřejným prohlášením předsedy vlády, neříkali by si, do jaké židovské země jsme to dorazili?

Obávám se, že křesťanská víra, jakou část našich obyvatel vyznává, neznamená, že jsme křesťanská země, že jsme to, co křesťanští imigranti očekávají, tedy že budou problémy v přizpůsobení i z hlediska náboženství. Imigranti byli v nějaké náboženské víře vychováni, celý život v nějaké náboženské víře žili, trpěli za ní, a nyní zjišťují, že v naší zemi většina lidí žije bez náboženské víry. Tedy že se dá žít i bez náboženské víry.

Pochopí to?

Používám výraz náboženská víra a pro zdůraznění víry imigrantů křesťanská víra. Lidé mohou mít víru i v něco jiného, než v náboženství, třeba v rodinu, v sebe.

Zdroj tabulky Ministerstvo kultury

Č.        Název registrované církve a náboženské společnosti        sčítání 2011        procenta

 • Církev římskokatolická 1 082 463        83,44%
 • Českobratrská církev evangelická 51 858        4,00%
 • Církev československá husitská 39 229        3,02%
 • Pravoslavná církev v českých zemích 20 533        1,58%
 • Náboženská společnost Svědkové Jehovovi 13 069        1,01%
 • Církev bratrská 10 865        0,84%
 • Církev řeckokatolická 9 883        0,76%
 • Církev Křesťanská společenství 9 377        0,72%
 • Slezská církev evangelická augsburského vyznání 8 158        0,63%
 • Církev adventistů sedmého dne 7 391        0,57%
 • Evangelická církev augsburského vyznání v České republice 6 632        0,51%
 • Ruská pravoslavná církev, podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi v České

republice        5 817        0,45%

 • Apoštolská církev 4 930        0,38%
 • Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü 3 484        0,27%
 • Křesťanské sbory 3 450        0,27%
 • Bratrská jednota baptistů 3 208        0,25%
 • Luterská evangelická církev a.v. v České republice 2 589        0,20%
 • Jednota bratrská 2 152        0,17%
 • Evangelická církev metodistická 1 949        0,15%
 • Starokatolická církev v České republice 1 730        0,13%
 • Ústředí muslimských obcí 1 437        0,11%
 • Federace židovských obcí v České republice 1 129        0,09%
 • Višva Nirmala Dharma 1 098        0,08%
 • Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů 923        0,07%
 • Obec křesťanů v České republice 883        0,07%
 • Církev Slovo života 850        0,07%
 • Mezinárodní společnosti pro vědomí Krišny, Hnutí Hare Krišna 673        0,05%
 • Církev Nová naděje 430        0,03%
 • Česká hinduistická náboženská společnost 427        0,03%
 • Církev živého Boha 371        0,03%
 • Náboženská společnost českých unitářů 155        0,01%
 • Novoapoštolská církev v České republice 96        0,01%
 • Církev víry 0,00%

Celkem        1 297 239O autorovi

Další články

1 komentář

 1. Aneta 23/03/2016 - 20:35 at 20:35

  „Ale bude jim vyhovovat nejrozšířenější řeckokatolická církev?“ Nemysleli jste nahodou rimskokatolickou?

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top