Lidumil David Rath

Bývalý středočeský hejtman David Rath strávil ve vazební věznici nejen vánoční svátky, ale také své narozeniny. Ke všemu přibude ještě začátek Nového roku, a poté možná dalších 12 let, jenž mu hrozí.

Připomeňme si, k čemu vlastně došlo. David Rath byl zadržen s populární „krabicí od vína“, kde měl ukrytých 7 milionu korun. Sám se však hájil, že o tom vůbec neměl tušení. Zmiňovaných 7 milionů měl být údajně „úplatek“, jenž se týkal zakázky na opravu buštěhradského zámku. Při domovní prohlídce našla policie dalších 30 milionů korun. V domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a v Rathově Hostivici pak 10 milionů korun. Později k tomu ještě přibylo nezákonné zasahování do soutěže na nákup zdravotnického příslušenství, lůžkových vybavení domova důchodců a tak dále.

David Rath se už delší dobu prezentuje jakožto velký andělíček a zastánce práv, demokracie a lidské svobody, nicméně každá mince má dvě strany. Málokdo ví, že před patnácti lety tvrdě prosazoval zavedení zdravotnických poplatků. A teď si vzpomeňte, jakým způsobem reagoval na pana Julínka, který tuto věc, před téměř pěti lety prosadil. Mimochodem pan Julínek rozhodně nebyl moc populární, tedy co se týká široké veřejnosti. Toho se pan Rath nebál využít a najednou naprosto změnil názor. Za zmínku také stojí kritika ze strany David Ratha týkající se zadlužování a propadu české ekonomiky. Ano, David Rath zkritizoval snad všechny ministry financí za posledních 20 let, nicméně jeho hospodaření ve středočeském kraji hraničí se šíleností. Podle Asociace krajů České republiky měl Středočeský kraj k 31. říjnu 2011 dluh 3,2 miliardy korun, nejvíce ze všech krajů, přičemž za vlády Davida Ratha došlo k ztrojnásobení dluhu. Rath odmítl, že by kraj zadlužil. Dluhy prý ve skutečnosti zavinil jeho předchůdce Petr Bendl.

Aneb káži vodu, piju víno.

Sám se přirovnává k Pussy Riot, Tymošenkové a podobným. Vystupuje jako hrdina, na kterého byl spáchán politických proces jako v padesátých letech minulého století. Nechci se však pouštět do pitvání Rathových výroků. Do jaké míry jsou jeho tvrzení pravdivé, ví bohužel jen on sám a pár dalších vyvolených. Nicméně Rath skutečně andílek není, ačkoliv se to poslední dobou může zdát.

Ve vazbě má doopravdy o čem přemýšlet, a tak stihl David Rath nejen napsat knihu, ale také si zahrát na dokonalého lidumila. V poslední době si našel velkou zálibu. Zásobuje vládu ČR a poslaneckou sněmovnu velmi úsměvnými návrhy, skoro jako z pohádky. Nutno podotknout, že ani jeden návrh neměl vůbec žádnou šanci na úspěch.

Stát by podle něj měl nařídit městům nad 50 000 obyvatel zřídit azylová centra pro lidi bez domova. V tomto návrhu je také uvedeno, že pokud teplota klesne pod 15 stupňů Celsia, tak by tyto azylová centra měla být otevřena od 17:00 – 9:00. Jestliže teplota klesne pod 5 stupňů Celsia,  mělo by být otevřeno nonstop. K tomu jako samozřejmost patří teplé jídlo minimálně dvakrát denně, nocleh, sprcha, pití a podobně.

Lidumil David si přál také snížení DPH o 1%. Kromě toho také podal návrh týkající se zvýšení příspěvků pro rodiny se dvěma nebo třemi dětmi, dokonce by dívkám ve věku od 15 do 18 let dopřál antikoncepci zcela zdarma. To je pouze malý výtažek návrhů z Rathového vazebního deníčku.

Jak by řekl klasik. „Hezké, ale nemožné“. Takové změny v žádném případě nemůžou nastat během pár dní. Neříkám, že by to nebylo pěkné mít azylová centra, vyšší příspěvky, ale bohužel se jedná pouze o manipulativní metody zaměřující se na obyčejné lidi. Pochybuji, že David Rath věřil, že se jeho návrhy schválí. Jeho cílem je, aby byl vnímán širokou veřejností jako správný člověk a velký lidumil, nicméně zde jsou karty poměrně lehce čitelné.


O autorovi

Další články

1 komentář

  1. karlssontiburtius 13/09/2013 - 16:53 at 16:53

    no to určitěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěě

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top