Lék na nezaměstnanost

Lék na nezaměstnanost

Každý, kdo někdy pracoval, vám řekne, že to dělá pro peníze. Tedy – znám pár lidí, kteří pracují pro zábavu, a berou za to solidní peníz, ale těch je jako šafránu. Kdyby byly prachy, drtivá většina by se na nějakou práci vykašlala.

Taky závidíte domorodcům na zapomenutých ostrovech v Karibiku, že celý den nedělají nic? Když mají hlad, prostě si utrhnou divoce rostoucí banán, nebo si rozbijou kokos. Žijou si krásně, nikam nespěchají. Podle slunce poznají, kdy je ráno, a kdy večer, a nějaký kalendář neřeší. O práci se jim nejspíš ani nezdá. Nepotřebují peníze, protože mají všechno, co potřebují ke štěstí. Tedy, téměř všechno. Nemají ledničky, sporáky, vysavače, mobily, tablety, počítače… Ale jsou šťastní, protože je tahle uměle vytvořená spotřeba zatím minula. Měli by se s každým západem slunce modlit, aby se tam neobjevil nějaký civilizovaný pitomec, který jim řekne, že mají v podstatě jen holý zadek.

Ale vraťme se z ráje zpátky na zem. V naší zemičce v srdci Evropy jsme měli moře před miliony let. A možná to tak mělo zůstat, protože teď se naše, kdysi hrdá vlast, podobá ze všeho nejvíc kusu dřeva prožraného červotočem. Zdánlivě tu všechno funguje. Když nám strejda Klaus poprvé přednášel o utahování opasků, byli jsme ochotní ho poslouchat. Když to říkal asi po dvacáté, už jsme neměli sílu odporovat.

Píše se rok 2013. Měli jsme být někde na úrovni Rakouska – tak nám to tenkrát slibovali. A taky nám říkali, že se nemusíme bát o bydlení ani o práci, viďte, pane Havle.

Dnes tu máme tržní ekonomiku, která toho, navzdory tvrzení obrýlených hlav, zas tak moc nevyřešila. Nebojím se říct, že společnost se nachází v rozkladu. Znechucení politikou, úpadek morálky, a zejména ztráta životních jistot. Jak už bylo řečeno, bez práce by se člověk obešel, bez peněz asi těžko. K tomu nás vysávají banky, potažmo exekutoři. Zda je to vždy oprávněné, ponechme stranou.

Pojďme se tedy bavit o práci. K dnešnímu dni máme v Čechách bezmála 10% nezaměstnaných. Pokud odečteme děti a důchodce, je to něco přes půl Prahy.

Docela mě to děsí, vás ne?

Máme vyšší nezaměstnanos,t než U.S.A., a to je co říct. Chytré hlavy nám sice vysvětlí, že jsme stále ještě pod evropským průměrem, ale to se může rychle změnit.

Pokud se rozhodnete v Čechách podnikat, připravte se, že vás za to stát řádně potrestá, obzvlášť pokud se rozhodnete zaměstnat pár lidí. Na jednoho měsíčně odvedete bezmála osm tisíc korun. A to se sakra vyplatí!

Odvody se musí platit v první řadě. Pak je na řadě výplata zaměstnance, a když zbyde i nějaký zisk, může se podnikatel z radosti opít krabicovým vínem. Ano, máte pravdu, že to neplatí vždy. Právě proto, že jsou odvody tak vysoké (a to nemluvím o všech možných spotřebních daních, třeba z pohonných hmot,) rozmyslí si každý nabírat další lidi. I když by je, pokud se daří, potřeboval jako sůl. Raději nařídí přesčasy těm stávajícím – zkrátka je trochu víc vyždíme. Odvody zůstanou víceméně stejné, a stoupne zisk. Jestli to zaměstnanci pocítí na výplatách, je věc druhá. Většinou ne, viďte, milí Kauflandi, Tesca a další. A pokud se ti to Pepíku nelíbí, na jedno pracovní místo čekají desítky uchazečů.


Navzdory nezaměstnanosti se neustále prodlužuje hranice odchodu do důchodu. Tady někdo pořádně chlastal. Od roku 1989 se pro vyšší zaměstnanost neudělalo prakticky nic. Amatérské vlády s ministry, kteří vyměnili kovadlinu za ministerské kvádro, jako svého času Havlem jmenovaný kovář Miler. Ale to by našince tak neštvalo. Vadí mu, že se jen kecá, a přitom neustále zdražuje. Už se to nikdo nesnaží vysvětlovat, už se to nesnaží ani maskovat.
Prostě jsou potřeba peníze, tak zvýšíme daně. Ale že tím klesne spotřeba, a nic víc se nevybere, to dojde i malému děcku.

Neviňme z toho jen našeho chemika. On je to celoevropský módní trend. Protože natažených rukou je čím dál víc, a další přibývají z jihu a východu. Obyvatelstvo tmavne, a peníze stále rychleji mizí. Všichni, kromě evropských politiků, vědí, že pseudohumanismus je cestou do pekel.

Jen tak na okraj, i v dalekém a poklidném Norsku, v Oslu, mají velký problém. Jednu čtvrť obývají převážně muslimové. Norové se tam neodváží ani přiblížit. A tamní muslimové poslali vládě oficiální žádost, ať jim tu čtvrť věnuje. Aby si tam mohli žít podle svých zákonů a podle svého náboženství. Docela mě z toho zamrazilo. A nemusíme chodit daleko, ono to v Brně může za chvíli dopadnout stejně.

 

Vraťme se ale k tématu. Za tu dnešní šlamastyku si můžeme tak trochu sami. V podstatě jsme si ji vycinkali na Václaváku. Kde se vzala, tu se vzala kuponová privatizace. Každý z nás byl najednou akcionářem. Nechápali jsme, že můžeme na základě nějaký žlutý knížky pohádkově zbohatnout. Postupně jsme se to učili, ale mezitím ty naše podniky začínaly zhasínat jako pampelišky. Akcie shráblo pár jedinců, kteří měli víc informací.

Ačkoliv se to bude zdát neuvěřitelné, dodnes v podstatě existujeme jen díky tomu, co tu vzniklo za komunistů. Elektrárny, doly, automobilky, ČKD, Poldi, Vítkovice. A samozřejmě zemědělství, lesnictví, potravinářství, textil, letectví, zbrojovky. Opravdu neděkujeme, pane pseudohumanisto Havle.

Všechno to podivuhodně krachlo. Dneska už víme, že to byla nikoli privatizace, ale řízená likvidace. Co tu máme dnes? Vše důležité vlastní zahraniční firmy, které to dostaly doslova za babku. Pohádkové zisky daní ve svých zemích, a co zbylo nám? Snad jen ten ČEZ, který prodává našincům elektřinu dráž, než cizincům.

Máme tu kapitalismus jako z učebnice: Nadbytek všemožného zboží, které nám reklama cpe horem dolem. Najednou zjišťujeme, že si ho nemáme za co koupit. Proč?

Třeba proto, že tu máme spoustu státních úřadů, které ukrajují nemalou část rozpočtu, aniž by cokoliv vyráběly. Můžeme brečet, a nostalgicky vzpomínat na špekáčky z masa, textil, který se po prvním vyprání nezmenšil o dvě čísla. Ano, elektronika nestála ve srovnání s Japonci za moc, ale hrálo to taky. Kdyby to mělo České republice pomoct, klidně si zase koupím gramorádio Tesla. Vydrželo desítky let, na rozdíl od dnešních šmejdů.

Vzpomeňme na naše letadla, v tom jsme byli světoví. Kvalitní ocel, medicína, zbraně. Jemča, česká čajová jednička, není už dávno česká, ale indická. Nechce se mi to všechno vyjmenovávat. Dnes v podstatě nic nevyrábíme. A pokud ano, jsou to jen montovny dílů dodaných z Číny.

Nikoho z vlády nenapadne, že by bylo docela fajn odměnit podnikatele za nově vytvořená pracovní místa. Jak bylo řečeno v úvodu, je za každé nové místo potrestán. Zahraniční firmy jsou osvobozeny od daní, ale našinec to pěkně zacvaká.

Hospodářská politika vlády zatíná sekeru do stromu, který se už povážlivě naklání. Problém ale nemáme jen my. Je celoevropský. Nesmíte se na mě zlobit, ale připadá mi, jako bychom byli účastníky řízeného Superbankrotu. A až jako Unie opravdu zkrachujeme, objeví se hodná Čína, a všechny si nás za babku koupí. Za peníze, které jí dnes a denně cpeme horem dolem, za ty plastové nepostradatelné krabičky, a taky za česnek, který nesmrdí.

Víte, že máme mnohem hustší síť supermarketů, než většina zemí na světě, včetně U.S.A.? Nejspíš proto, abychom se užrali k smrti, a ušetřili státu výplatu důchodů. Trochu to zlehčuji, jenže pokud je někdo řadu let nezaměstnaný, první roky možná vyžije z majetku, který mu zbyl. Postupně ale rezignuje, už ani nemá chuť pracovat. Propadá stále hlouběji, hloupne, a odtud je jen krůček ke kartonům krabicového vína, a… Ještě že nemáme tolik mostů. Za to máme hodně blázinců.

Člověk se snad ani nemůže divit studentům, kteří se po studijních pobytech v Dánsku, Finsku, Francii, nechtějí vrátit zpátky do Čech.

Situace není dobrá, a vyhlídky jsou mizerné. Na konci toho tunelu je však přece jen malé světýlko: Ministerstvo financí připravuje novou metodiku počítání nezaměstnaných. Sice nebudeme mít co do huby, ale statisticky na tom budeme za rok mnohem líp. Skvělý lék na nezaměstnanost, co říkáte?!


O autorovi

Další články

8 komentářů

 1. Michal Tesarek 10/01/2013 - 20:05 at 20:05

  Opravdu moc příjemný článek. Potěšil mě lehkostí a připomněl dávné doby
  kultivovaných fejetonů. Samozřejmě,že to tak je. Samozřejmě,že nás nečeká
  nic dobrého.

 2. Štěpán Binar 10/01/2013 - 20:11 at 20:11

  to by mělo být na plakátech na každém rohu, víte oni u nás nejsou lidé zlí, ale neskutečně, neskutečně naivní

 3. Michal Chadim 13/01/2013 - 17:26 at 17:26

  Co odstavec to negativistický blábol. A nakonec i autor si sám odporuje, například:

  „Máme tu kapitalismus jako z učebnice: Nadbytek všemožného zboží, které nám reklama cpe horem dolem. Najednou zjišťujeme, že si ho nemáme za co koupit.“

  vs.

  „Víte, že máme mnohem hustší síť supermarketů, než většina zemí na světě, včetně U.S.A.?“

  Proč myslíte, že u nás těch supermaktů je tolik? Protože v nich ty společnosti obrovky vydělávají (pro krásu naší země je asi nestaví). A obrovsky v nich vydělávájí, protože jim tam nosíme obrovský peníze. Byl jste v nejakým před Vánocema, plné k prasknutí s obrovskými nákupy, nakládanými do mraků aut? Kde jsou ti lidé, co nemají za co nakupovat? Žijem si jak prasata v žitě a s tou komančsko bídou se to vůbec nedá srovnat.

  • Jaguaros 13/01/2013 - 23:04 at 23:04

   Supermarketu je zde tolik protoze je v CR spatna legislativa a mohou si delat s nasimi dodavateli co chteji. Nektere markety se ale uz stahly z naseho trhu protoze zisky neodpovidaly predpokladum. Jiny retezec se ale snazi si trh zmonopolizovat aby trh ovladl. A co do klientely? Statistiky zde nemluvi pravdu a media zverejnuji falesne informace nejenom co do spotrebitelskych informaci ale treba i co do turismu. Cisla nemohou byt spravna protoze bychom byli vice v zahranici nez doma; podle statistik. A to ze jsou plne markety pred Vanocemi je prece jasne. Dokonce i Metro – u nas Makro – se chce stahnout z naseho trhu; neni rentabilni. A proc jsou markety u nas kazdy den pomerne dobre obsazene? Cesi kupuji kazdy den trochu; na zapad od nas se kupuje jednou za tyden ale za hodne penez. Jedine kde mate pravdu je skutecnost ze nabidka a sortiment je oproti dobam drivejsim podstatne vetsi? Potrebujeme to vsechno ale skutecne?

 4. Jaguaros 13/01/2013 - 17:48 at 17:48

  Doplnim neco k tem studentum kterym vadil az neuveritelne socialismus v CSSR. Nechali se zlakat Havlem a jeho umeleckou sebrankou do neceho cemu studenti – na zaklade nedostatku praktickych zkusenosti – vubec nerozumi. Podle toho to vypada i dnes a studentum dnes vubec nevadi ten politicko-hospodarsky vladni diletantismus ale kvuli nejake regionalni clence KSC ktera byla zvolena vyhlasuji demonstrace a hladovky v Ceskych Budejovicich. Z vlastni zkusenosti – obcas vyucuji na obchodni akademii – musim konstatovat ze jejich level co do intelektualniho horizontu je absolutne minimalni. Neumeji vyslovit souvislou vetu, jejich pravopis je pod jakoukoliv uroven a kdyz nemaji pred sebou na lavici mobil – v dosahu ruky pochopitelne a displeyem nahoru – tak propadaji primo panice. Koncentrace katastrofalni a debata v prestavkach probiha systemem SMS, vic neumi a tato spolecenska skupina si chce hrat na revolucionare aniz by mela „paru“ o skutecnem zivote pred kterym stoji teprve na zacatku. Tak tolik jenom z me zkusenosti.

 5. vědma 25/02/2013 - 13:38 at 13:38

  Jaguaros, souhlas. Děsím se doby, kdy naši milí, „inteligentní“ studenti, budou v produktivním věku!!

 6. Dejv 01/07/2013 - 09:47 at 09:47

  Opravdový lék je vrátit zpět výrobu do evropy !

  naprosto výstižné „Dnes v podstatě nic nevyrábíme. A pokud ano, jsou to jen montovny dílů dodaných z Číny.“

  nedávno jsem si rýpnul do prodavače v adidas shopu. prý jestli nechci při výběru poradit. já na něho jestli má nějaké zboží které nevyráběly děti v číně ? zkrátka made in EU ? když už chcete za to triko 1200,- …. no … byl to jen prodavač …

  zkrátka, všechno za co utrácíme je z číny

 7. Julča 20/07/2013 - 19:48 at 19:48

  Článok BOHUŽIAĽ sedí aj na slovenský kapitalizmus…

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top