Kým byl ve skutečnosti Václa Havel?

Kým byl ve skutečnosti Václa Havel?

5. října by Václav Havel oslavil 80. narozeniny. Jaký byl, jak ho můžeme vidět z dnešního hlediska? Václav Havel byl v roce 1989 pro lidi mimo Prahu málo známou osobou, na vesnicích byl úplně neznámý. Proto se po jeho zvolení prezidentem pořád někdo ptal, kdo to je, o koho jde. V přímém hlasování by jako neznámá osobnost neprošel.

Také jeho původ z bohaté rodiny a myšlení, vše bylo úplně jiné, než bylo u dřívějších komunistických prezidentů.

Jeho projevy a vystupování bývalo spíše filosofické, než politické. Rozhodně nešlo o silného prezidenta, který by se dokázal postavit nějakému násilí na našem státu, spíše byl na kompromisy.
Byl ale přesně ten, kdo byl v danou chvíli potřeba.

Václav Havel byl často zván do ciziny, lidé a politici tam chtěli vědět, jak se podařilo svrhnout komunistickou diktaturu bez násilí.
Exprezident Václav Klaus takové popularity nikdy nedosáhl a současný prezident Miloš Zeman o ni spíše nestojí. Kdysi jsem na jednom kongresu („za Havla“) seděl u stolu s jednou Holanďankou, jak zjistila, že jsem z Česka, hned na mě „Václav Havel“. Bylo by zajímavé, co by mi řekla dnes, zda vůbec lidé v cizině naše prezidenty znají, spíše ne, a je otázka, zda úpadek znalostí o našem státu (o těch pár obyvatel na úrovni nějakého velkého světového města) se bude zvětšovat.Literární dílo Václava Havla bylo hodně zdůrazňováno, ale když se dívám do naší městské knihovny, tak z prvních jeho 15 knih jsou právě vypůjčeny jen 2. Já osobně žádnou knihu nečetl, je to žánr, který jde mimo mě, jediným důvodem může být zvědavost, možná někdy…
Abych to upřesnil, obdobně jdou mimo mě i knihy Václava Klause, kde ani zvědavost nepůsobí, z prvních 15 knih Václava Klause v naší knihovně jsou všechny k dispozici.  Miloš Zeman knih napsal nejméně a k dispozici v naší knihovně jsou úplně všechny.  Tedy jednoduchý závěr, Václav Havel je u nás z těch 3 prezidentů v naší knihovně nejpůjčovanější autor.

Nevím, zda se ještě hrají divadelní hry Václava Havla, opět je to žánr mimo mě.  Ani neznám nikoho, kdo by četl knihy Václava Havla nebo šel na divadelní představení jeho hry, aby mě „poučil“. Jeho dílo určitě není určeno pro masovou publikaci, možná proto se stal prezidentem, nebyl součástí mas.

Proč Václav Havel žil nezdravě, což bylo patrně i příčinu jeho úmrtí, asi jinak žít neuměl a nebyl by to on, třeba bez kouření. Ale aspoň nezdravý styl života nedával nahlas najevo, jako současný prezident.

A závěr…Koho z prezidentů si budou v budoucnu lidé nejvíce pamatovat? Troufám si říci, že Václava Havla.
Poznámka na závěr

Wikipedie uvádí, že Václav Havel byl 9. prezidentem Československa. Pokud počítáme prezidenty, tak Edward Beneš byl 2. a 4. prezidentem Československa, z toho vyplývá, že Václav Havel byl 10. prezidentem Československa (počítáme: Masaryk, Beneš, Hácha, Beneš, Gottwald, Zápotocký, Novotný, Svoboda, Husák, Havel)
O autorovi

Další články

2 komentáře

  1. yarda 06/10/2016 - 19:54 at 19:54

    Jojo, počty. Havel byl vskutku devátým prezidentem , pouze Beneš byl zvolen dvakrát. Pro mustr si stačí najít seznam prezidentů USA.

    • yarda 07/10/2016 - 15:51 at 15:51

      Omluva!!Věnoval jsem se pouze Benešovi a zapoměl že T.G.Masaryk byl zvolen čtyřikrát, tak podle logiky autora by byl Havel třináctým prezidentem.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top