Který daňový ráj dnes vybrat? Pod svícnem je největší tma!

Který daňový ráj dnes vybrat? Pod svícnem je největší tma!

Pravda bývá nepříjemná, takže nepředpokládám, že se většině laskavých čtenářů bude můj příspěvek líbit, natož aby s ním souhlasili.

S laskavými čtenáři se jistě shodneme na tom, že sport bez dopingu by byl čistější a lepší. Určitě lákavá představa je, že by ve sportovním klání čestně vyhrál ten lepší a ne nadopovanější. Jistě se shodneme na tom, že i svět bez finančního dopingu v podobě daňových rájů, by byl čistší a lepší. Připusťme na chvíli, že bychom chtěli uspořádat Olympijské hry či Mistrovství světa ve fotbale. K tomu potřebujete získat hlasy delegátů, které nejsou zadarmo a ze státního rozpočtu zaplatit nejdou. A tak je to v reálném světě bohužel prakticky se vším. Nelíbí se mi, ale to také vše, co s tím mohu dělat.

Součástí vládnutí i velkých obchodů je i tzv. „špinavá práce“, která musí být hrazena ze špinavých peněz. Hlavně z tohoto důvodu se hned tak daňových rájů nezbavíme. Právě naopak, velké státy si vlastní daňové ráje pečlivě opečovávají. Nemalý zisk z nich mají jak ony, tak i velké banky, protože bez nich by prát špinavé peníze nešlo. Stejně tak banky stojí i za aranžování největších daňových úniků. Na tomto místě by se slušelo zaplakat nad nespravedlností světa, kdy ti malí musí daně platit a ti velcí ne, ale nic by se tím nezměnilo, takže pláče nad rozlitým mlékem čtenáře ušetřím. Stejně jako planých výzev na boj s nimi.

 

Jestli něco může laskavé čtenáře potěšit, pak jen fakt, že v daňových rájích operují ve velkém rozsahu ekonomické rozvědky, aby věděly, co na ně konkurence chystá. Ukažme si to na příkladě Airbusu a Boeingu. Oba největší výrobci letadel na světě nesmějí dostávat státní podporu, aby byly zachovány „rovné“ konkurenční podmínky. Podporu od mateřských zemí přímo získat nemohou, ale prostřednictvím daňových rájů už ano. „Praskne-li“ něco na velké firmy, pak je to víceméně jen tehdy, jde-li o konkurenční oboj.

Vyjdou-li na světlo světa seznamy daňových podvodníků, většinou jde o malé ryby v podobě nových zbohatlíků, čímž nechci říci, že všichni bohatství dosáhli nečestně, jako například sportovci. „Staré (velké) peníze“ jsou už dávno ukryty v nadacích a svěřeneckých fondech a „ukrývat“ se v daňových rájích nepotřebují.

Největšími bojovníky proti individuálním daňovým únikům jsou Spojené státy. Donutily už nejednu zemi, včetně Švýcarska a Lichtenštejnska, aby jim předali seznamy jejich daňových „uprchlíků“. Ne, že bych čtenáře vyzýval k nepravostem, ale pokud si už svoji „offshorku“ chcete zřídit, tak alespoň v bezpečných zemích. Zapomeňte na Kypr, Seychely, Kajmanské ostrovy a podobně „proflákné“ destinace, ale zavítejte raději do amerických států jako je Nevada či Delaware.

A proč? Protože pod svícnem bývá největší tma!


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top