Královna Nokia je vážně nemocná, kdo příjde po ní?

 

Každý, kdo trochu vidí do světa mobilních komunikací, si musel po přečtení zprávy, že se Nokia rozhodla skoncovat s původním vedením a nahradit jej panem Elopem z Microsoftu, klást otázku, co očekává od tohoto sňatku z rozumu. Nicméně Nokia měla jasný plán. Pomocí nových smartphonů s OS Windows Mobile dobýt pomalu ztrácené světové pozice v této oblasti.

Na to, že zaspala dobu, nemusela tato královna mobilních telefonů čekat až do prvních hodnocení a odborných recenzí. Že pšenka kvete hlavně v polích zvaných Android, to pochopila sice pozdě, nicméně pochopila i americká Motorola, která se dlouho vzpamatovávala z těžkých direktů, zasazených hlavně na evropských trzích.

Upřímně řečeno, na to, abych pochopil, o čem je řeč, na to jsem nemusel čekat do minulého týdne na oficiální agenturní zprávy o tom, že Nokia má problémy. Mě se stačí zeptat se u firmy, která se svým způsobem stará o mé mobilní zázemí a kde pracují opravdoví profesionálové.  Nicméně, že nejde, co se firmy Nokia týče, o žádnou úsměvnou historku, ale velmi vážnou záležitost, svědčí fakt, že tato firma bude muset propustit kolem 10 000 zaměstnanců, přeskupit některé divize, zejména divizi IT a také fakt, že prodala svůj Nokia house, který si tak pracně nechala vybudovat. Navíc díky finančním ztrátám, které na světových trzích utrpěla, tato mocnost, jež sama o sobě vytváří zhruba 4 procenta finského HDP, odvedla v minulém roce na daních o řádově tolik stamilionů euro, že některá finská města musí zvažovat některé své investice do zdravotní a sociální infrastruktury.

Že nikdo nebude nad rozlitým mlékem finského giganta plakat, to je více než jisté hlavně v zemích jihovýchodní Asie, zejména tam, kde má domov Samsung, který razantně a zřejmě zaslouženě Nokii na trůnu nahradil a bude pracovat asijsky tvrdě na tom, aby se hned tak nenechal sesadit.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top