Koruna po zprávě ČNB silně oslabila.

Spekulanti se přespekulovali, doufali v konec intervencí

Koruna po rozhodnutí České národní banky (ČNB) o pokračování intervencí ve čtvrtek odpoledne oslabila až na 27,22 koruny za Euro. Dosáhla absolutního minima od loňského června. Důvodem je zcela jistě prodej korun spekulanty, kteří již čekali ukončení intervencí, uvedli analytici.

Spekulanti kteří se do tohoto rizika pustili neměli ale v sobě mnoho inteligence. Správný a kvalifikovaný ekonom, a těch je v ČR pouze jako šafránu, by včasnému zveřejnění o konferenci ČNB nevěřil. A proto spekulanti nalétli. Změna přijde neočekávaně a nebude předem ohlášena. Těžce vydělají pouze dobře informovaní lidé z blízkého kruhu členů národní banky. Tak se dělají podvody nejlépe. Zda bude někdo kontrolovat bankovní pohyby od 1.04.2007 nelze předpokládat. Tak jak to ČNB nastavila je přesná kopie amerického systému, kdy se napakují tak zvaní Insider’s.

Někteří investoři, kteří spekulovali na konec kurzového závazku už na tomto zasedání, prodávají asi své koruny zpět do Eura, a to vede ke ztrátám české měny. Pro investory, kteří operují v řádech milionů, je čekání na další kroky ČNB je velmi nákladné. Musí ten D-Day umět dobře předem odhadnout, nebo musí mít ve správní radě informátora. Pak vydělají těžký balík – a informátorovi zaplatí vysokou odměnu na konto v daňové oáze.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci oznámil rozhodnutí bankovní rady pokračovat v intervencích. Zároveň dodal, a to je klíčová informace, že konec režimu intervencí může nastat kdykoli od začátku dubna a centrální banka již nebude zveřejňovat možné scénáře načasování konce kurzového závazku. A to je „TA“ klíčová ideální zpráva pro tajné informátory.

Analytici odhadují, že koruna ztráty brzy umaže a vrátí se zpět k hodnotě kurzového závazku (27 korun za Euro), než ho ČNB zruší. Čtvrteční pohyb je však ukázkou toho, jak nestabilní může kurz koruny vůči Euru být kvůli přítomnosti spekulativního kapitálu. A tito analytici jsou skutečně přesvědčeni, že nám občanům řekli něco zcela nového, až revolučního.

Zda budou Reportéři ČT nebo investigativec Kroupa případ sledovat zůstává napínavou otázkou. Jde o to zjistit kdo se na koruně jako první obohatil – až ČNB ze dne na den a bez předešlého avíza intervenci zruší. Pak bude možné zjistit zda se D-Day dostal přes insidera včas ke spekulantovi – a ke kterému.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top