Koho poškodí ruské sankce?

Koho poškodí ruské sankce?

rusko sankce

Ruská federace zakázala dovoz řady zemědělských produktů mimo jiné i od nás. Nepoškozuje tím také své občany?

Jakýkoli svobodně uzavřený obchod, nebo obecněji směna přináší vždy, jsou-li naplněna očekávání, užitek pro obě strany dohody. Ačkoli je sjednaná cena konkrétního zboží či služby stejná pro prodavače i jeho zákazníka, mají z obchodu užitek oba. Jinak by si zákazník toto zboží nekoupil a prodavač by se možná ani nikdy nespecializoval na obchodování, nebo by prodával jiné produkty, a nebo by prodával jen zboží, které sežene opravdu levně. Čím větší je rozsah svobodného obchodování a s tím související specializace, tím lépe pro společnost.

Sjednocení velkého množství obyvatel do poměrně ekonomicky svobodné Německé říše v roce 1871, postupně rozšířené ještě také o africké kolonie, bylo základem jejího nevídaného dlouhodobého ekonomického růstu. Svobodný obchod včetně rozvoje kapitálových trhů stojí také za celkovými úspěchy Spojených států. V dobách před prvními velkými zámořskými objevy byla po dlouhou dobu hlavním prostředkem světového ekonomického rozvoje Hedvábná stezka, díky níž obchodující společnosti navíc získávaly cizokrajné komodity. Míra růstu (tedy rychlost vzestupu) významně závisí v rozvojových státech na přírodních podmínkách, jako je množství zemědělské půdy či neblahý výskyt malárie. Obchod však ekonomicky rozvíjí každou společnost.

Ekonomické sankce jsou stejně jako cla či dovozní kvóty z ekonomického hlediska přinejmenším v krátkodobé perspektivě vždy škodlivé pro obě strany. Nejvíce jimi trpí jednak lidé, kteří v jejich důsledku přišli o práci, a jednak všichni chudší lidé, přímo a nejvíce pak chudší zákazníci kupující postiženou dovozovou produkci. Rozumné sankce bývají takové, které jsou uvalovány pouze na politiky (a další představitele státu), nebo na odvětví, které chceme postihnout (např. zbrojní embargo). Odhlížím od sporných snah vyvolat sankcemi odpor občanů postiženého státu proti vlastní, nedemokratické vládě.

Do značné míry zbytečné sankce uvalené Radou bezpečnosti OSN na Irák téměř po celá 90. léta způsobily podvýživu a smrt odhadem řádově statisíců zejména dětí a zařadily se tak mezi největší katastrofy způsobené lidmi v posledních desetiletích. Právě z obav před podobnými důsledky vetoval v roce 1986 tehdejší prezident Spojených států Ronald Reagan zákon uplatňující sankce vůči Republice Jižní Afrika, kde tehdy fungoval systém apartheidu (rasového rozdělení společnosti). Jeho veto však bylo americkými zákonodárci bohužel přehlasováno a sankce poškozovaly jihoafrické hospodářství. Sankce na ukončení apartheidu pravděpodobně neměly zásadní vliv, protože se netýkaly přímo rozhodujících představitelů státu.

Plošné sankce avizované nyní ruskou vládou budou mít přímý dopad jak na vývozce a jejich dodavatele v České republice a ve státech jejích spojenců, tak na ruské zákazníky. Čechy tak poškodí tyto sankce výběrově, Rusy bohužel dokonce plošně, zdražením některých potravin a možná také cenovými turbulencemi či neopodstatněnou vyšší inflací (znehodnocováním úspor). Stejně tak, když ruští zákonodárci zakázali od počátku roku 2013 občanům Spojených států adoptovat ruské děti (v reakci na výběrové, nikoli plošné, odůvodněné sankce uvalené americkými zákonodárci, zejména z Republikánské strany, na několik ruských představitelů), poškodili bezpochyby zejména právě ruské děti. Proti tomuto ruskému zákonu protestovali veřejně tisíce Rusů. Řada dalších Rusů si však dopady bohužel zjevně neuvědomuje.

Ekonomické sankce vždy, tedy i v tomto případě, nejvíce poškodí nejmenší vývozce a jejich nejmenší dodavatele, protože ti mívají z logiky věci nejnižší úspory nákladů vyplývající z rozsahu prováděné činnosti. Proti riziku sankcí se navíc nelze pomocí standardních produktů finančního trhu ani zajistit. Vzhledem k tomu, že nynější sankce postihují také Spolkovou republiku Německo a Slovensko, což jsou státy, na nichž jsou naši vývozci v souhrnu alespoň z krátkodobějšího pohledu opravdu životně závislí, pocítí sankce znatelně také čeští vývozci do těchto, ale i dalších států. Ekonomické sankce vždy nejvíce poškodí také nejchudší zákazníky, protože ti mívají z finančně dostupných dovážených potravin (či jiné produkce) požadované kvality z podstaty největší užitek. Bohatší Rusové se pouze vzdají části luxusních výrobků, aby si mohli nadále kupovat, nyní o trochu dražší, maso k obědu.

Česká vláda možná bude, jak se ozývá, donucena pomoci českým zemědělcům zvýšením pružnosti zaměstnávání. Říká se, že všechno zlé může být k něčemu dobré.

Zemědělství je ojedinělým typickým příkladem téměř dokonale soutěživého odvětví. Na takových trzích přináší rovnovážnou cenu, ke které každý takový trh dlouhodobě směřuje, „deus ex machina“ („bůh ze stroje“). Neboli žádný zemědělec či zemědělský podnik nemůže zásadně ovlivnit cenu svých produktů, chce-li dosahovat co nejvyšších zisků. Uvedeným „bohem ze stroje“ bývá nejčastěji počasí. Pokud je v některé sezóně příznivé počasí a je proto velká úroda, může to být pro zemědělce větší katastrofa než přírodní živly ničící úrodu, protože musí svou sklizeň prodávat levně.

V tomto případě je „bohem ze stroje“ ruská vláda. Jedinou, pro společnost neblahou možností, jak mohou zemědělci ovlivňovat cenu, je, že se dohodnou na společném postupu a hromadně začnou vylévat mléko do potoka nebo, slovy Jana Wericha a Jiřího Voskovce, „pálit laciný žito v peci, aby zdražil chleba“. Česká vláda i vlády Evropské unie však mohou takovým případným ztrátám zabránit rozumným navýšením potravinových zásob prostřednictvím Státní správy hmotných rezerv a potravinovou pomocí do těch chudých států, kde vzhledem k vysokým dopravním nákladům není výhodný „přeprodej“. V tomto případě však zasáhne „deus ex machina“ také v okolních státech, takže by případně dražší české potraviny byly jistě nahrazovány dováženými levnějšími potravinami srovnatelné kvality.

Vzájemný obchod však nikdy není pro společnost z ekonomického hlediska tak výhodný, je-li dotovaný, protože dotace nespravedlivě a nesmyslně ubírají zdroje jejich plátcům (tedy ve své podstatě daňovým poplatníkům, často včetně živořících živnostníků). Zemědělství je v Evropské unii dlouhodobě enormně podporováno na základě „Společné zemědělské politiky“. Jediným racionálním důvodem pro takový postup je posilování, či udržování potravinové bezpečnosti (tedy soběstačnosti) EU, popřípadě jejích jednotlivých členských států. Nemá však žádný smysl podporovat vývoz z České republiky, nebo alespoň z EU. Nynější ruské sankce proto vlastně v důsledku mírně uleví daňovým poplatníkům v EU. Česká republika by se navíc mohla stát v rostlinné výrobě snadno a robustně potravinově soběstačnou, kdyby čeští či evropští zákonodárci umožnili českým zemědělcům pěstování geneticky upravených plodin ve smyslu legislativy EU, aby tak mohli zemědělci pěstovat výnosnější a odolnější plodiny. Pěstování i dovoz geneticky upravených plodin jsou nyní v EU velmi administrativně náročné a proto zde nejsou takové plodiny téměř vůbec rozšířeny. Snad všechny ostatní české plodiny jsou také geneticky upravené, obvykle ale šlechtěním, které není legislativou EU nelogicky považováno za dědičnou úpravu. Kromě toho lze mimo jiné i kvůli potravinové bezpečnosti zvažovat rozumnější zacházení s půdou.

Plošné sankce jsou vždy chybou, a to pro obě strany. Výběrové sankce jsou z ekonomického hlediska také vždy chybou. Mnohdy jsou chybou dokonce nejen z úzce chápaného ekonomického hlediska. Ruská vláda dlouhodobě podporovala Českou republiku a její spojence v rámci války v Afghánistánu a mohla by být naším spojencem v případě potřeby také například v případě, že by hrozilo převzetí pákistánského jaderného arzenálu nebezpečnou organizací Taliban hlásící se k islámu, která v červnu 2014 opět po delší době provedla rozsáhlý útok na civilisty, tentokrát na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Karáčí. Česká republika a její spojenci na straně jedné ani Ruská federace na straně druhé by proto ve svém vlastním zájmu neměli sankce stupňovat až do roviny uzavření svého leteckého prostoru pro vojenskou leteckou dopravu, když už ruská vláda plánuje zákaz přeletů jejích protivníků pro dopravu civilní a ukrajinská vláda zvažuje dokonce ještě rozsáhlejší plošná reciproční opatření.


O autorovi

Další články

8 x komentář

 1. Martin 11/08/2014 - 08:29 at 08:29

  Je to bitva dvou velmocí a EU je rukojmí na straně Ameriky. Má přiloženou zbraň ke spánku a sama mačká spoušť!

 2. Karel Kahovec 12/08/2014 - 20:09 at 20:09

  Rusko zastavení dovozu potravin z EU nijak zvlášť nepocítí, už má sjednané dovozy z Brazílie a Egypta. Zato EU to pocítí zatraceně hodně, především Polsko – které je asi nejvíc protiruské, takže je to od Putina vcelku spravedlivé.

 3. Autsajdr 13/08/2014 - 20:19 at 20:19

  Že se nevykašlem na nacistickou Ukrajinu, stejně jako na teroristický Afganistán, podporující All Kajdu nebo Tibet, kde nikdo v životě nepracoval. Nadosrmti zadluženou nacistickou Ukrajinu budeme dlouhá léta živit a budou se tam cpát paníze z EU, z Afanistánu budeme vozit mrtvoly vojáků a snad ještě ten hašiš a o Tibetu už raději  nebudu mluvit. Poučit se nenecháme. Kde, proboha vzala All Kajdá peníze, když ne v drogách. Kde vzal fašismus své předchůdce. Na Ukrajině nebojuje ukrajinská armáda, ale „dobrovolníci“ z řad pravého bloku a jim podobní. Proč se střílí na obytné domy, školy a školky ? Jak to, že se tají pád malajsijského civilního letounu, když na „případu“ dělají „znalci“ států, kteří pomlouvají Rusko ? A nás zajímají jablka…
  Lidi, mějte rozum.
     

  • Roman 16/08/2014 - 02:05 at 02:05

   chlape, máš samé otázky a nic jsi nevysvětlil ani nenavrhl

 4. Roman 16/08/2014 - 02:01 at 02:01

  Osobně bych klidně obětoval východ Ukrajiny ve prospěch Ruska, ale jako odměnu by mohlo zastavit ISIL, ať to zase není na USA.

 5. Milan 12/01/2015 - 03:14 at 03:14

  Rusko nedisponuje penězi na dovozy potravin za Západu, a tak dělá z nouze ctnost.
  Pamatuji doby Sovětského svazu, kdo tam nebyl s cestovkou, ale sám od sebe, tak tam měl hlad. Zdá se, že ta doba se zase vrátí. Škoda, RF má na víc, než jen strádat pod diktátory.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top