Kdo nahradí labouristům odcházející sponzory? Moskva?

Kdo nahradí labouristům odcházející sponzory? Moskva?

Zvolení Jeremyho Corbyna předsedou britské labouristické strany je zvolením zapáleného marxisty do čela jedné z rozhodujících britských stran. Je to překvapivé, protože ekonomika Spojeného království se vyhoupla na druhé místo v EU a má vzrůstající trend. Proč tedy volba člověka, který v podstatě připomíná spíše fanatika, než politika?

Podnikatelé se odvrací

„Corbynova opatření nebudou fungovat a lidé se od nich rychle odvrátí,“ říká podnikatel John Mills, který chce sponzorovat formující se rebelskou skupinu ve straně. (Zdroj: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/je-moc-levicovy-labouristum-kvuli-novemu-predsedovi-utekl-nejvetsi-sponzor-1227123) Příznivci blairovského směru se tedy rozhodně nevzdávají a většina z nich odmítla účast v Corbynově stínovém kabinetu.Nový Scargill

Corbyn jako věrný marxista, samozřejmě, o žádné dohody ve straně nestojí. Plánuje znárodňování, odchod z NATO a odchod z EU. To i pro mnoho voličů labouristů začíná být velké sousto. Trend znárodňování, poprvé uplatněný po válce od roku 1945, přivedl Británii do klubu chudých zemí a její vstup do EHS v roce 1972 byl za vlády Margaret Thatcherové mírně řečeno potupný. Pamatují to podnikatelé, ale pamatuje si to i střední třída, tedy její část, která je labouristům obvykle nakloněna. Ostatně Chávezova Venezuela je ukázkou toho, že marxismus je ekonomicky mrtvý a nevzkřísitelný. Reálnou politiku navíc nelze dělat bez peněz a britští podnikatelé dobře vědí, proč od marxisty Corbyna dávají ruce pryč.

Setrvání v EU

Situace je příhodná pro Moskvu, která se již v minulosti „proslavila“ financováním stávkujících odborářů, hlavně jejich vůdce Arthura Scargilla. Ten vstoupil do Komunistického svazu mládeže již v roce 1955, neboť jeho otec byl přesvědčený marxista a v Moskvě si Scargill své přesvědčení upevnil. Stávku horníků však Scargill 3. března 1985 prohrál a Británie se vydala cestou k hospodářskému růstu. (Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Scargill). Nový marxistista Corbyn se Moskvě velmi hodí, neboť ta má eminentní zájem na rozbití Evropské unie. Referendum o setrvání v EU, plánované na červen 2016, bude ze strany labouristů jistě odměněno slovy NE. Pravidla EU totiž ukládají (Pozn. Dost nesmyslně), že státy EU musí umožnit rodinám azylantů pobyt na jejich území. Tlak imigrantů však snižuje cenu pracovní síly a to se labouristům pochopitelně nelíbí. Protiimigrantská politika by tak mohla Corbynovi získat nové voliče. Leč právě podnikatelé mající zájem na levné pracovní síle budou nepochybně investovat nemalé prostředky na to, aby Corbyn neuspěl. Ostatně objem vzájemného obchodu Spojeného království s ostatními státy EU dosahuje více jak poloviny celkového vývozu a takové  výhody se jen tak někdo nevzdá. Nezapomeňme, že v Británii žije 2,8 mil.obyvatel z jiných částí EU. Pokud se ekonomika UK položí, půjdou zpět domů. A kam? Nepodpora Corbyna proto není jen ostrovní záležitostí.
O autorovi

Rudolf Mládek
Rudolf Mládek

Aktivní komentátor veřejného dění.

Další články

1 komentář

  1. Alfréd Ogar 21/09/2015 - 18:41 at 18:41

    Pokud chtějí levičáci kdekoliv na světě zjistit jak se žije obyčejným lidem ve státě šizeném levicovou vládou tak Hurá do Česka.
    Mne pustili s nemocnice kterou máme zdarma jen nás stojí za život sta tisíce , nohy oteklé jako konve, na stížnost že mám 30 let úporný průjem mi napsali léky způsobující průjem, to ani nemluvím o porcích který vysvětlili že mám nařízený snížený příjem bílkovin. Ptal jsem se zda by jezdil bagr či buldozer nebo Mercedes když budeme do něj očním kapátkem kapat trošičku nafty? No budiž platíme celý život dvojí platbu a pak ještě u doktora a v lekarně no nevím proč je neoběsíme před jejich zhýralými ministerstvy?Jedna platba je ze super hrubé mzdy pak s hrubé mzdy , pak se sníží základ který tyto pijavice berou s našeho na nepochopitelný započítatelný základ a s něj jsme pak placeni na dovolenou, na nemocenskou a vypočítá se s něj důchod. Já to nechápu proč pak odvádíme státu na jeho zhýralost superhrubou mzdu když tato slouží pouze jako peří kolik že si chudák vydělá v jimi šizeném státě.
    Tak jen do toho vy blbečkové co by jste chtěli levici ve vládě , dopadnete úplně stejně nebo hůř. Neberte to jako výsměch ale vážné varování.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top