Kam investovat v současné ekonomické situaci?

Kam investovat v současné ekonomické situaci?

Nová záplava peněz ze strany Evropské centrální banky pomohla krátkodobě akciovým trhům. Pro spořitele je ale další snížení úrokových sazeb špatnou zprávou. Kam tedy s vašimi úsporami? Zlato, nemovitost nebo snad Ferrari?

Evropští ochránci národních měn mají vysoké cíle. Historickým snížením úrokové sazby doufají, že se konjunktura rozběhne a že se riziko deflace bude minimalizovat. Toto opatření se ale neobejde bez vedlejších účinků. Pocítí to hlavně drobní spořitelé. Jejich úroky z úspor nemohou už mnoho měsíců vyrovnat ztráty způsobené inflací – i když se inflace pohybuje v EU s 0,5 procenty na historicky nejnižší úrovni a naopak hrozí deflace.

Lombardní úroková sazba národních bank udává směr, což znamená: Klesá-li vůdčí úroková sazba, klesají úroky pro spořitele. To by měl být důvod vrhnout na svoje finance kritický pohled. Která forma investice přinese krátkodobě nebo střednědobě dostatečný výnos, který by kompenzoval minimálně inflaci?

Rendita bez rizika už neexistuje – to bývávalo!

Kdo sází na absolutní jistotu, se musí spokojit s tím, že se jeho majetek smršťuje. Rendita bez rizika – to bývávalo. Za „TEN“ pojem jisté investice se vždy počítala tzv. klasická spořitelní knížka – to už dávno neplatí. Stejně tak špatně to vypadá s dluhopisy. U prvotřídních dlužníků, a těch je poskrovnu, vyrovnává rendita tak tak znehodnocení peněz. A s renditou stoupá současně riziko, že na konci platnosti o peníze přijdete.

Pojišťovny: Garantovaný úrok padá dál

U kapitálové životní pojistky se mohou považovat za šťastné ti klienti, kteří uzavřeli pojistky před rokem 2005. Těmto je pojišťovnami garantována, v porovnání s dneškem, ještě vysoká úroková sazba. Kdo uzavře dnes, tak se musí spokojit v průměru jenom s 1,75 procenty úroků a v některých státech z nich musí platit ještě daň. V roce 2015 spadne úrok dokonce na 1,25 procent. Správa celého systému zůstává drahá jako nikdy předtím. Celkem se dá říct, že majetek zůstane zachován, víc ale ne. Přednosti životního pojištění: Měsíční splátky a dlouhá smluvní doba nutí k pravidelnému spoření. To je pro mnoho lidí jinak velmi těžké.

Nemovitost: Nárůst hodnoty se nepočítá jako rendita

Tlak jak pravidelně šetřit umožňuje koupě domu nebo bytu do vlastnictví. Atraktivní možnost; nejenom proto, že úroky na hypoteční úvěry zůstanou nadále na nízké úrovni (vedlejší účinek politiky ECB). Dobrý investiční poradce by vás měl ale upozornit, že nemovitost uvazuje dlouhodobě kapitál a nechává jenom málo prostoru pro další investiční aktivity.

Pokud se byt nebo dům nachází na správném místě – centrum velkoměst – tak lze rendity docílit formou příjmů z pronájmu (nebo úspory na nájmu v případě vlastního využití). Nárůst hodnoty nemovitosti ale neplánujte. Dlouhodobě narůstá hodnota jenom ve špičkové lokalitě. Na venkově se ceny na základě ubývající populace propadají.

Obchodníci s akciemi: S investicí do podílových fondů se dá riziko roztrousit?

Na základě neustále se propadajících úrokových sazeb by měli spořitelé vrhnout pohled na akcie, u Čechů platíce tradičně za obzvláště riskantní formu investic. Toto špatné jméno si ale nezaslouží. Akciové trhy navýšily svoje hodnoty v minulém roce o 20 procent. Pochopitelně všichni víme, že i akcie mohou být spojené s velkým rizikem. Ale riziko silných výkyvů se dá minimalizovat koupí podílových fondů. Ty garantují mnohdy pravidelné příjmy, pokud se skládají především z akcií s bezpečným a pravidelným vyplácením dividend. Takové fondy umožňují široký rozptyl s minimálním nasazením kapitálu. Kdo ale investuje do akcií, tak by se měl obrnit dostatkem trpělivosti, aby si odseděl několik roků ztrát.

Zde vřele doporučuji přečíst, jak funguje globální bankovní systém. 

Zlaté cihly, 1 Gram zlata nebo střep průmyslového diamantu: Spekulativní investice pro specielní vkus?

Za nejspornější investici se počítá zlato. Tento drahý kov si udržuje i v dobách elektronického burzovního obchodování pořád ještě skoro magickou přitažlivost. Někteří poradci radí investorům vložit 20 procent majetku do zlata. Proti tomu stojí: Vývoj ceny zlata se nedá odhadovat, zlato je čistě spekulativní objekt. Investice do zlata nepřináší renditu formou dividendy, úroků nebo příjmů z pronájmu.

Nejrůznější investiční poradci nabízí investorům zlato v různých formách. Jsou to obvykle agenti na volné noze a v zájmu provize se naučenými frázemi snaží klienta uhnat. Přitom by měl každý vědět, kolik překupníků mezi výrobcem a konečným odběratelem stojí. Omamují své klienty magickou přitažlivostí, vysokou a zůstávající hodnotou a v neposlední řadě hrozbami o konci peněz. Mnozí investoři tomu věří podobně jako důchodci na prodejních akcích známých šmejdů. Přitom vede nejspolehlivější cesta ke zlatu, pokud vůbec, přes banku, kde se dá zlato objednat s bankovní garancí kvality a za nejnižší cenu, tak říkajíc z první ruky.

Jako už u jiných monopolizovaných nadnárodních koncernů začalo okrádání lidí po celém světě pomalu. V šedesátých letech to byly zpravidla pouze dva segmenty – obchodníci s pohonnými hmotami a telefonní společnosti. To trvalo několik desetiletí až do té doby, kdy si ostatní segmenty uvědomily, že dělají něco špatně. A tak došlo k praktické restrukturalizaci celého systému. Najednou, během dvaceti let se začalo plošně zdražovat na všech segmentech životně nezbytných položek denního života. Připojili se vodohospodáři, energetika, pronájemci nemovitostí, realitní kanceláře, plynaři, mobilní operátoři, zdražují se potraviny, likvidace odpadů atd. K tomu se připojil i stát, který se také nově objevil s různými novými daněmi, poplatky za možné a nemožné až po státní dluhopisy. Výsledkem této monopoly je skutečnost, že ceny za zboží, které nepotřebujete, klesají a nutné nebo nepostradatelné výdaje běžného života diametrálně stoupají. Je jenom otázkou vaší ekonomické vyspělosti se s tímto problémem vyrovnat. 

Jaký byl cenový vývoj zlata od roku 1970? Stačí se jenom zamyslet.

V polovině sedmdesátých let se začal etablovat na západě také jeden z nejnebezpečnějších segmentů pro běžného občana. Byli to obchodníci se zlatem, diamanty, zlatými či stříbrnými pamětními mincemi a sněhovou koulí. Ti jedni nabízeli zlato od jednoho gramu, ti druzí diamantové střepy zavařené do plastu, aby se nedaly otevřít a ti třetí předražené zlaté památeční mince. Všichni měli certifikáty, dobrozdání a koupené reference. Něco jako Danone se svým zázračným a předraženým jogurtem. Dnes jsou tyto firmy oproti letům minulým už tak daleko, že nabízejí zpětný odkup, protože vědí, že to už tak netáhne. Všichni ale hrozí totálním krachem financí a sugerují, že jediné co na světě zbude, bude zlato a diamanty, které se sice nedají jíst, ale dávají vám pocit bezpečí. Na otázku, co se stane s hodnotou zlata a spol. při devalvaci peněz, odpovídají zdrženlivě. Ano, zlato změní svoji hodnotu v relaci k devalvované měně. Nechat si nakukat, že váš 1 gram nebo 1 unce vám přinese renditu, je totální nesmysl. Zlato je spekulativní artikl pro finančně silné investory, kteří obchodují každým dnem za miliony dolarů a zisk, nebo i ztráty, kumulují na denních výkyvech. Také k tomu nepotřebují nějaký mezičlánek pracující za provizi, ale mají svého burzovního makléře přímo na místě dění.

Dalším argumentem je skutečnost, že zrušit peníze nelze do té doby, než se zamění za elektronické – a to na celém světě. Na tom se jistě pracuje z důvodů absolutní kontroly přes jakoukoliv peněžní transakci. To bude trvat ještě generace, kdy už nebudeme na světě, protože tím skončí i korupce a to nebude chtít ještě dlouho nikdo ze světových politiků. Do té doby můžeme počítat s odepsáním dluhů a devalvací světových měn. V nejhorším případě začneme od nuly – a zase s penězi.

A nyní ta nejdůležitější poznámka. Bude-li vám někdo nabízet zlato, diamanty nebo zlaté mince, tak se zeptejte, kolik toho mají oni sami a nechte si jejich depot ukázat. Jenom tak zjistíte, jak dobře to s vámi myslí. Já si osobně nedovedu představit, že vám budu vyprávět o „fantastickém“ obchodě, když ho mohu uskutečnit sám, bez toho, abych se o ten tip s vámi musel dělit. Do té doby zůstává pro mě zlato nejspekulativnějším artiklem a pro malého investora tím nejnebezpečnějším. Pochopitelně se jedná o můj subjektivní názor a nikoho od nákupu zlata, průmyslových diamantových střepů ani zlatých pamětních mincí neodrazuji.

Ferrari, Triumpf nebo Jaguar V12: Investice s vysokým rizikem?

Ještě spekulativnější investice než zlato jsou umělecká díla a Oldtimery. Nárůst cen v minulých letech by nemělo překrývat skutečnost, že v těchto případech rozhodují o zisku a ztrátě módní trendy. Bez fajnového citu pro tyto trendy a velkou odbornost může koupě skončit fiaskem – úplně jedno, zda se jedná o obraz nebo starého Jaguára. Mimo toho se musí počítat při seriozním odhadu rendity s výdaji za pojištění a údržbu stavu vozidla. Tyto výdaje mohou být v jednotlivých případech dost vysoké. Důležitým faktorem je také množství na trhu. Dokonce i vozidla v originálním stavu můžou být obtížně prodejná v případě, že potřebujete okamžitě hotovost.

Fazit: Nejlépe na tom bude ten, kdo rozdělí své úspory do více investičních forem. Kdo třeba spáruje nemovitost, kterou sám obývá s depozitem akciových fondů a některými dluhopisy solidních dlužníků. Je třeba se ale dobře informovat a nespoléhat na investičního poradce. Ti se často mýlí jako lékaři při svých diagnózách.
O autorovi

Další články

2 komentáře

  1. xmart 18/03/2016 - 21:30 at 21:30

    S většinou se dá vcelku souhlasit, jen nechápu, proč je autor tak zaujat proti zlatu a drahým kovům obecně.

    Třeba změní názor na toto aktivum po zvážení argumentů špičkového nejen komoditního investora Douga Caseyho v jeho článku s názvem Protizlatá propaganda odhalena

    • Zdenek Novacek 18/04/2016 - 22:26 at 22:26

      Ano, naprosto s Vámi souhlasím. Zlato je podle mě jedna z nejzajímavějších investičních příležitostí a sám tam ukládám zhruba (dobře přesně :D ) 25 % peněz, co mám stranou na úspory/investice. Taky jsem býval vůči zlatu poměrně skeptický, ale přesvědčilo mě toto téma věnované zlatu. A článek který odkazujete Vy je taky poměrně zajímavý :)

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top