Je recyklace odpadu skutečně to nejekologičtější řešení?

Je recyklace odpadu skutečně to nejekologičtější řešení?

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet a  pod rouškou hluboké noci se na našem malém sídlišti zjevuje podivná to pod plachetkou osoba. No polednice to nebude, ale pač mě vše zajímá, vyrazil jsem se tak ve 2 ráno podívat, co že se to okolo našich popelnic děje co by nemohlo proběhnout standardně přes den.

Očekával jsem od pytlů peněz až po kontrolu popelnic na odhozená miminka co mohla skončit baby boxech, když tu náhle je to tady. Protože jsem schovaný mezi auty, nic moc zvláštního nevidím a tak se hrdinně vypravuji vstříc podivným bytostem. A pravě když jsem na vzdálenost 6 metrů, koukám jako z jara, protože jsem si zřejmě spletl účastníky a přehlédl jsem, že to moji sousedé naopak zřejmě něco vyhazují, ale počkat, sousedé to sice jsou, ale tahají věci z popelnic ven „sakra, jsou manželé co jejich domácnost je k závidění hodná, ne tomu nevěřím, jdu se na to vyptat“.

„Osobo co zde konáte, tak pozdě v noci“ halekám přeskakujícím se hlasem, abych zakryl přece jen svůj strach, a z popelnice se ozve kradu papír popelnicím, tak to se fakt smíchy udržet už nedá….

A tak se mi dostává vysvětlení, že moji sousedé mají v plánu stěhovat babičku z vesnice do města a nějak nemají zrovna čas přes den hledat někde po obchodech krabice na stěhování. Tak že takto to je celkem v pohodě způsob řešení aniž by to někdo potřeboval řešit.

Uplynulo 5 let, a sám jsem se dostal do podobné situace, kdy jsem potřeboval v rámci svého eshopu odesílat mnoho objednávek balených v kartonech, no a kde je tedy vzít? Tak řekl jsem si, že to udělám, způsobem podobným, je snad lepší způsob poslat zachovalý papírový karton do dalšího kola, než kupovat stále nové kusy. Tedy jsem vyrazil ve tři v noci na „obhlídku“. Jenže jak už to bývá, za 5 let se toho mnohé změnilo. První zádrhel je zřejmě to že okolo domu neustále brousí nějaký pejskař, napadá mě myšlenka jakési sousedské security služby střežící majetek, která je pravidelně střídána vždy jiným sousedem. Když už už jsem se dostal k nádobě, která o proti komunálnímu odpadu je vyvážena 3x týdně a otevřel to papírové zlato, najednou jsem byl překvapen modrými majáky a byl nachytán městskou policii. Asi by chybělo málo, a skončil bych v cele předběžného zadržení na čele s cejchem „krade papír v popelnici“. Protože jsem však nekladl odpor a naopak jsem pánům v uniformách převyprávěl podstatu mého příběhu, tak i oni na oplatku mě poučili o tom co za 5 let se změnilo a poté dostatečně pobaveni mě propustili domů.

A jaká je tedy změna? Naše městská část vydala vyhlášku o nakládání s odpady, která mimochodem říká, že odhozením odpadu do tříděných nádob pro ně určené se občan zříká, svého odpadu a novým majitelem se stává město. Tudíž pokud někdo něco vyjme ven z odpadových popelnic dopouští se svým jednáním přestupku a hrozí mu minimálně přestupkové řízení.

Tak a to já si vždy myslel, že recyklovat a využívat opakovaně je ekologickým cílem dnešní společnosti, ale tedy až na druhém místě co nebudou blokovány příjmy za vykoupený sběrový papír.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top