Jak si přivydělat při studiu?

Aktuálně většina studentů sedí doma a pro získání finančních prostředků nic nedělají. Tuto skutečnost argumentují větmi typu : „Studuji, peníze nepotřebuji“ nebo „Peníze mi dávají rodiče“. Bohužel tahle cesta uvažování je vstupenka do pekel, nebo-li na pracovní úřad. Až 52% absolventů střední školy po ukončení studia je bez práce. Částečně se jedná o vizitku velké nezaměstnanosti ČR, nicméně hlavní problém je u samotných studentů.  Jestliže nechcete po ukončení školy bezmocně sedět a nadávat, jak je vše špatné, pečlivě čtěte tento článek ! Hlavní problém není v nezaměstnanosti, ale v lenosti.
Málokomu se povede po střední škole získat kvalitní pracovní místo, poněvadž většina firem bude jen těžko vkládat své prostředky do člověka, jenž nikdy předtím nepracoval. A zde se odráží samotná problematika toho, proč je vlastně dobré pracovat jako student.

Jak si přivydělat při studiu ?

Existuje spousta možností, nicméně přivýdělek při studiu lze rozdělit na dvě základní odvětví. Běžná brigáda a podnikání při studiu.

Běžná brigáda

Kuchař nebo číšník ve fastfoodu, hosteska, či servírka ? Obvykle se hrubá hodinová mzda u těchto běžných brigád pohybuje kolem 55 – 100 Kč na hodinu. Nicméně sehnat takovou brigádu nění nic těžkého, stačí si vytipovat pár takových podniků v okolí a jednoduše jim rozeslat svůj životopis.

Filmový komparz

Jedna z nejzajímavějších brigád je takzvaný filmový komparz. Jedná se o vedlejší roli ve filmu. Rozhodně nebudete nikde mluvit ani cokoliv hrát, jedná se skutečně o maximálně vedlejší roli, takže dostanete zaplaceno za to, že budete sedět například ve školních lavicích, v hospodě, prostě v místě, kde se odehrává děj. Dejme tomu, že budete jednoduše dělat loutky. Hodinová mzda se tu pohybuje od 200 Kč za hodinu a více, nicméně dostat se k takové brigádě je poněkud obtížné, filmaři vybírají podle fotografii v databázích specializovaných agentur, kam se ovšem lze nechat poměrně snadno zapsat. Kromě kvalitního finančního ohodnocení je zde velká výhoda, že uvidíte hvězdy filmového průmyslu na vlastní oči.

Aur-pair přivýdělek

Zde se jedná o celkem tvrdou práci, nicméně zkušennosti jsou k nezaplacení. Aur-pair je přivýdělek v zahraničí, tím pádem máte obrovskou možnost se naučit cizímu jazyku. Problémem jsou však poměrně náročné práce. Při nejlepším můžete dělat někomu služku a uklízečku. Mzdy se pohybují kolem 200 Kč za hodinu, avšak naučení cizímu jazyku je zde k nezaplacení.

Multilevel marketing

Multilevel marketing je forma přímého prodeje cizích produktů. Jeho podstatou je zkrácení distribučního řetězce na minimum. Existuje spousta firem po celém světě i v ČR, jenž prodávají své produkty pomocí multilevel marketingu. Jedná se o proces, ve kterém prodáváte produkty různých firem, z čehož Vám vznikají provize.

 Teď si uvedeme pár způsobů jak vydělat peníze při studiu, kde je potřeba založení živnosti.

Výuka cizího jazyka

Výuka cizího jazyka je aktuálně velmi prestižní obor, poněvadž v dnešní době je zejména anglický jazyk pro spoustu lidí nezbytný. Pokud budete v tomto oboru úspěšní, můžete mít několik zakázek na soukromé vyučování, a nebo dokonce na školení firemních pracovníků. Hodinová mzda se zde pohybuje nad 300 Kč za hodinu.

Prodej domén

Velmi perspektivní činností je prodej domén. Musíte mít trošku fantazií na kvalitní a cenné názvy, ale právě na prodeji domén už zbohatlo spoustu lidí. Doména je „jednoznačný název pro webovou adresu“. Ceny jednotlivých domén si můžete prohlédnout zde.

Fotografování

Rádi fotíte a máte kvalitní fotoaparát ? Není nic jednoduššího než zkusit Vaše fotografie prodat. Naprosto snadno svojí fotku vložíte do fotobanky a za každé zakoupené foto Vám budou chodit velké provize, většinou 60% samotné hodnoty fotky. Ceny některých fotek jsou doopravdy vysoké, můžete se přesvědčit třeba na Dreamstime, ShutterStock nebo na české fotobance.

Podnikaní v oboru IT

Jestliže jste zdatní v práci s počítačem, můžete si vydělat zajímavé peníze programováním různých aplikací, načež je poté můžete dat jednoduše k prodeji. Také si můžete podat inzerát na úpravu videí, fotografií apod. Tyto dovednosti jsou v dnešní době doopravdy žádané. Záleží, kolik si řeknete peněz vy sami, nicméně průměrná hodinová mzda se v tomto oboru pohybuje kolem 500 Kč za hodinu.

Psaní blogu

Jestliže rádi píšete a prezentujete své myšlenky veřejně, může se Vám líbit přivýdělek ohledně psaní blogu, ve kterém můžete popsat své pocity, nálady a pod. Pokud bude sledovanost vysoká, budete mít možnost si na svém blogu platit za pronájem reklamních prostor. Zde se cena odvíjí od návštěvnosti blogu.

Výhody přivýdělku při studiu

 1. Zajímavé finanční ohodnocení – V případě „běžné“ brigády si může student vydělat průměrně 55-100 Kč za hodinu, existují však i jiné možnosti. V případě podnikání nebo multilevel marketingu si student může přijít na skutečně zajímavé částky.
 2. Jestliže chodíte na brigádu, automaticky Vám běží čas na důchod, to znamená, že pokud jste během studiu dva roky pracovali, ve finále půjdete o dva roky do důchodu dříve.
 3. V případě podnikání při studiu má student spoustu výhod. Jelikož hlavní činnost studenta je přeci studium, tak nemusí platit sociální ani zdravotní pojištění, kromě toho získá slevu na daních.
 4. Pokud jste se rozhodli podnikat při studiu, má to pro Vás velké výhody do budoucna. Jestliže se Váš podnikatelský plán neuchytí, nemusíte příliš zoufat. Když se budete ucházet o místo manažera, obchodního zástupce, či nějaké vyšší pracovní pozice, tak skutečnost, že jste při studiu provozovali živnost je obrovským plusem.
 5. Nejen při podnikání, ale i při běžné brigádě získáte spoustu zajímavých kontaktů, které můžete v budoucnu využít.
 6. Je ověřeno, že 79% lidí, jenž při studiu pracovali mají nadstandardní pracovní podmínky a jejich plat silně překračuje průměrnou hrubou mzdu v ČR.

 

Jestliže se doma nudíte a nemáte po škole co dělat, tento článek by měl být pro Vás velkou inspirací.


O autorovi

Další články

2 komentáře

 1. S313 14/12/2012 - 02:52 at 02:52

  Autor by měl do článku doplnit, že student, který podniká při studiu má sociální pojištění odpuštěné pouze v případě, že za rok vydělá méně než cca 60 000 Kč. V opačném případě se totiž činnost bere jako hlavní a je mu OSSZ vypočteno sociální pojištění. Zdravotní pojištění není odpuštěno nikdy, je jen sníženo. Při založení podnikání je navíc požadována částka 1000 Kč za zápis do rejstříku živností.

  Navíc, pokud se podnikatelský plán neuchytí a milému podnikateli zbyde třeba nesplacený úvěr, opravdu se nemusí ničeho bát ;)

 2. Dominika 10/01/2014 - 13:24 at 13:24

  fgdg

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top