Jak dopadl pokus o český horor? Přečtěte si recenzi Polednice

Jak dopadl pokus o český horor? Přečtěte si recenzi Polednice

Pro znalce klasiky upozorňuji, že místo křičícího batolete stojícího u lavice potkáváme už přece poněkud jen odrostlou a docela hodnou Anetku. Což není poslední odlišnost od původní balady. Evidentně je odkaz na Erbenovo dílo více než vzdálený, což pochopitelně nemusí být žádná vada, pokud by film jinak fungoval.

Eliška (Aňa Geislerová) přijíždí s dcerou Anetkou (Karolína Lipowská) do malé vesnice, kde hodlá začít novou životní etapu. Osamělý domek, jehož koupi ještě stihl ve své rodném místě vyjednat její manžel, není v nejlepším stavu, ale nastěhovat se do něj dá. Jen s tím zaplacením ceny bude potíž, protože pojišťovna odmítá vyplatit pojistku. Místní jsou vstřícní a nápomocni, i když takový Zdeněk (Jiří Štrébl) nepokrytě dává najevo z jakého důvodu. Jeho manželka (Marie Ludvíková) však ani nevypadá, že by ji manželovi eskapády vzrušovaly. Pohodu jen kazí bláznivá starostova manželka Anežka (Daniela Kolářová).

První část se rozjíždí jako velmi stylový horor s dobře časovanými lekačkami. Zhruba po polovině zjistíme, že hororová část skončila a režisér Jiří Sádek přepnul na psychothriller. Hororové prvky přestávají fungovat. Bohužel zde se ukáže slabina nepříliš šťastně obsazené a i napsané hlavní postavy. Geislerová hraje velmi dobře, to co umí. Niterné emoce nemá zrovna v repertoáru, je to především představitelka rázných emancipovaných ženských. Vůbec celá logika této postavy drhne. Zpočátku zarputile tvrdí dceři, že táta se zase objeví. To si snad dělá legraci. Ve vesnici, kde se všichni znají a vědí, co se stalo. Hádejte, jak dlouho bude trvat, než to dceři někdo jiný. A ta bude nadšena, že jí maminka lhala. Navíc jinak Eliška si v úvodní části počíná velmi racionálně. Proč neřekne dceři šetrně pravdu?

Zlom ve způsobu vyprávění a míchání prvků hororu a psychothrilleru by samo o sobě nemuselo extra vadit, jenže zbývající část filmu je opravdu nedotažená. Polednice začíná s fungující atmosférou, místo stupňování napětí se už v polovině zdánlivě vše vyřeší a co tedy se teď bude dít? Určitě ne překvapení. Přesně v tuto chvíli jsem se už ani nesnažila bát, protože původní hororová atmosféra vyšuměla a další panák mně připadal už jen zábavný, i když evidentně měl být strašidelný.

Ke kladům kromě půvabného vizuálu patří i velmi solidně zvolená typologie postav vesničanů. Sádek jim neubližuje ani je nezesměšňuje. Nejzajímavějším představitelem je starosta Mráz v podání skvělého Zdeňka Muchy. Máme možnost vidět jeden z nejlepších českých hereckých výkonů poslední doby. Karolína Lipowská jako dcera Aneta je fotogenická, ale ne úplně dobře vedená. Její výkon, zvláště v té kulhající závěrečné části, nekoresponduje s dějem. Mladý režisér Jiří Sádek (26) zatím natočil jen studentské filmy. S polednicí začal výborně, ale měl zůstat u rozjetého schématu první poloviny.

 

Celkové hodnocení: 65 %


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top