Jak Česko nalétlo politikům aneb 11 nepravd o EU

Jak Česko nalétlo politikům aneb 11 nepravd o EU

Před vstupem do EU nás politici masírovali, abychom neváhali a pro vstup do EU volili. Bylo vytištěno ca 15 milionu letáků, které našel každý občan ve své poštovní schránce. Tato zásilka obsahovala 11 lží, na které si dnes málokdo vzpomene. Díky jim jsme do EU s nadšením vstoupili, letáky se vyhodily a nadšení, alespoň podle volebních statistik, neznalo mezí. K vystřízlivění došlo během krátké doby, kdy nám EU jako první přikázala, že nesmíme hovězí guláš podávat druhý den. Toto by si nedovolili do roku 1989 ani diktátoři z Moskvy. Co následovalo do dnešních dnů, je každému známo, ale nikdo se otevřeně nehlásí k tomu, že vstup do EU volil. Politici, kteří nás obelhali, jsou nadále ve svých funkcích, trafikách a správních radách. O lžích, které se v letáku nachází, nechtějí vůbec diskutovat, nehlásí se k nim.

 

Přečtěte si každý bod jednotlivě a porovnejte s mým komentářem.

(pro zvětšení klikněte na obrázek)

ČR euro

EU

Lež č.1

Evropská unie není unií suverénních zemí

Lež č.2

Na příkladu ostatních malých států, které měly tu čest si toto ověřit je jasné, že velení EU přebralo Německo a Francie. Ostatní státy jsou druhořadými členy, kteří musí poklonkovat. Ten tzv. rovnoprávný zástupce toho moc nezmůže, a pokud je třeba, tak je účinnými pákami přesvědčen.

Lež č.3

Prezident a vláda musí plnit příkazy EU nezávisle na ústavě. Spojit síly s ostatními členskými státy co do zahraničního obchodu, je totální nesmysl. Při dnešním konkurenčním boji je taková spolupráce absolutně nemyslitelná. Každý člen EU potopí v případě nutnosti svého partnera nebo konkurenta z jiného členského státu bez výčitek svědomí. A výkonnou i otevřenou státní správu nemá nikdo, zde se jedná pouze a jenom o zkorumpovanou bandu úředníků.

Lež č.4

Ano, v Bruselu se jedná o nás bez nás. A pokud budeme proti, tak nás přesvědčí. Systém je vyděračství. Je to všechno o tom, že já na bráchu a brácha na mne. Těm co v tom či onom problému jedou, se pomáhá v Bruselu i finančně. A pak řekněte NE.

Lež č.5

Toto je nejkrásnější příklad politického diletantismu. Všechny uvedené státy stojí před bankrotem. Chybí ještě Kypr, Malta, Maďarsko, Itálie, Slovinsko. Už jenom za tuto „oberlež“ by si politici zasloužili pověsit do průvanu, aby na ně občané mohli plivat.


Lež č.6

Přístup k financím z EU sice máme, ale také tam dost platíme. Politici nás masírují, že dostáváme víc, než platíme. Při současném stavu podvodů s dotacemi si dovolím tvrdit, že na EU už pomalu ale jistě doplácíme, nebo během krátké doby budeme doplácet.

Lež č.7

Ceny se po přistoupení zvýšily a to více než mzdy. Kupní síla poklesla masivně.

Lež č.8

Velice diplomatická formulace srozumitelná pouze pro vysoce inteligentní občany, ale ne pro většinu populace. Otevřou se nové možnosti, ale bude tvrdá konkurence… nám leták nabízí. Tento text byl formulován pro idioty, za což bych autory nechal na pár let zavřít do chládku.

Lež č.9 (částečně pravda)

Euro ještě nemáme a dobře tak. Až k tomu dojde, tak se během krátké doby podraží o 100% jako ve všech ostatních státech. Že se ale platy a důchody o 100% nezvýší, chápe dnes už každý občan ČR.

Lež č.10

Volný pohyb bez hraničních kontrol neexistuje. Hraniční kontroly se posunuly kousek od hranic a celní služba kontroluje všechny s cizí SPZ velice důkladně. Tomu se říká trik 17.

Pracovat sice můžete ale za podmínek otroka. Každý stát si chrání nezákonně svůj pracovní trh. Pracujete za daleko horších podmínek než pracovník členského státu.

Zkuste se nechat zvolit v jiném členském státě do evropského parlamentu nebo do obecní funkce. Větší blbost snad neexistuje.

Lež č.11

Profesionální armáda pro rychlé nasazení pro humanitární a mírové mise je jenom krycí jméno. Pokud dojde k nepokojům v členských státech, tak tato armáda pomůže nepokoje potlačit. Jako dříve pomohly armády potlačit 1968 pražské jaro, tak se plánuje v Bruselu potlačit nepokoje budoucí. Nazývat se to bude nasazení proti teroristům.

Pravda č.12

Jedinou pravdou v letáku je snad tento bod 12. Ale i to může být sporné.

 

Fazit: EU není nic jiného než obdoba moskevské diktatury v jiné a inteligentní obdobě. Jenom to funguje pomaleji, protože se všechno musí kašírovat, aby to jako diktát nevypadalo.

Demokracie je nejvypracovanější forma perfektní diktatury. (Ondráček)

O tom, jak evropští politici využívají své posty jako luxusní trafiky, jsem referoval ZDE a ZDE.

© Copyright ing. Petr Ondráček pro „Skutečnosti“O autorovi

Další články

29 x komentář

 1. Alfred Ogar 31/07/2013 - 12:31 at 12:31

  Prostý občan si nesmí bez cla a DPH koupit v zahraničí například uhlí na zimu. V Posku přijde určítě levněji. U nás stojí v uhelných skladech skoro 500 Kč metrák polského uhlí. Vstupem do Unie jsme my občané poškozováni. Daň na cizí náhradní díly aut se nezměnila. Těch příkladů co ještě přináší členství v EU pro občany by se našlo mnoho.

 2. Mgr. Věra Urbanová 31/07/2013 - 13:01 at 13:01

  Ještě si pamatuji vyvěšení modré vlajky nad kanceláří EU v Č.Budějovicích po roce 1989. Nevěřila jsem tomuto paskvilu od začátku. Nehlasovala jsem pro, ale je mi to snad nějak platné? Vašich 11 bodů se čte asi jako humoristické noviny z první republiky.

 3. Mgr. Jan Vaculík 31/07/2013 - 13:38 at 13:38

  Tak přesně na tyto prospekty si pamatuji! Absolutní lži a oblbování, děkuji autorovi za připomenutí!

 4. adsf 31/07/2013 - 14:13 at 14:13

  lež č. 13 – celý tenhle článek. 

 5. Michal 31/07/2013 - 14:47 at 14:47

  Lež č. 14 – inteligence nad 90 uživatele adsf

 6. Lucie Mráziková 31/07/2013 - 15:17 at 15:17

  Taky si na tento leták pamatuji… Škoda, že jsem se nemohla tehdy zúčastnit referenda. Ale i tak by ten můj hlas bohužel nic nezměnil…

 7. Petrusak 31/07/2013 - 15:24 at 15:24

  Zajímavé je, že kohokoliv jsem se těsně po referendu o EU v Čechách ptal, říkal že byl proti. Vím tedy o cca 140 osobách ze svého okolí – a když si vemu že pár z nich může lhát, stejně byla většina z nic proti vstupu: Dost bych se divil, kdyby i jiní neměli podobnou zkušenost jako já… Od té doby žádným referendům ani výzkumům nevěřemí, a mám pochybnosti i o institutu voleb jako takových! V počítači a na svodkách se dá zaretušovat ledacos…

  • Malík 01/08/2013 - 00:36 at 00:36

   Kdyby voľby něco mohli zmeniť, tak by je již dávno zakázali!

 8. trinnn 31/07/2013 - 22:35 at 22:35

  sice sem proti evropské unii, ale autor motá pátý přes devátý – např. „lež č.2″ v letáku se mluví o občanech, autor o vládách
  … v letáku jsem nenašel žádnou lež, jen cyhtře formulovaná fakta, od kterých si omezenější lidé mohou slibovat více, než-li je možné…

  • Domin 01/08/2013 - 01:04 at 01:04

   POZOR, to není úplně pravda Otevřou se nové možnosti, ale bude tvrdá konkurence… to je totální blábol. Možnosti jsou pořád stejné a konkurence je taková jakou si sám trh připustí.

 9. Domin 01/08/2013 - 01:01 at 01:01

  I když mohu s ing. Ondráčkem souhlasit i nesouhlasit, měli bychom si uvědomit, že pořád lepší EU než komunismus. Na to se tu zapomíná. Osobně jsem byl proti vstupu do EU, ale když vidím nynější politickou situaci, lepší kdyby nám vládli evropani. Jinak moc objektivně to nevypadá, schengen je SUPER. A ještě k této větě: „Demokracie je nejvypracovanější forma perfektní diktatury.“ – bohužel nic svobodnějšího ještě neprošlo.

  • INDOK 01/08/2013 - 08:01 at 08:01

   Mám pocit, že EU je taková komunistická organizace, bohužel.

 10. Valíček 01/08/2013 - 08:45 at 08:45

  Takže jsme neměli vstoupit do EU a zůstat ostrůvkem prosperity a pravdy uprostřed  Evropy? To není možné. Všechno přece směřuje k větším celkům, jednou budou Spojené státy světové, Postupně to odstraní konflikty a nerovnosti všeho druhu. A taky předsudky, kterých jsou některé komentáře plny. Nejde přece o dílčí nedostatky vývoje nebo způsobu řízení a vlády ale o směr, a vizi – a ty jsou správné. EU je přechodná struktura a momentálně je nutná k tomu, aby Evropa politicky a hospodářsky odolala USA, Číně a jv Asii. Je snad nějaká jiná alternativa? Nemá smysl, abychom měli k EU postoj Švejka k Rakousku-Uhersku.

  • Ing. Lukáš Ctibor 01/08/2013 - 09:27 at 09:27

   A to je přesně ono pane Valíčku. Postupnou globalizací se zhoršuje životní úroveň, klesá HDP, zvyšuje se nezaměstnanost (nyní vede Řecko a Španělsko, ale na nás taky dojde) – menší podnikatelé vymírají, střední sféra neexistuje vůbec, což má za důsledek nižší konkurenceschopnost českých produktů, a majitelé továren, výroben atd. musí zavírat své podniky, propouštět lidi. Ta Vaše věta odstraní nerovnosti a předsudky je BLBOST!!! Nerovnost vždy bude a je to tak v pořádku. Někomu stačí méně, někomu zase více. NIKDO SI NENÍ A NEBUDE S NIKÝM ROVEN, KAŽDÝ Z NÁS JE ORIGINÁL.
   Mimochodem s jistou formou EU souhlasím, nicméně tato naše EU je akorát tam trafikové místo pro vysloužilé politiky, kteří zde ani nechodí. DO 3 let bude bankrot kromě Řecka i Kypr,Španělsko,Itálie, Portugalsko a nejvyšší ratingovou hodnotu nebude mít nikdo! A to díky globalizaci, kterou Vy považujete za potřebnou.

   • Valíček 01/08/2013 - 12:25 at 12:25

    Ikdyž se Vám to nezdá, nerovnosti se zmenšují, globálně myslím, ne mezi profesinálními fotbalisty, filmovými hvězdami a námi, co se na ně díváme. Příkladem je Čína a jv. Asie. V Evropě se přestává vyrábět, daří se Číně a jv Asii. Je to systém letícího hejna a musíme připustit, aby životní úroveň v rozvíjejících se ekonomikách doháněla tu naši. Po Asii se zvedne Jižní Amerika a pak Afrika. To samé platí v Evropě, kde jsme my na chvostu, ale doletíme je. Pokud budeme ovšem konkureceschopní, ne korupčně schopní. A konkurence schopní moc nejsme – to dokládá mimo jiné to Vaše zmiňované zavírání podniků. Nižší konkurenceschopnost není důsledek globalizace, ale prostě a jen důsledek našich snižujících se schopností, dovedností a pracovitosti v soutěži s ostatními. 
    Co se bankrotu států týče, tak o ten nemá nikdo zájem. Finančníci i politici jej v pohodě odvrátí inflací, daněni a odpuštěním dluhů, což ovšem občanům neprospívá, že. Přebytek kapitálu tu na to je. Jde jen o to, jak regulovat nárůst státního dluhu (ten se však, jak víte nikdy nesplatí, pouze úroky z něj). Pokud se pamatuju zbankrotovala před lety Argentina, jinak o ničem nevím. Bankrot není konec světa, jen (ztrátová) očista  financí.
    A globalizaci nikdo nezastaví, vyžaduje ji sám život, protože – co je velké, silné, chce být ještě větší, silnější a ne naopak. Je přirozeně dána vývojem lidstva.

    • fanda 04/08/2013 - 10:08 at 10:08

     Někdo si globalizaci vyžaduje, ale život to určitě nebude. Vaše přirovnání s hejnem se mi líbí, vypadá to, že hejno nás přeletělo a přitom nás pěkně posralo.

   • Lucie Mráziková 01/08/2013 - 23:40 at 23:40

    Souhlasím…

  • Jan Bittner 07/08/2013 - 21:50 at 21:50

   A měli se rádi, všichni společně pracovali a pokud neumřeli, žijí tam dodnes. Zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Ježíši, Valíčku, vy jste vůl, to snad není možný….

 11. Jaromír Urban 02/08/2013 - 14:09 at 14:09

  Když to tady tak čtu, tak se mnou doslova cloumá hrůza nad osudem Švýcarska a Norska, oni také nejsou v EU! Takže zřejmě skončí jako ten Milouš Jakeš – JAKO KŮL V PLOTĚ !!! A takové to byly silné a zdravé ekonomiky, měli také přistoupit a mohli se s námi radovat z úspěšného rozvoje a drtivého nástupu prosperity…..! A také by jim narostla nezaměstnanost a přibyli bezdomovci, prostě ráj na zemi!
   

  • Daniel 10/08/2013 - 21:01 at 21:01

   Absolutne spravne, oni ti neverici vubec nikdy v Norsku a Svycarsku nebyli. To co v clanku stoji je svata pravda. Norove se topi v penezich, dari se jim velice dobre a ke Svycarsku  neni co dodat.

  • Peter Bergen 17/11/2013 - 01:12 at 01:12

   To je tedy perla srovnávat Česko s Norskem, které má ropu a Švýcarskem, které je bankovnim centrem světa. Pro obě tyto země by vstupovat do EU nemělo smysl. Nicméně obě země se zavázaly dodržovat evropské zákony a pravidla. Měl byste vysvětlit jak členství v unii zvyšuje nezaměstnanost. Nejsem fanoušek bruselské byrokracie, ale ty ideologické bláboly „proti všemu evropskému“ jsou směšné. Proč nevstoupíte do  Strany Svobodných Občanů? Můžete lobovat za vystoupeni z unie a NATO a rychlý sešup Česka mezi  bývalé svazové reoubliky :-)

 12. DanielM 20/08/2013 - 21:33 at 21:33

  Článok je plný nezmyslov, EU je rozhodne ďaleko lepšíe usporiadanie ako bývaly moskovský blok… Keď už nič iné tak silne pochybujem, že nám sem niekedy Brusel pošle tanky…. Nemienim komentovať každý bod, ale aspoň bod 9. Neviem kde autor prišiel na takú hovadinu že prijatím eura stúpnu ceny o 100 %….A ešte sa odvoláva na to, že sa tak stalo vo všetkých štátoch ktoré prijali euro… Blbosť… Nepoznám ani jeden. Na Slovensku ceny stúpli asi o 10% , čo ľudia vyirešili tým, že začali nakupovať za hranicami, ono z ktoréhokoľvek miesta na Slovensku sa dostanete na nejakú hranicu autom do dvoch hodín a všade okolo bolo lacnejšie.  Obchodníci si to uvedomili a ceny išli na približne pôvodnú úroveň. Je pravda , že momentálne sú ceny na Slovensku o niečo vyššie ako v ČR, ale to boli aj pred prijatím eura. Je to problém rozdielnosti daňových a odvodových zákonov, u nás musia obchodníci skrátka štátu platiť viac….Takže p. Ondráček, neviem čo je Vašim cieľom, ale verejným prezentovaním výmyslov to určite nedosiahnete…

  • Daniel 08/10/2013 - 21:27 at 21:27

   Neumite pocitat pane Danieli M, treba v Nemecku co stalo drive jednu Marku tak za kratkou dobu stalo 1 Euro, to je stoprocentni zdrazeni. A tak i v Rakousku a pod. Na vas to na Slovensku jeste ceka. Vy jste tam jako zebraci, chteli jste se odtrhnout a ted lezete k nam jak nakupovat tak pracovat. A ta vase umelecka klika se houfne stehuje do Cech a otravuje nas tady se svoji slovenstinou. Tak s temi deseti procenty podrazeni cen u vas bych byl opatrnejsi. Ja byt slovaky bych se vratil a budoval Slovensko ale ne, vy lezete k nam a na vas stat kaslete. A jeste jednu radu, kdyz jsdu do ciziny tak se ucim tu rec koho chleba jim. Vy slovaci ale toto nedelate a vychytrale vyuzivate toho ze jsou jazyky podobne. Za valky, kdyz jste paktovali s Hitlerem, tak jste biflovali nemcinu jako divi. A kdyz nekoho nemam rad, jako jste nas nenavideli a proto se odtrhli, tak k tem nepratelum nelezu. 

  • Peter Bergen 17/11/2013 - 01:16 at 01:16

   Pane Danieli M, na ty  bláboly nemá cenu reagovat. Tady se nevede diskuse, ale monolog těch přesvedčených o sve pravdě.

 13. miro 14/12/2013 - 00:20 at 00:20

  Peter Berger – Daniel M nepíše „bláboly“ ale popisuje fakty. Neviem, kde ste nabral presvedčenie, že napr. sa na Slovensku zdvihli ceny po zavedení eura o 100 %. Je pravda, že za posledné roky sa ceny mnohých výrobkov zvýšili, napr. aj vďaka inflácii, ale rovnako a dokonca aj neporovnateľne viacej vzrástli ceny aj v ČR – napr. mliečnych výrobkov. A to aj bez zavedenia eura. Mlieko, maslo napr. zdražilo za posledných desať rokov v ČR o tých 100%. O tom, o koľko sa znížila kvalita, to sa môžeme len dohadovať, lebo ak sa z kvality pomaly uberá, ľudia si v podstate ani nevšimnú. Dnes sa neoplatí ísť nakupovať do ČR zo Slovenska v podstate nič. A to dokonca ani po devalvácii Kč. Niečo, hlavne potraviny bývali o pár percent lacnejšie, ale to vďaka tomu, že v ČR bola nižšia DPH na potraviny. Na Slovensku je napr. verejná doprava s DPH, v ČR bez DPH a pod. Slovensko pri zavedení eura sa poučilo práve z prípadu Nemecka a Rakúska. Jeden rok boli ceny pod dozorom a za bezdôvodné zdraženie hrozilo obchodníkom väzenie. Preto sa po prepočte ceny ešte dlho po zavedení eura ani nezaokrúhlovali. Iná vec je, či ten kurz bol spravodlivý ale je zrejmé, že iný nebude ani v prípade zmeny Kč/euro. Pochybujem, že by si českí obchodníci trúfli zvýšiť ceny o 100 percent, keď potraviny ale aj priemyselné výrobky sú v okolitých krajinách už dnes lacnejšie ako v ČR – a to aj v tom Nemecku, kde sa tak neuveriteľne zdražilo. Takže pred čím ochránila česká koruna českých občanov?  Akurát majú drahšie nákupy v zahraničí o to, čo platia bankám za výmenu koruny za euro.
  A ten český pán Daniel je chudák postihnutý nacionalizmom. Môže byť rád, že do ČR chodia Slováci, časom tam pribudnú Arabi a iní, to už bude celkom o niečom inom. Len tak na okraj, stretnúť Čecha čo žije na Slovensku 50 rokov a naučil sa po slovensky, je rarita, ale pomaďarčená česká dedina neďaleko Bratislavy na južnom Slovensku, je, žiaľ, realita. A stihli to ani nie za 30 rokov. Ale nakoniec, podstatné je predsa, že sa dorozumieme. No a Slováci nevyhlásili samostatný štát preto, že by považovali Čechov za nepriateľov. V 93-94 roku sme si na vojne spievali české trampské pesničky, nikoho ani nenapadlo, že by sa mali spievať po slovensky. Keď je majstrovstvo sveta, fandíme Slovensku, keď nepostúpime a postúpi ČR, fandíme ČR. A to aj napriek takým ľuďom ako ste vy. To som zvedavý komu fandíte v opačnom prípade vy.

 14. Pava 13/01/2014 - 22:30 at 22:30

  Vypsané „pravdy“ autora jsou naprosto lživé bláboly. Nikoli argumenty příznivců EU, příp. tehdejší argumenty, ale tyto zde uvedené jsou lež naprosto zjevná. Dokonce tam autor této žumpy má tu drzost uvést i údajné doplácení na EU vzhledem k tunelování fondů vyplacených k nám z EU apod. To už je snad náš problém, nikoli EU, ne? Když vám někdo půjčí peníze na rozjezd podnikání, a o nic jiného v případě správně umístěných dotací nejde (viz. např. Irsko, Portugalsko, Řecko i Španělsko se zvedlo po vstupu do EU mnohonásobně, je ovšem třeba znát historii a uvědomit si, kde tyto státy byly ještě někdy v 60-70. letech…), je to snad dobře, ne? Anebo mu budete ještě nadávat a vyčítat, že vám na to přispěl? Že můžete opravovat památky a hospodářské stavby, stavět silnice a dálnice, podporovat rozvoj pracovních míst a stavbu infrastruktury pro podnikatele z přispěných peněz, které byste jinak hned tak nedal dohromady? Když nám oni pomohou a my dovolíme, aby si namastili kapsy jen zloději a podvodníci, je to samozřejmě špatné, ale také naše chyba. Jinak co se týká např. Řecka, Itálie, Portugalska, Španělska – dnešní problémy těchto států nestojí na politice EU, ale naopak na špatné kontrole a nedůsledném trvání na pravidlech, na udržení platební a hospodářské morálky. Nikoli kontrolní mechanismy EU, ale nedostatečně prosazované a uvedené v platnost toto vše způsobily. Ale dá se dostat i z těchto problémů – viz. opět Irsko. Pro neználka  – autora výše uvedeného plácání. Irsko bylo nejchudší a nejbídnější zemí západní Evropy. I proto tak moc Irů uteklo do USA a Kanady (viz. např. konec 19. a počátek 20.století, např. na lodích jako byl Olympic a Titanic). Dnes patří k těm nejbohatším a nejvíce se rozvíjejícím. Onen impuls byly správně umístěné investice z EU a vůbec vstup Irska do EU.

  • Jaguaros 07/02/2014 - 21:01 at 21:01

   Pava je asi jeden z mála, kterému to tak vyhovuje, bude chválit. V pořádku, proč ne. Já jsem si přečetl od samého autora reportáže o Bruselské administrativě zde na portálu. To je lahoda. A ty vaše kecy o těch státech? EU se shodla na pravidlech, je to vina EU že ty státy krachují, neschopní úředníci a trafikanti – to vám asi uteklo – nejsou schopní udělat pořádek ve světovém bankovnictví ale umí nás perzekuovat s křivými okurkami a jinými blbostmi. Ale kontrolovat stát kde se rozkrádá neumí. Tak s tím Bruselem nechci mít nic společného. Přečtěte si od autora všechny články, ten pán ví o čem mluví když se v tom desetiletí na druhé straně pohybuje. A pak ještě sledujte každý den ty krimi zprávy u nás a pochopíte, kam jsme se s tou vaší fantastickou Evropou dopracovali. Myslím si, že minimálně ty body z toho letáku jsou velmi dobře popsané. Ale váš názor vám neberu, také na vás jednou dojde a EU vás dožene. 

 15. Kamjdu 08/02/2014 - 20:47 at 20:47

  Autor je lhář. Je ale dovedný lhář, musel jsem se u každého bodu více zamyslet. Nedej Bože abychom se úplně osamostatnili, to by nás ti místní vládnoucí zloději úplně vyšťavili. Pro ně je velký přínos, že ještě nemáme euro.

 16. dante 29/10/2014 - 21:01 at 21:01

  Když jsem byl mladý kluk, četl jsem starý tisk a vzpomínám si na ten článek, že hodně dávno v historii existovala evropská unie, ale to dopadlo špatně. Proto jsem tu EU nevolil.
  Přál bych si ho opět číst, aby můj pamět osvěžil, jenže kde ho vzít.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top