Globální bankovní systém aneb největší bankovní loupež všech dob!

Globální bankovní systém aneb největší bankovní loupež všech dob!

Dnes se budu snažit objasnit funkci a metody globálního bankovního systému, co provádí mocní finančního světa, jak to vypadá s jejich prací a životem. Je už na čase, aby někdo poukázal na ješitnost, intriky a hon za kariérou bankovních dealerů, kteří ztratili už dávno vztah k realitě. Když jsem se v sedmdesátých letech začínal problematikou poprvé zabývat – bylo to v době, kdy stála „fine unce“ zlata pouhých a upocených 400 DM a já hlupák jsem nezačal kupovat – a když jsem se divil, proč je US dolar tak neuvěřitelně stabilní, i když tomu ekonomická situace USA neodpovídala, tak jsem ještě nevěděl, že to bude podstatně horší, než jsem předpokládal. Ale to nejhorší na tom je, že pokud se vůbec někdy světová ekonomika a hospodářství z této největší bankovní loupeže vzpamatuje, tak budou banky a bankéři pracovat stejným systémem dál, jako by se nic, ale vůbec nic nestalo.

Pohybuji se celý život přímo nebo nepřímo ve společnosti nadnárodních koncernů po celém světě, ale banky a jejich činnost mne do té doby zajímaly jenom okrajově a v mém ryze osobním zájmu, jak dosáhnout pro moje podnikání dispo-corrent v té výši, abych mohl pokrýt moji expanzivní činnost na mezinárodních trzích. Teprve později, při mé první návštěvě ekonomického fóra v Davosu v půli osmdesátých let, jsem se problémem začal zabývat, protože jsem se dozvěděl něco, co platilo pro zbytek světa jako přísně tajné. Jednalo se o skutečnost, že US dolar je uměle nadhodnocen a zadluženost USA nemá vůbec žádný vliv na důvěryhodnost této měny. Nikomu to v té době nevadilo, ani ratingovým agenturám, natož pak bankovnímu sektoru, či finančním investorům od těch slušných počínaje a finančními kobylkami konče. Finanční krize z roku 2008 není zdaleka ještě konec pyramidy, krizi jsme měli už v sedmdesátých letech se špičkou 1986 a bylo třeba něco udělat, aby se otevřely nové trhy. Tak jsme v Davosu vymysleli systém jak na to. Prostě bylo třeba reaktivovat aktivisty ze sedmdesátých let ve východní Evropě, jejich pomocníky – nejlépe uměleckou sebranku, které jsme prostřednictvím aktivistů slíbili slávu a dovolenou v Thajsku – a s jejich pomocí docílit pádu komunismu, který je před námi desetiletí varoval.

Analýza marketingových expertů vyhodnotila východní Evropu jako budoucí trhy, kam lze vyexportovat přeplněné sklady a staré opotřebované strojní vybavení. Ano, byli jsme v koncích a východní Evropa nás zachránila. A aby to fungovalo, tak měli aktivisté v jednotlivých státech slíbit lidu blahobyt, svobodu slova, podnikání, demokracii a možnost přezimování důchodců v teplých krajinách. A to se povedlo, i když se nic z těch slibů neuskutečnilo. A vítězem se staly banky a světový finanční sektor v čele s IWF, který ale dnes po mastných letech stojí před stejným problémem jako dříve  -pouze s tím rozdílem, že nové trhy, které by bylo možné otevřít, už neexistují a Mongolsko nás nezachrání. A aby se to povedlo, tak se angažovali pro tu špinavou práci jako lobbysté politici. Bush starší pro celou Evropu – ten cowboy na počátku vůbec nevěděl, o čem je řeč, Mitterrand a Genscher pro ČR, Vatikán pro Polsko, Rakousko a Německo pro Maďarsko a ostatní na Balkáně se svorně připojili, protože s těmi se původně vůbec nepočítalo; a povedlo se. Jenom s Tetcherovou v Anglii jsme měli problém, tak jsme ji vynechali a ke svolení spojení Německa později přinutili.

Nekonečné jsou aktuální kecy politiků přes reformy finančního sektoru, nové zákony, úřady, pravidla a pod. Potřebujeme to vůbec všechno, a proč to vůbec potřebujeme? Vlastně to vůbec nepotřebujeme, jenom je třeba jasného pohledu na věc a správné analýzy. Jak je vůbec možné, aby několik málo finančních akrobatů v USA a jejich ocásků v Evropě dokázalo prohnat komínem 1000 mld. dolarů – spíše 2000 mld. – aniž by nad komínem byl vidět jediný obláček kouře? Zajímavé je vlastně jenom to, že nebylo nic spáleno, pouze se přesunovalo, dlouhá léta, masivně a za bílého dne. Tuto skutečnost je třeba mít před očima – peníze se neztratí, ani se nezničí (pokud tedy nedojde ke galopující inflaci), ale pouze se přerozdělují. Má jeden méně tak má jiný více; tak jednoduché je to s penězi. To celé, s čím se poslední dobou setkáváme je vlastně gigantická, nestydatá, ale dobře orchestrovaná loupež několika málo bank a finančních kobylek na jmění milionů spořitelů a dnešních i budoucích důchodců.

Nářadí, které bylo použito, nebyl šperhák nebo autogen, ale finanční instrumenty jako Deriváty, Hedgefondy, Financial Engineerring,  CDO, RLN, Private Banking, bankovní poradenství, abych tedy uvedl alespoň některé. Jedná se o produkty, které jsou tak upravené, že jim nerozumí ani ten, co je vymyslel, natož pak ten, co je prodává, přičemž ten, co je kupuje, už vůbec neví, o co se vlastně jedná nebo o čem je vůbec řeč. A co stojí vlastně nového, inovativního za těmi všemi deriváty, zkratkami a odbornou bankovní čínštinou? Odpověď je jednoduchá, nic, vůbec nic a už vůbec nic nového nebo dokonce revolučního. Na začátku stojí vždy Ami bez prostředků nebo nezaměstnaný, třeba někde v Kalifornii, který se rozhodl žít na velké noze. Nesčetné banky a finanční instituce bojují o to, aby mu jeho sen splnily. Podmínka: Musí na sebe nechat převést nemovitost a tu nechat financovat jednou z těchto – nazývejme ji „bankrot bankou“. Dále musí slíbit, že částku někdy zaplatí včetně úroků, což nebude problém, protože jeho nemovitost stoupne na ceně a díky přidané hodnotě mu dům bude patřit. Velkolepý slib a proplach mozku ze strany banky; tak se vlastně nemůže nic stát.

Nyní však musí banka, aby slib splnila, peníze někde opatřit. V bankovním žargonu to nazýváme – refinancovat. A protože by na bázi takových špatných klientů nikde žádné peníze banka nedostala, tak to musí celé přebalit, respektive nechat to přebalit od přebalovacích expertů. Existuje zde ještě jeden důvod, proč tento nechutný snack přebalit do nového kartonu: Bonus pro managery, ale o tom později. Tyto úvěry už potom nejsou v novém balení jako páchnoucí úvěry identifikovatelné a mohou být naopak hladovým investorům nabídnuty jako /Finanční-Hightech-produkty/; čím smradivější, tím více Hightech.

Skutečnost, že tomu vysoce placení specialisté Ratingových agentur dají svolení, ohodnotí to vysokou známkou, v nás musí vzbuzovat dojem, že se zde nejedná o hloupost ani vychytralost, ale o něco minimálně podezřelého. Na konci jsme právě zjistili, že tisíce let stará a nejjednodušší transakce, tedy vydat úvěr proti úroku a pojistit se proti nesplácení, se zdegradovala v komplexní a naprosto neprůhledný trik nějakého kapsáře, který se v tom novém finančním engineeringu prodal za tisíce miliard dolarů.

Zajímavé je, že tentokrát fungoval ten nejhorší z nejhorších triků právě ten s nemovitostmi. Tato lež měla do té doby krátké nohy, jednoduše proto, že si každý finanční diletant dokázal spočítat, kolik stojí dřevěná bouda a kolik definitivně ne. Jak je ale možné, že na tuto primitivní lež naletěli miliony drobných střadatelů, ale i bankovních ředitelů, přednostů investičních fondů nebo komunálních institucí? Kdo chtěl ochránit svoje peníze před inflačním znehodnocením, ten byl bankou nenápadně veden směrem k finančním trhům. Vysvětlení je jednoduché, byl k tomu svoji domácí bankou donucen. Kdo si ukládal svoje těžce vydělané peníze jako jistotu na stáří, vzdělání svých dětí, pozdější nákup bytu nebo domku, ztrácel každým dnem peníze. Čím víc šetřil, tím víc ztrácel.

Úroky tím kompenzovaly inflaci, ale výnos ležel pravidelně pod hodnotou inflace obzvláště tehdy, když jste do nákupního vozíku v supermarketu uložili něco více, než vajíčka, levný salám a nudle. Vždy jste leželi pod výnosem z úroků a po odečtení daní byly ztráty znatelné. Kdo tedy chtěl propad hodnoty svých peněz chránit, byl svojí poradenskou bankou slušně, ale s určitostí odkloněn k atraktivním možnostem finančních trhů. Pohonnou silou tohoto masového hnutí, byly právě ty zmíněné nízké úrokové sazby US-dolaru, Eura, ale i švýcarského Franku. Toto bylo bankovním sektorem přes jedno desetiletí podporováno – kartelová dohoda – a používáno, aby masy spořitelů přešly na bankami doporučovaný systém. Bez těchto úrokových almužen by „bankrot banka“ svému gringovi nemohla jeho dřevěnou boudu roky bezúročně financovat a ještě by přišla de-facto o grátis zisk, protože pozdější investoři – třeba důchodový fond nebo komunální instituce – by investovali svoje peníze raději do státních dluhopisů, nebo atraktivních akciích. Tato gigantická bábovka by se sesypala rychleji, než by začala vůbec kynout.

Této tzv. „bankrot-bance“ – ale nazývejme ji už konečně moderně investiční bankou – nešlo vůbec o financování domů nebo investment, jak už z označení vyplývá, a už vůbec ne o ty chudé gringos bez prostředků. Jejich business bylo přebalování a dům toho gringa v USA, nebo amiga ve Španělsku fungoval jenom jako alibi. Vlastně to nemusel být ani dům, ale v nejhorším případě to mohla být i bouda pro psa.

U tohoto obchodu tekly proudem provize a později k tomu ještě bony. Z původně nezáživného a unavujícího „kšeftu“ se stala najednou výnosná záležitost. Do balíku se zabalilo papírově 100, kupec zaplatil 110, ale v balíku bylo reálně jenom 90. A to se lepí dohromady: Přebalovač Goldman Sachs vyplatil jenom v roce 2008 svým bankovním „kádrům“, kteří se ve věci přebalování tak dobře angažovali, jenom na bonusech přes 20 miliard dolarů a UBS přes 10 miliard.

Ex šéf FEDu Alan Greenspan jednou prohlásil“…bublinu poznáme teprve, když praskne…, ale s jeho výrokem si dovolím nesouhlasit. Bublinu poznám, pokud se dobře a intenzivně dívám. V posledních pěti letech odklonili přebalovači v USA při svých kriminálních aktivitách minimálně 1000 miliard dolarů. Bez přebalování by to byla jenom desetina. K tomu zavinili tito finanční inženýři několikanásobně víc kolaterálních škod na celém světě, čímž se dostáváme na odhadovanou částku cca 5000 miliard dolarů; přesně to nikdo neví a nikdy se to přesně nezjistí. Abych ale upřesnil: Minimální hodnota gringova domu reprezentuje tu nejmenší škodu. Dům byl prostě nadhodnocen, ale ještě je tu, gringo má tedy nejmenší škodu. Gringo byl bankrot už při koupi domu, nyní je ještě víc bankrot, zato ale zcela vystřízlivěl.

Největší škoda se ale nachází v tom gigantickém majetkovém přesunu od spořitelů k manažerům finančních institutů. Ironie, nebo chcete-li vtip je v tom, že tito gangsteři prováděli tyto transakce zcela bez rizika, za bílého dne a bez strachu z potrestání, celý svět se na ně díval a oslavoval je jako hvězdy tzv. „Nové ekonomie“.

Alan Greenspan byl šéfem FED – US Federal Reserve System – od srpna 1987 do ledna 2006 a byl ze všech stran chápán a chválen jako historicky inteligentní odborná síla, i když jistě vykazoval sem a tam chyby. Jeho historický výrok že se bublina zjistí, až když praskne je ale velice chudobný, zrovna tak jako jeho poslední omluvy. Pokud nebudeme akceptovat fámy, že se šéf FEDu 20 let mýlil, a že fungoval pro hospodářsko-finančně ekonomické segmenty jako trotl, tak v tom musí být něco zcela jiného a pro vysvětlení musí existovat jiné důvody. To jediné logické vysvětlení je skutečnost, že se zde jedná o gigantickou loupež, při které Greenspan buď tahal za nitky, nebo na to celé dozoroval. Pro mne je totiž absolutně nepochopitelné, že by někdo 10 let veřejně dával pozor – podle rady Vacátka držel „šmíru“ – podporoval to odbornými výroky, sledoval, jak mění miliardy v balících svého majitele a jak se řítí finanční hospodářství proti zdi; a to celé léta obhajoval.

Podle mých dlouholetých analýz se zde jedná o velký komplot, při kterém několik málo osob zneužilo svoji moc přes politiku, veřejné instituce a národní jmění zrovna tak jak toho nestydatě využili prezidenti bank. Jinak řečeno tito lidé nikdy neinvestovali do bank, které vedli, nikdy nenesli žádné riziko na způsobených škodách, a když transakce uskutečnili tak převedli peníze do svých kapes. Vlastně největší bankovní loupež světových dějin, ke které nemělo nikdy dojít a ani by nedošlo, kdyby nejdůležitější dozorce – šmíra – udržoval úrokovou sazbu FEDu tam, kam toho času vždy patřila. Tato dlouholetá loupež byla zamlžena tlustou stěnou BlaBlaBla jako přednost, důležitost, nutnost nízkých úroků pro hospodářství a tak pod. Ani jednou nebyl u tohoto podvodu a loupeže poptán ten, který to celé financoval, tedy malý gringo spořitel. Nikdo se ho nezeptal, zda souhlasí s úrokovou sazbou, kterou dostával. K tomu napomáhaly časté výroky – kecy – tzv. finančních „guru“, teoretiků a poradců vlád, které byly už tak omlácené, že se staly nejenom standardní výzbrojí ostatních ekonomů, profesorů na UNI, politiků, ale dokonce i uklízeček. A protože to celé nebyla pravda, tak se to musí do nekonečna a neustále opakovat.

Co se ale občanům a celým národům zatajuje, je skutečnost, že nízké úroky jsou výhodné výhradně pro burzu, ale už ne tak pro hospodářství, to dokáže dobře žít s dvojnásobkem nebo i třínásobkem úrokové sazby dneška. A tak to také po desetiletí praktikovalo. Začátkem osmdesátých let ležela úroková sazba FEDu na 20 procentech a reálná úroková sazba na deseti procentech. Sice jsme žili v mírné recesi, ale hospodářství nezaniklo, naopak vyšlo z každé periody posílené. V Brazílií, se už roky vyplácí na reálných úrocích 10 procent a vyžaduje 20 procent, přičemž hospodářství vzrůstá. Každý, kdo má co dělat v průmyslu s investicemi nebo o nich rozhoduje, ví, že úroková sazba je jenom jeden z rozhodujících faktorů, ale ne ten nejdůležitější. V případě Payback účtu, kde se nepřekračuje standardní doba pěti let, je prakticky zanedbatelné, zda je úroková sazba nasazena na 4 nebo 6 procent. Nechci zde rozebírat úrokové sazby do jednotlivých součástek, ale jasně a vehementně požaduji, aby se vrátily a začaly opět aplikovat po tisíciletí platné staré regule, a to, že věřitel dostane slušnou odměnu a dlužník zaplatí slušný úrok. Tento fundamentální zákon hospodářství byl po dobu minimálně deseti let s kriminální vehemencí porušen. A toto se dělo jenom za jediným účelem, uskutečnit ve světových dějinách největší přesun majetkových hodnot formou největší bankovní loupeže. Byl to komplot několika málo osob, kteří v té době seděli čirou náhodou ve velínech světových financí, přičemž se bezmezně obohatili na úkor zbytku lidstva, kde každý z nich se na bohatství těchto lupičů nějakým způsobem podílel; buď jako spořitel, daňový poplatník, akcionář, gringo nebo amigo.

V hypotečním sektoru uskutečnil tzv. „financial Engineering“ bankovních přebalovačů obrat ve výši 10 bilionů dolarů. Pokud odhadneme – a to prosím velice konzervativně – všechny ty druhy provizí (fees, kickbacks a bonusů), které se za tento obrat vyplatily jenom na 10 procent, tak se jedná o krádež 1000 miliard dolarů. Toto dává pojmu – loupežné přepadení banky – zcela jiný význam, a je třeba ho překvalifikovat. Proti tomu jsou historická loupežná tažení v dějinách lidstva bezvýznamné, prázdninové výlety. A ještě lépe pro ty marodující bandy bankéřů: Reparace, vyrovnání nebo vrácení lupu není a nebude na pořadu dne. Nedojde také k žádným mezinárodním soudním procesům a odsouzení bankovních admirálů a ani ti dole se nebudou muset vymlouvat, že dělali jenom to, co jim bylo nařízeno. Naopak ti okradení budou muset za potlesku většiny tzv. hospodářských analytiků a odborníků ty přesunuté miliardy uhradit, a k tomu ještě zaplatit ostatní kolaterální škody. S výjimkou několika málo blbců, kteří byli až příliš hladoví a zanechali za sebou juristicky hmatatelné stopy, se ostatní gauneři sluní na terasách jejich penthausů, plaví se na drahých jachtách a v privátních letadlech po celém světě hrajíce v luxusních resortech golf.

O takovém řemesle, může normální bankovní lupič jenom snít. Spletl se totiž v povolání: Udělal by lépe, kdyby předtím studoval bankovnictví.

A to, že nedávno EU schválila krácení provizí – bonusy – pro bankovní specialisty na evropském kontinentu, je pro ně nová výzva. Už dnes pracují na inovaci a zcela jistě vymyslí něco nového, aby nepřišli zkrátka. Toto rozhodnutí padlo v Bruselu v zájmu 300 milionů občanů EU. Je příliš mírné, neúčinné a bezvýznamné. Vlk se musí nažrat, ale koza musí zůstat bez pohromy. Politika je v rukách světového kapitálu jenom proto, že nedokázala po roce 1929 upravit pravidla do správných mantinelů. Teď už je pozdě.


O autorovi

Další články

1 komentář

  1. Milena Poláková 22/03/2016 - 17:03 at 17:03

    Výborný článek ♥ Díky.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top