Finanční teploměr, který by měl znát každý! II.

Finanční teploměr, který by měl znát každý! II.

V dnešním článku se společně podíváme na investice. Poznámka, mezi investice nepovažuji penzijní připojištění a stavební spoření, jsou to alternativy konzervativního spoření, nikoliv investování, proto je zde záměrně neuvádím.

Našim nepřítelem ve světě investic a zhodnocování finančních prostředků je inflace , o inflaci jsem již napsal hodně, ať už z pohledu, že nám „pomáhá“ při hypotečním úvěru či jak reálně ovlivňuje nominální a reálnou hodnotu peněz. Aby naše peníze neztráceli na kupní síle, tedy na reálné hodnotě, tak je zapotřebí, aby investice dlouhodobě překonávali, respektive převyšovali inflaci, nynější hodnoty inflace se pohybují v rozmezí cca 2 – 3 %. Některé produkty na finančním trhu totiž ani nepřevyšují inflaci a tím pádem hodnota našich peněz klesá. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé možnosti dle jejich výnosu.

Spořicí účty – tyto účty používám při budování krátkodobé rezervy, jsou velmi likvidní, bezpoplatkové, lehce dostupné a variabilní. Peníze v bance jsou automaticky pojištěny dle zákona, tudíž se nemusíme až tak bát o naše peníze. Reálné zhodnocení na spořicím účtu je v rozmezí cca 0,5 – 1,6% p.a. Produkt doporučuji držet jako krátkodobou rezervu. Zhodnocení na spořicím účtu nám sice ani nepokrývá inflaci, ale částečně ji aspoň snižuje. Je to určitá alternativa nežli mít peníze pod polštářem. Jde o velmi konzervativní produkt sloužící primárně k načerpání rezervy v případě nenadálé události.

Termínované vklady – výhodnost či nevýhodnost těchto produktů je na delší debatu. Z mého pohledu terminovaný vklad nám nabídne vyšší zhodnocení, než spořicí účet, ale s tím rozdílem, že peníze tam máme tzv.: zazděné například na 2 roky a v případě nutnosti mimořádného výběru, tak platíme určité penále či pokutu za předčasné splacení. Výnos těchto produktů se pohybuje těsně pod hranicí inflace, ale jak jsem již řekl peníze v tomto produktu jsou uloženy například na 2 roky. Pokud klient má krátkodobou rezervu na spořicím účtu, tak můžeme přemýšlet o této alternativě, ale raději doporučuji OPF konzervativního smyslu.

Fondy peněžního trhu – tyto fondy patří mezi nejkonzervativnější investicí na našem trhu. Nehrozí zde žádné, případně velmi malé kolísání fondu. Nízké riziko kolísavosti je samozřejmě vykoupeno malým výnosem. Fondy peněžního trhu v dlouhodobém horizontu dokáží pokrýt inflaci, případně přinést jen něco málo nad ní. Investoři ukládají své prostředky do těchto fondů z důvodu ochrany hodnoty svých peněz. Já osobně tyto fondy volím jako uložiště pro střednědobou finanční rezervu u klientů.

Dluhopisové fondy, dluhopisy – Dluhopisové fondy dokáží již s přehledem pokrývat inflaci. Tyto fondy se řadí z hlediska rizikovosti hned za fondy peněžního trhu. Jejich výnos je vyšší, ovšem jejich riziko je také vyšší. Dluhopisové fondy jsou určeny pro investory na horizont 3 a více let. Samozřejmě musíme jako investoři počítat i s rizikem záporného vývoje. Dluhopis je v podstatě dlužný cenný papír se splatností delší než jeden rok. Ovšem pozor, není dluhopis jako dluhopis. Například dluhopisy vydávané některými státy jsou velmi rizikové, to může platit i pro firemní dluhopisy, proto u dluhopisových fondů je důležité správný výběr fondů. Zde již doporučuji používat diverzifikaci.

Smíšené fondy – jak už z názvu vyplívá smíšený fond je složen z několika aktiv, proto je velmi důležité složení daného portfolia. Záleží, zdali má smíšený fond v portfoliu více akcií, či dluhopisů, pokud akcií, tak se výnosem, rizikem a volatilitou bude spíše přibližovat akciím. Smíšené fondy kombinují akcie a dluhopisy, tím pádem je velmi důležité konkrétní rozdělení portfolia. Dalo by se říci, že smíšený fond je vlastně mixem podílových fondů.

Zajištěné fondy – jak již z názvu vyplívá, jde o fondy, které investorům „garantují“ daný výnos. Výnos je samozřejmě kompenzován nižším výnosem a nelikviditou. Většina podílových fondů je otevřených, tzn.: mohu kdykoliv vstupovat a kdykoliv vystupovat, u zajištěných fondů tomu tak není. Investice je zpravidla na 2 – 5 let, tím pádem peníze máme tzv.: zazděné ve fondu. V případě nutnosti prostředků zaplatím logicky poplatky za předčasné ukončení, jak je tomu u terminovaných vkladů. Nicméně tyto fondy jsou ve velké oblibě, jelikož riziko ztrát je pro velkou část naší populace něco, co nechtějí podstupovat. Zajištěné fondy můžeme brát jako takové lepší termínované vklady, když to půjde dobře tak vyděláme něco málo nad svoji vloženou částku a pokud to půjde špatně, tak dostanu své peníze zpět, ale nic jsem neprodělal.Akciové fondy, akcie – jde o vysoké riziko, vysoký zisk. Tyto fondy jsou z pohledu investora nejrizikovější, ale v dlouhodobém horizontu také nejziskovější. Dokazuje to celá řada statistik. Akciový fond funguje na jednoduché bázi – velmi to zjednoduším. Portfolio manažer nakupuje za peníze vybrané od investorů čekající zisk akcie firem, o kterých si myslí, že jim v budoucnu vydělají. Má k dispozici tým analytiků, kteří analyzují dané společnosti a na základě toho kupují akcie firem. Bohužel vše není tak snadné, jak je popsáno výše, jelikož akcie jsou velmi volatelní, tzn.: že hodně kolísají. Může se stát, že akcie může určitou dobu jen klesat. Při investování do akciového fondu je velmi důležitá diverzifikace. Představte si, že si koupíte titul jedné konkrétní společnosti a ta bude mít špatné výsledky? Asi proděláme, ale představte si, že nakoupíme například 30 titulů, tzn.: že jsme své riziko rozložili do 30 společností. Za zmínku stojí i měnové riziko, které na sebe investor bere. Český investor, který investuje do zahraničí nese tzv.: měnové riziko. Portfolio manažeři nakupují akcie firem například za dolary, eura apod. Pro investora to znamená, že jeho peníze jsou směněny do cizí měny a za ni jsou nakoupeny akcie.

Alternativní investice – patří k diverzifikovanému portfoliu. Portfolio nemá být složeno jen z akcií, dluhopisů, hotovosti apod. Mezi alternativní investice patří například reality, vzácné komodity, umělecké předměty apod. Alternativní investice ochrání klienta při akciových bublinách, růstem inflace anebo geopolitickou nestabilitou. Mezi konkrétní příklad alternativní investice může být výstavba logistických center, výstavba větrných elektráren, stavba vodní elektrárny, výstavba solárních elektráren apod. Výhodou je investice do projektu, který není ovlivněn finančním trhem a jedná se o samostatnou investici, zpravidla se jedná o tzv.: hybridní dluhopisy. Tyto investice mívají zpravidla pokryty i měnové riziko, politickou nestabilitu v dané zemi apod. Jedná se vždy o unikátní projekty, které se v České republice neobjevují často.

V dalším článku se budeme zabývat konkrétními fondy, rozebereme si jejich výnosnost, volatilitu, likviditu, rizika, poplatky, do čeho a kam investují a tak dále. Čeká nás svět investic z hlubšího pohledu.
O autorovi

Jan Dragon

Budu psát o tom, jaké nástrahy na nás čekají na finančním trhu, kde ušetřit, kde zkvalitnit, jak změnit návyky a vztah k penězům. Zabývám se tvorbou stránek, email marketingu, rozvoje obchodníků. Mým velkým koníčkem je osobní rozvoj. Svůj čas nejraději trávím s rodinou, v kruhu blízkých, mezi aktivní koníčky patří: běh, kolo, fitness, plavání a jako každý chlap miluji auta.

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top