Fakta k demisi papeže

Fakta k demisi papeže

VATICAN-POPE-CONSISTORY

Bude se jmenovat zase Ratzinger?

Demise papeže vrhá na situaci mnoho otázek: Dostane Benedikt XVI důchod? Kdo připadá v úvahu jako jeho nástupce? Ta důležitá fakta v krátkém přehledu.

Na konci to vlastně byl špatný zdravotní stav, který přiměl 85tiletého papeže, aby podal demisi. Tělesná, ale i duševní síla se tak oslabila, že nemůže úřad vykonávat, vysvětlil Pontifex dnes odpoledne. Stáří se přihlásilo, řekl jeho bratr Georg Ratzinger, který o jeho plánu věděl už s předstihem. Tato demise je přirozený jev a můj bratr si přeje ve stáří více klidu, dodal.

Ale jak to bude s Benediktem a církví pokračovat dál? Zde malý přehled“

1. Žijící papež – jde to vůbec?     

Minimálně se nacházíme ve zcela nové situaci. Pouze jedinkrát v dějinách křesťanství odstoupil papež ze svého úřadu dobrovolně – byl to Coelestin V., v roce 1294. Někteří pozorovatelé varují už dnes před novou situací, jako tehdy v době renesance, kdy došlo k tomu, že tzv. papežští aspiranti dostali církev do velkých problémů. Může totiž dojít k situaci, kdy nový papež nastartuje jiný kurs než Benedikt, můj subjektivní názor. Co se pak stane, když se do toho Ratzinger vloží a řekne: Já jsem také a ještě papež a vidím to jinak? V nejhorším případě dojde pak k rozdělení církve.

2. Kdy bude zvolen nový papež?  

Demise Benedikta vstupuje v platnost 28. února 2013 ve 20:00. Podle církevního práva se sejde Konklave, to je sjezd všech kardinálů pod 80 let, nejdříve 15, ale nejpozději 20 dní po smrti nebo demisi Pontifexa, aby zvolili nového papeže, což se do Velikonoc dá zvládnout. Ještě papež Benedikt XVI. v Konklave sedět nebude.

3. Co bude Benedikt dělat po svém odstoupení?   

Ve svém vysvětlení papež řekl: Co se mne týče, tak chci nadále svatému stolci a církvi sloužit. Konkrétně to tedy znamená, že se odstěhuje do jednoho z vatikánských klášterů. Podle italských novin Il Sole 24 Ore a Il Messagero to bude Klausurkloster Malter Ecclesiale, ve vatikanských zahradách. Než se tak stane, musí se ještě mnohé rekonstruovat, řekl mluvčí Lombardi. Do té doby bude sídlit v letní rezidenci Castelo Gandolfo v malebné vesničce nedaleko Říma. Konkrétní úlohy pro za živa odstupujícího papeže církevní právo nezná, jak jeden vatikanský bulletin přiznává.

4. Bude se Benedikt jmenovat zase Ratzinger?     

Jistě banální otázka – normálně končí pontifikát smrtí papeže. Konkrétní regule – jak se má jmenovat papež po demisi – neexistují. Asi se bude nadále jmenovat Benedikt, ale zřejmě to může rozhodnout sám, pokud bude chtít. Jasná ale je otázka, jaký úřad bude po své demisi zastávat, žádný.

5. Dostane Benedikt důchod?     

Podle mého názoru ne. Vysloužilí kardinálové dostanou stravu, ubytování a k tomu malý důchod. U Benedikta to bude jistě jinak, protože papež nedostává plat. Jako absolutnímu vládci mu vlastně ve Vatikánu tak jako tak všechno patří. Ale i kdyby důchod dostal, tak ho k životu vlastně ani nepotřebuje, jeho tantiémy z vydaných knih mu budou stačit.

6. Kdo je ve hře jako Benediktův následník?   

Jako první očekávám napínavý boj dvou frakcí kardinálů: Na jedné straně jsou to Italové, kteří chtějí úřad získat zpět a na druhé straně frakce globalistů, kteří říkají, že po Polákovi a Němcovi to musí jít dál globálně. Pokud se tato frakce prosadí, tak je ve hře jako nejsilnější aspirant kardinál Peter Kodwo Appiah Turkson z Ghany, což by znamenalo prvního papeže z Afriky. Na druhém místě je pak ve hře ještě kardinál Marc Ouellet z Kanady.

Jistě, že máme před sebou další mediální masáž, která bude trvat minimálně do Velikonoc s krátkým přerušením inaugurace českého prezidenta. Na konci tohoto spektaklu budou všichni papeži a TV stanice hrdě hlásit, že už 1 hodinu po tiskové zprávě se reportéři hnali na letiště, aby nám mohli referovat přímo z Říma.

 

[kindle]Content for only Kindle devices here[/kindle]


O autorovi

Další články

3 komentáře

 1. S313 14/02/2013 - 03:19 at 03:19

  Tak zase jsem po čase ze zvědavosti zabrousil na tyhle stránky a jak vidím, nic se nezlepšilo. Úroveň pravopisu je opět prachbídná, takže se nebudeme ani pozastavovat nad množstvím chyb (z nichž chybějící uvozovky, špatně uvedená velká písmena, 85tiletý, špatné užití časů a pádů a nesmyslný slovosled jsou to nejmenší – tenhle web nutně potřebuje korektora nebo minimálně opáčko z češtiny). Co se takhle podívat na samu autorovu znalost daného tématu? 1a. Co takhle psát český ekvivalent? Napadlo vás to, autore? Nejen opisováním z wikipedie živ je novinář, víte. Coelestin = Celestýn. 1b. proč sem dáváte vlastní názor, když se článek jmenuje Fakta k demisi papeže? 1c. Co to je za scénář? Vždyť je to nelogické, nevymýšlejte si. Jak jednou podá demisi, už není papežem – jak by se bez mandátu mohl znovu hlásit k papežství? 2a Pontifex je milý pane s malým p. S velkým se píše v angličtině (takže jste znovu opisoval z cizího článku a rozuměl tomu jak koza petrželi?) 2b To vaše Konklave se normálně česky jmenuje konkláve. Viz google. 3. za živa odstupující papež? Prosím vás, četl jste si to po sobě? 4. Tak víte odpověď na tu otázku nebo ne? Článek má pojednávat o faktech, a zatím jsou tu jen dohady. 5a. Benedigt? 5b. Dle mého názoru… vážně nechcete přejmenovat článek na Úvaha o tom, jestli vůbec znám odpovědi na otázky ohledně papežské demise? 6. Nejsilnějším kandidátem určitě není Turkson z Ghany, protože mu je přes 80 let!

  Ad závěr: Prosímvás, napište mi pod komentář, kolik je vám let. To, co jste sesmolil v závěru bych tipoval na třináctiletého ublíženého žáčka. Nic proti vám, ale lepší by možná bylo, kdybyste se raději už s žádným článkem neozýval.

  S pozdravem Roman Lelek

 2. Alena Kristofovčcová 15/02/2013 - 10:57 at 10:57

  Vážený pane Lelkující, hledáte v haldě písku zrnko hrachu, typický český populista a kritik všeho co mu příjde pod ruku. Možná jste flustrovaný vyhozený novinář nebo žáky poškozený vysokoškolský profesor češtiny. Kde žijete? V internetu a SMS se nekoriguje, žijeme v tak rychlé době že není na drobnosti čas. Vidím to u mých dětí a přitom vy neumíte ani rozdělit slovo Prosímvás!!!!!!!!! Jako školák druhé třídy. Důležitá je ta hlavní myšlenka a mě se ten článek moc líbil, i ten druhý zde ale vás prosím jděte raději na Volný.cz tam můžete celebrovat mši svatou u těch fekálů co tam diskutují. Ja tomuto podiu zde fandím, konečně něco co není přeplněné a je přitom velice zajímavé. S pozdravem Alena Kristofovičová.

  • S313 15/02/2013 - 22:27 at 22:27

   Vážená paní Nevímjaká,

   vy jste asi ve škole neměla ráda češtinu, že? A hlavně sloh… Ve svém příspěvku se totiž nezabývám jen češtinářskými prohřešky, ale také fakty, to za prvé. Za druhé, rozlišujte překlep a chybu. Stačí si na tomto serveru projet pár článků a hned jsem v obraze, jak se věci mají ;) A to prý, dle bia, má být vysokoškolsky vzdělaný člověk. Za třetí, nevím, z čeho jste usoudila, že jsem populista, to mě vážně zajímá :D možná by to chtělo míň křičet a víc přednášet fakta, jinak se populistou stáváte sama ;) Jinak by mne také zajímalo, který článek jste četla, protože tenhle se jmenuje Fakta k… a uvnitř se to hemží frázemi typu Dle mého názoru.. a Myslím si…, čili hlavní myšlenka byla dost zašlapána.

   K tomu, čemu vy fandíte, se nebudu vyjadřovat, člověk, co neumí přijmout kritiku pro mne prostě nemá význam. Jděte se podívat do redakcí byť jen okresních novin, jak to tam chodí ;) Plky o moderní a uspěchané době jsou stejně zcestné jako populistické, pokud někdy vydáte článek, ať je to prosím bez chyb, to je základ ;) Přeji vám a vašim „flustrovaným“ dětem hodně štěstí.

   S pozdravem Roman Lelek

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top