Exkluzivní rozhovor s Karlem Niklem

Exkluzivní rozhovor s Karlem Niklem

Karel Nikl

 

Čas od času Vám přinášíme inspirující rozhovory se zajímavými podnikateli nebo živnostníky. Dnešní volba padla na Karla Nikla, který je považován za československou jedničku v oblasti rybářství. V současné době už jeho firma expandovala do zahraničí, kde pomalu dobývá zdejší trh. Karel Nikl v minulosti získal ocenění „druhé místo živnostník roku“ a také získal ocenění „živnostenský web roku“. 

Popište nám prosím Vaší firmu.

Prvotním zaměřením mé firmy byly návnady a nástrahy pro rybáře. Specificky návnady na lov kaprů.  Produkt, který nejvíce vyrábíme, se jmenuje boilies.  Pro laiky napíšu, že se jedná o uvařené kuličky těsta, které kaprům velmi chutnají.  Jelikož jsem postupem času chtěl svoje produkty prodávat i do různých rybářských potřeb, musel jsem se začít věnovat také velkoobchodní činnosti.   Postupem času jsem začal oslovovat a distribuovat různé zahraniční společnosti, které nabízejí další rybářské pomůcku pro rybáře, jako jsou pruty, vlasce, spacáky, bivaky, čluny atd.  K samotné výrobě stále více přibývalo i standardního obchodování.  Dnes můžeme shrnout, že firma se zabývá výrobou, velkoobchodem, maloobchodem a poslední dva roky začínajícím exportem.

 

Jaké bylo Vaše předchozí zaměstnání?

Vezmu to postupně. Před vojenskou základní službou a chvíli po ní, jsem pracoval jako soustružník v kolínské Frigeře.  Po sametové revoluci nastávaly ve fabrikách změny a docházelo k propouštění.  Některé podniky nutily zaměstnance podepsat dohodu, aby chodili do práce na částečný úvazek s  šedesátiprocentním platem. Já jsem s tím nesouhlasil, protože jsem měl již rodinu, narozeného syna a musel jsem se o ně postarat. Žili jsme od výplaty k výplatě a často jsme si museli půjčovat peníze od rodičů, abychom měli alespoň na potraviny.  Když docházelo k propouštění i ve Frigeře, byl jsem první, kdo byl propuštěn. Tenkrát mi to vadilo, protože jsem nevěděl, kde budu pracovat a jak zabezpečím rodinu. Dnes jsme rád, že se tomu stalo, protože nebýt tohoto momentu, bylo by možné, že bych ve Frigeře pracoval dodnes, jako jiní moji vrstevníci.  Brzy jsem našel práci v soukromé stavební firmě, kde jsem dělal všechno možné.  Rád na to vzpomínám, protože jsem mohl vyzkoušet spousty řemesel, od zedníka, pokrývače, klempíře, truhláře a jiné související práce se stavebnictvím. Byla to pro mne škola do života. S nadsázkou říkám, že jsem měl tenkrát já platit té firmě, protože jsem se tam hodně naučil.

Odjakživa jsem měl v sobě obchodního ducha.  Na začátku devadesátých let, kdy se rozvíjelo soukromé podnikání, mě tato myšlenka na vlastní činnost napadla.  Nejprve jsem se pustil do malířských a lakýrnických prací. Po krátkém čase jsem věděl, že tato práce mne vnitřně neuspokojovala a nebavila mne. Další podnikatelské rozhodnutí už bylo více obchodního charakteru.  S kamarádem jsme založili firmu, která se zabývala prodejem stavební a průmyslové chemie. Přes těžší začátky jsme se po čase začali na trhu prosazovat a nakonec se nám obchody velmi dobře rozběhly.

 

Ve Vašem případě určitě musí platit, že práce je Vašim koníčkem. Mám pravdu?

Ano. Je to přesně tak. Ryby chytám od svých dětských let. Jestli existují rybářské Múzy, tak mne políbila ta největší. Lov ryb byl pro mne vždy největším koníčkem. Všechen volný čas jsem trávil u vody v přírodě. Přestože mne nikdo z rodiny ryby chytat neučil, (jsem rybář samouk) vždycky jsem chytal víc ryb než jiní a to i v dětských letech. Prostě je to můj životní dar. Dnes mohu zodpovědně říct, že mne rybařina živí. Je to dokonce víc, než jen obživa. Rybařina se pro mne stala životním stylem. Díky rybařině jsem potkal spousty osobností, protože ryby chytá opravdu mnoho lidí mnoha profesí. Díky rybám jsem poznal svět a lidi v něm. Nejdál jsem lovil kapry v divoké přírodní rezervaci v Jihoafrické republice.

 

   Také mohu napsat, že rybařina je i mým posláním. Každoročně jezdím po celé republice a pořádám přednášky, na kterých rybářům prozrazuji svoje vychytávky, aby byli lepšími rybáři. Natáčím instruktážní videa, která zase rybářům napomáhají zdokonalovat se v rybolovu. Letos připravujeme projekt „podpora mládeže“. Na to se velmi těším, protože práce s mladými lidmi je prima. Jsou to nejvděčnější posluchači.  Uvědomuji si jednu věc.   Když mladí kluci podlehnou vášni lovu ryb, je to pro ně velmi silný koníček. V problémovém věku hodně času věnují samotnému rybolovu a nepřichází tak často do styku s civilizačními nástrahami, jako jsou drogy, alkohol, nebo špatná parta.

 

Rybaření je tedy Vaším velkým koníčkem, kdy Vás napadlo si z koníčka udělat živnost?

Vždy jsem měl touhu podnikat v rybařině. Musel jsem dozrát do doby, kdy jsem se rozhodl, že se zkusím živit svým koníčkem. V devadesátých letech jsem byl mladý, nezkušený a bez peněz. Teprve v roce 2001 má obří láska k rybám dala impulz k důležitému životnímu rozhodnutí. Že se pokusím udělat ze svého koníčku zaměstnání.  Přenechal jsem svému kolegovi firmu bez vyšších nároků na firemní podíl a začal jsem od nuly.  Ale konečně jsem se pustil do práce, která mne velmi naplňuje a uspokojuje.

 

Pouštíte zpět ulovené ryby? 

Pouštění ryb je pro mne samozřejmostí. Přestože ryby jím velice často, od vody si ryby nenosím.   Dnes už se rybářská veřejnost naučila ryby pouštět více, než tomu bylo v minulosti.  Především trofejní ryby by se měly pouště zpět do svého živlu. Každý rybář touží ulovit velkého kapra, nebo jinou rybu. Když by jí rybář před ním nepustil, tak by jiný rybář neměl životní trofej, nebo zážitek. Dnešními moderními metodami se dají vody dokonale vytěžit. Musejí se ryby pouštět, jinak nebudeme mít co chytat.  Velký kapr se standardně dožívá 30 až 60 let.  Jsou zdokumentované i starší kapři.   Pro mne je pouštění, velkých kaprů i úcta k nim. Mám zde krásný příběh, který vypovídá, co jsem zde napsal.

 

Podívejte se na fotku, jací jsme byli mladíci. Já, syn Kája a kapr Pitbull. (pozn. – z více pořízených fotek je jasně patrné, že se s největší pravděpodobností jedná o stejnou rybu s nezaměnitelnými charakteristickými rysy).

pittbull dávnoMladíci… Karlové i Pit Bull.

Vidíte, že jsem kapra ulovil v době, kdy jsem o podušce, desinfekci, i pouštění neměl ještě jasno. Pittbull byl můj první velký kapr ulovený ještě na teleskop a brko. Nástrahu jsem použil kukuřici. V době, kdy jsem masařil kapříky kolem 40 byl pro mne Pitbull obří kapr. Měl 65 cm a ještě dávno nebyl pojmenován. Chytil jsem ho na Labi. Byl to pro mne tenkrát obří kapr. Jelikož jsem bydlel pět minut od Labe, musel jsem se s úlovkem jít pochlubit domů. Byl to i jeden z prvních kaprů, které ho jsem po pár fotkách pustil.

pittbull nyní Pit Bull nyní…

K Pitbullovi jsem se nechoval vůbec pěkně. Vláčel jsem ho ve vezíru domů, jen abych ukojil svoji pýchu. Dnes bych to samozřejmě neudělal, ale osvěta o pouštění a správné chování ke kaprům teprve začínala. Stejný kapr se o mnoho let později se začal chytat na větší váze a dostal jméno Pitbull.  Díky své charakteristické tlamě je tento kapr nezaměnitelný.  Mně se podařilo Pitbulla ulovit asi o 17 let později na váze 19 kg. Krásná příhoda, nesmyslíte?

 

Chystáte pro své zákazníky nějaké novinky?

V rybařině podnikám přes deset let. Za poslední desetiletí se rybářská technika i celkově lov ryb posunul mílovými kroky kupředu. Světlo světa spatřilo mnoho novinek.  Fascinuje mne, kolik věcí se dá v rybařině vymyslet.  I naše firma představuje každoročně nějaké novinky. Jsou především z oblasti návnad. Drtivá většina výrobků pochází z mé hlavy.  I v oblasti potravinářských a krmivářských surovin přicházejí na trh nové, kvalitnější, atraktivnější a účinnější produkty. Když je to možné, snažím se jich využít a sestavit novou recepturu boilies, která bude účinnější, než konkurenční. V tom se mi daří a je to jedna z příčin našeho úspěchu. Když si rybáři koupí naše produkty, jednoduše chytají více kaprů. Letos jsme pustili novinku pod názvem KrillBerry. Boilies, který už při svém testování nachytal spousty kaprů nad 20 kg. Největšího 32,20kg.  Letos připravuji několik novinek. Jednou z nich budou nové atraktivní obalovací pasty. Právě teď jsem se vrátil z jedněch prestižních Maďarských kaprářských závodů z jezera Deseda.  Odvezl jsem si domů první cenu. Hodně kaprů jsem nachytal právě na připravované nové pasty. Letos se chystám ještě na několik velkých závodů, včetně mistrovství světa v lovu kaprů v Itálii na jezeře Bolsena.   Snad mi nové pasty budou fungovat i tam. Velice striktní pravidlem u mě je, že každý výrobek musí být pečlivě otestován před tím, než přijde na trh.

velká ryba

Jaký byl Váš největší rybářský úlovek?

Specializuji se na lov velkých kaprů. Jezdím po Evropě na různá jezera a řeky, kde vím, že se velcí kapři vyskytují. Nejraději mám Francii. To je země kaprařů.  Plavou tam největší kapři na světě s hmotností nad 40 kg. Zde Vám pro ukázku posílám jeden z mých reportů, kdy jsme rybařil se svým synem ve Slovinsku a podařilo se nám nachytat spousty velkých kaprů.

Můj největší úlovek na mne ještě určitě někde čeká. Prozatím mám uloveného největšího kapra mezi 23 až 25 kg. Neměl jsem zrovna váhu. Před dvěma lety byl tento kapr uloven jedním Holandským rybářem a vážil 22 kg.  Určitě něco přibral, takže váhu jen odhaduji. Podařilo se mi ulovit kapra po kterém touží půl kaprařů z Evropy. Není to sice největší kapra na světě, ale je zvláštní svým zbarvením. Podívejte se na fotku. Tomuhle kaprovi se říká Two Tone, neboli „dvoubarevňák“.  Žije v krásném, velkém jezeře ve Francii.   Je to velmi těžké jezero, protože populace ryb zde není nijak hojná, ale skrývá naopak opravdu velké kusy.  Ty ale není jednoduché ulovit.  Když tam za týden intenzivního lovu ulovíte jednoho kapra, tak můžete domů odjet spokojeni. Mně se tam za pět dní podařilo ulovit šest kaprů, včetně místní legendy Two Tone. Na  poprvé dobrý.

two one

 

Odkupují od Vás rybářské náčiní i zahraniční zákazníci?

Kde by mne před deseti lety napadlo, že budu něco prodávat do zahraničí. Mým cílem bylo si vydělat svým koníčkem na normální život. Abych měl bydlení, auto, mohl jezdit na ryby a dovolenou. Normální standard.  Jenže u mě to má jiný spád. Nejprve jsem dobýval trh v Čechách a na Slovensku. Dnes mohu říct, že naše firma patří k předním hráčům na těchto trzích. Postupně se nám začali ozývat i zahraniční rybáři, že by chtěli chytat na naše výrobky, protože o nich slyšeli, nebo je viděli přímo v akci, jak spolehlivě chytají kapry.   Z počátku jsme posílali do zahraničí zboží jen koncovým zákazníkům a velkoobchodní činnost se zahraničními partnery jsem odmítal. Zvláštní, že. Ale důvod byl jednoduchý. Nestačili jsme vykrývat obchodníky v České a Slovenské republice. Nebyli jsme finančně, skladově i systémově na další expanzi připravený. Naštěstí jsme si to uvědomoval a nepouštěl se do dalších zahraničních projektů. Prostě bych je neufinancoval.  Všechno chce svůj čas a ten přichází nyní, postupně v posledních dvou letech.

Zahraniční obchod jsme rozjeli na dvou úrovních. Jednou je vlastní značka Karel Nikl s.r.o. Druhou je anglická značka Carp´R´Us. Firma s velmi kvalitními produkty, které jsou zaměřeny na kaprářskou bižuterii. Představte si pod tím háčky, vlasce, šňůrky a spousty dalších drobností, které jsou pro lov ryb důležité, stejně, jako nástrahy.  S touto firmou spolupracuji šest let. Jelikož jsme v Evropě patřili k nejlepším distributorům této značky, podepsali jsme s majitelem smlouvu, že zde v Kolíně vybudujeme evropské distribuční centrum a přebereme celoevropskou distribuci pod svá křídla. Nyní díky značce Carp´R´Us obchodujeme s mnoha zahraničními státy a hledáme další partnery v nových zemích.   Tím se mi postupně otvírají také dveře pro export vlastní značky.

 

Co byste vzkázal začínajícím podnikatelům?

Mám pro ně úplně jasnou radu.  Nebát se pustit do podnikání, přestože už existuje v oboru nějaká konkurence. Důležité je zkusit podnikat v oboru, který bude člověka bavit a uspokojovat.  Můj příběh je myslím si pěkným vzorem. Víte, co jsem si říkal, když jsme se rozhodovali, že se pokusím živit tím, co mne baví? Byla to drobnost, která možná rozhodla o mém dalším osudu.  Prostě jsme  do toho šel s tím, že to jenom zkusím. Když mi to nepůjde, budu se živit něčím jiným, nebo se nechám někde zaměstnat.  Já o sobě vím, že nejsem líný a práce mi nevadí. Když by mi podnikání v rybařině nešlo, tak bych peníze nakonec někde vydělal. Tato moje počáteční myšlenka mne přivedla až sem. Zkuste to i Vy.  Tvrdím, že každý člověk, který dělá, co ho baví, je přínosem pro společnost. Svoji práci dělá s láskou, nebo s větším nadšením a produkty, nebo služby, jsou pak kvalitnější.  Každý klient to pozná a vrací se zpět.  Další rady by mohly být ohledně marketingu, financí, zaměstnanců, atd. což je nedílnou součástí úspěšného podnikání, ale to by mohlo vydat na celou knížku.  Shrnul bych to pro začínající podnikatele do dvou, podle mého názoru velmi důležitých rad.  První je, že Vy sami musíte pracovat víc než jiní. Je to Vaše firma, Vaše podnikání a sami musíte odpracovat co nejvíce. Dvojnásob to platí, když nemáte do začátku velké finanční prostředky, stejně jako tomu bylo u mě. Druhá rada. První vydělané peníze nesmíte bezhlavě utrácet za věci nesouvisející s podnikáním, ale vhodně je investovat zpět do Vašeho podniku.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top