Evropská integrace očima české uklízečky v Amsterodamu

Evropská integrace očima české uklízečky v Amsterodamu

Stichting Slavisch Huis Amsterdam

Před několika lety přijela jedna Češka navštívit svého holandského přítele do Amsterodamu na několik týdnů a tak nějak se přihodilo, že zůstala. Začala intenzivně hledat práci. Naivně se domnívala, že jí pomůže ověřené maturitní vysvědčení ze střední pedagogické školy spolu se znalostí němčiny a angličtiny. Ani se všemi potřebnými dokumenty a pracovním povolením nemohla několik týdnů sehnat práci. Posléze, když už ztrácela naději, jí pracovní agentura nabídla práci pokojské v hotelu.
Byla vděčná za jakoukoli výdělečnou činnost. Nepočítala však s tím, jakou fyzickou kondici tato práce vyžaduje. Při svých 158 centimetrech a 50 kilech živé váhy si mezi svými kolegyněmi připadala jako trpaslík. Obklopovaly ji svalnaté černošky a Surinamky, které vozíky, vrchovatě naložené prádlem a uklízecími prostředky tlačily s takovou lehkostí, jako by se jednalo o kočárek na panenky.
Vydržela pár měsíců, naučila se, co bylo zapotřebí pro bezchybný a profesionální úklid a rozhodla se založit vlastní úklidovou firmu. Zveřejnila své služby na internetu a čekala na výsledek. Zákazníci se jen hrnuli. Vybrala si ty, kteří bydleli nedaleko, a pustila se do práce. Nejdříve musela zákazníky přesvědčit o své solidnosti a profesionalitě. Nějaký čas to trvalo, ale karta se obrátila ve chvíli, kdy ji zákazníci začali doporučovat svým známým. V té chvíli si mohla dovolit zvýšit hodinovou taxu a vybírat si své klienty sama. Poznávala holandské prostředí a učila se intenzivně jazyk. Začala vcelku slušně vydělávat a uvažovala o rozšíření firmy. Při tom všem řešila neustále problémy s nedůvěrou Holanďanů k Čechům a jejich nízkou úrovní znalostí o Česku.
Začala rozvíjet myšlenku, která daleko přesahovala ji samou. Myšlenku o lepším vzájemném pochopení a spolupráci mezi Holanďany a Čechy, potažmo Slováky a dalšími Slovany, žijícími a pracujícími v Holandsku. Tak vznikal postupně projekt, který později nazvala Slovanský dům. Prostor pro výstavy, koncerty, pracovně-právní poradenství, výuku holandštiny, propagaci výrobků českých rukou; restaurace s českým jídlem a pivem a tak dále! Čekala jí doba vysvětlování, vyvracení námitek a pochybností. Nikdo nevěřil, že její myšlenka má naději na úspěch. Na podzim loňského roku nechala práce, aby se mohla plně věnovat Slovanskému Domu. V té době už měla kolem sebe malý kroužek přátel a spolupracovníků. S nimi a prvním nástinem činnosti se vydala na schůzku s velvyslancem České republiky v Holandsku. Byli přivítáni s nadšením a odcházeli se slibem podpory ze strany velvyslanectví. Konec konců, slova podpory nic nestojí, že?
K jejímu úsilí se přidal i holandský manžel, který je v současnosti jednatelem Slovanského Domu. Po vyřízení veškerých náležitostí se z nich stala Nizozemská nezisková organizace – Stichting Slavisch Huis Amsterdam.
Zakladatelka celého projektu nyní žije v Nizozemí dva a půl roku. Za svého holandského přítele se loni v létě provdala. Stará se o dvanáctiletého syna, který chodí druhým rokem do holandské školy a vytváří domov i pro svou dospělou dceru a dvě manželovy děti z prvního manželství. Nejvíc úsilí nyní věnuje dalšímu rozvoji sdružení Slovanský dům, hledání domu v centru Amsterdamu, kontaktování osobností českého kulturního a společenského života a přípravě první velké prezentace – Letní slavnosti Slovanského Domu v Amsterdamu.
Pozitivní reakce a příslib účasti přišly od pana Bořka Šípka, Jaromíra Nohavici a Jana Budaře, zúčastnit se chtějí hudební skupiny – Horkýžeslíže ,Slovenská republika; RattleBucket Brno, Kašpárek v Rohlíku a Smutný Karel z Českých Budějovic a skupina Bambix z Nizozemí. Z divadel projevilo zájem Divadlo pod Palmovkou z Prahy. Vedení Slovanského Domu podalo žádost o statut krajanského spolku.
Přemýšlím nad tím, jak obrovská práce byla vykonána pro realizaci velké myšlenky zcela zdarma a v případě autorky a organizátorky projektu i za cenu značných osobních i finančních obětí. Paní Verunce de Visser držím palce, přeji hodně příznivců její velké myšlenky a v neposlední řadě podporu z českých oficiálních míst.
Zájemce může něco z toho, o čem píši vidět na facebooku: www.facebook.com/SlavischHuisAmsterdam,případně se s paní de Visser zkontaktovat na e-mailové adrese: veronika@slavisch-huis.nl

 

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

 


Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top