Evropa a příchod islámu: Je to snad tak odlišné od křesťanství?

Evropa a příchod islámu: Je to snad tak odlišné od křesťanství?

Mnozí by je rádi poslali do země jejich původu. I ty, kteří tu žijí už po desítky let. Zapomínají na to, že se jedná zpravidla o generace, jejichž rodnou hroudou je již starý kontinent. Jsou tu tedy doma!

Ti, kdož se přesto s jejich přítomností neumějí a nechtějí smířit, považují islám za „infekci z Východu“. Tou bylo však kdysi i samo křesťanství!

Arabské pláže a evropská předměstí

Křesťanství také přišlo do Evropy jako konzervativní síla vsakující se do těla Římské říše (kupříkladu v antisemitismu si ale notovali, což Evropu poznamenalo navždy). Islám je nyní již na hony vzdálen učení Muhammadovu, z Koránu bylo za staletí leccos vyňato a výkladově „navlečeno“ de facto na cokoli. Kupříkladu prorokova manželství mají s právy současných muslimek máloco společného (byť připusťme, že historickou postavu lze posuzovat výlučně v kontextu její doby). I křesťanství v mnohém zbloudilo. Případ nepůvodního a neapoštolského celibátu je obecně znám a navýsost kontroverzní. Dále je tu zcela anti-monoteistický kult svatých, který je jedním z konstantinovských reliktů, mající za úkol přiblížit Římanům křesťanství a smířit je s myšlenkou jediného Boha. Obyvatelům impéria, kategoricky uvyklým na rozsáhlý panteon božstev, tak byly naservírovány zástupy svatých, coby kompenzace. Patronáty obdrželi noví světci po vzoru antických bohů. Kdo je svatým na nebesích, pak určuje člověk z masa a kostí na zemi tak, jako o své vůli rozšiřovali svého času plejádu římských všemohoucích svými rozhodnutími senátoři. Podtrženo, sečteno – křesťané zažívají v souvislosti s rozmachem islámu to, co jejich náboženství kdysi samo způsobovalo jiným! A z hlediska dějinné intenzity zatím jen v náznacích!

Často zaznívá, že se muslimové nechtějí na Západě přizpůsobovat zdejším mravům, zatímco Evropan je k tomu v islámských zemích nucen a musí ihned pokorně srazit paty. Je, i není to pravda. A roli hrají především – peníze (jak jinak)! Evropan nejede třebas do Egypta za prací, kdežto coby turista. Nepodřizuje se tedy tamějším mravům, na plážích ho se šaríjou nikdo neotravuje. Je tam de facto privilegovanou menšinou (přiváží peníze), a ta se nikdy nepřizpůsobuje. Naproti tomu jde muslim do Evropy za obživou (vydělat peníze), je tedy v roli chudého příchozího, menšinou neprivilegovanou, jež se musí přizpůsobovat vždy a všude.

Zobrazování proroka muslimy dráždí, ba přímo uráží. O jeho karikování ani nemluvě. Otázkou je, zda lze dotyčné karikatury zaštítit svobodou slova. Kupříkladu zesměšňovat podobným způsobem holocaust, oběšení Horákové či Palachovo sebeupálení, by bezpochyby skončilo u soudu a neobešlo by se bez trestu. Svoboda slova by nepomohla! Různá „cítění“ jsou u nás totiž rezolutně chráněna, to muslimské však nikoli. A nelze to obhájit tím, že „oni“ by to na našem místě také nedělali. Vlastní pokrytectví nelze z principu hájit pokrytectvím druhých (tak jako bachař z koncentráku se nemohl vymluvit, že na jeho místě by byl někdo jiný – každý musí umět říci NE). …..Nemluvě o tom, že se tu kdekdo soudí za kdejakou „rádoby-urážku-pomluvu“.

Problémem je neschopnost oddělit zrna od plev a zajistit, aby ti, kdož „zvlčeli“ islamismem jen z nedostatku intelektuálních či sociálních alternativ, nebyli lákáni fanatickým zlem. Evropan by neměl posuzovat muslima dle obalu, kdežto dle obsahu. Slušní i svině jsou totiž průřezově v každém etniku či náboženské skupině. I pro vyznavače mekkánské víry platí totiž přirovnání fotbalového publika, kdy si slušní fandové přijdou pro sportovní požitek, zatímco chuligáni, byť fandící témuž mužstvu jako ti slušní, se přijdou porvat, ublížit i možná usmrtit, zkrátka svině! Nelze však odsoudit ty slušné jen proto, že budou v hledišti ve stejných dresech jako chuligáni.

Evropany by především neměla přepadat panika z toho, že se jim snad hroutí jejich civilizace. Nic takového se neděje, ani není v dohlednu. Je to jen jakýsi vžitý apokalyptismus, blízký Západu a jejímu náboženskému založení, které praví, že se jednoho dne vše sesype. Dálný východ, dávající důraz na nikdy nekončící koloběh věcí, by z tohoto nikdy neumdléval.

Islám by potřeboval přirozené sebevědomí. Bývaly časy, kdy mu Evropa nesahala ani po kotníky (Bagdád, Córdoba, Isfahán). Pak přišli křižáci, Mongolové, Britové, Francouzi a Američané. Největší brzdou islámu však byli Turci, tedy brzda interní. Od doby vzestupu Osmanů to šlo s Araby z kopce (i to je důkazem toho, že „příchozí“ mohou být „konzervujícím prvkem“, podobně jako Hispánci v USA). Mám za to, že by zklidnění Muhammadova náboženství prospěla obnova chalífátu, který by však měl výhradně morálně-autoritativní význam na způsob katolického papežství. Dědický nárok drží Osmané a Hášimovci (i proto se Jordánci nesnesou s IS). Budoucí Husajn II., zatím korunní čekatel v Ammánu, by byl supervhodným řešením (jordánská monarchie je snad jedinou na světě, k níž i při svém zatvrzelém republikánství chovám značné sympatie)! Jistě by ale s takovýmto rozuzlením nesouhlasil samozvaný chalífa Ibráhím (bylo jen otázkou času, než se toho po 90 letech nějaký samozvanec „ujme“), ani Saúdové (kteří Hášimovce kdysi vyhnali z Mekky), ani Turci. „Ohrožovalo“ by je to. A Západ by to nejspíš krátkozrace považoval za otevření pandořiny skřínky. Inu, komu není pomoci..…?! Současná turecká reortodoxizace také není žádnou výhrou. Ankarská vláda už nenávistně pošilhává po kemalismem zavedené latince či křesťanském kalendáři. Dlužno podotknouti, že muslimské země, tak jako křesťanské, jsou diferencovány i nacionalismy.

To, že horkokrevnost není při mísení civilizací na místě, nám daly dějiny na srozuměnou již za časů křižáckých válek, byť to tehdy bylo jaksi naruby.

Takzvaným populistům nahrává „haló“ kolem záležitosti mimoevropské, převážně africké přistěhovalecké vlny, beroucí na obrátkách kvůli plánovaným kvótám.

Na rozdíl od halasné většiny se domnívám, že hlavním problémem zmíněných kvót jest to, že právě nucení někoho někam, kde být nechce, je konáním proti-lidsko-právním. Stejně je – mírně řečeno – Schengen nezastaví! Leda sociální dávky by je mohly udržet na místě. Instalovaný kmen pak přirozeně přivábí zástupy příbuzných (a že jich nebude málo). Česko má v tomto ohledu vlastní „maďarsko-slovenskou“ zkušenost, zřejmou snad už v každém městě republiky.

Podotýkám, že africké, blízkovýchodní a středovýchodní běžence nelze házet do jednoho pytle. Africká vlna je daleko agresivnější. Francouzské nesnáze s Alžířany a italské s Libyjci jsou ostřejšího rázu, nežli německé s Turky či britské s Pákistánci.

EU si tím vším sama hází klacky pod nohy, především pak z důvodu očekávatelné radikalizace a iracionalizace politického ovzduší na starém kontinentě, nikoli kvůli imigrantům samotným.

Celá potíž má však globální rovinu a evropské dění je pouze jeho „lokálním dílem“. Masy se hýbou z důvodu fatální sociální nerovnosti a zejména – a to zdůrazňuji – neúnosného přelidnění planety!!!

Euro-islamizace, zmiňme závěrem, je pak především reliktem britské, francouzské a italské koloniální politiky 19. a 20. století!


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top