Dluh a jeho historie III.

Dluh a jeho historie III.

Opuštění zlatého standartu v roce 1914 a velké válečné výdaje vedlo k tomu, že Evropu a USA zaplavilo velké množství ničím nekrytých peněz. To logicky vedlo ke ztrátě jejich hodnoty: k inflaci.

Výmarská republika

Nejhorší byla situace v poválečném Německu. To čelilo nejen válečným dluhům, ale i reparacím požadovanými vítěznými mocnostmi.

Německá vláda se rozhodla situaci řešit hyperinflací. Vytiskla tolik peněz, kolik byla schopna a poslala je do oběhu. Když lidé tehdy chtěli koupit chleba, museli jet do obchodu s trakařem plným bankovek. Výplaty se vyplácely dvakrát denně, aby si lidé stačili nakoupit, neboť o několik hodin později již dřívější výplata ztratila svou hodnotu.

Hyperinflace byla v Německu ukončena v roce 1924. Měnová reforma zavedla tzv. rentovou marku, která se převáděla od staré marky v kurzu 1:1 000 000 000 000. Situace se pak uklidnila a mohlo se dál obchodovat. Německo a Evropa zasáhla vlna optimismu nesoucí název „zlatá dvacátá léta“. Ekonomika se rychle zotavovala, akciové trhy rostly a lidé se opět začali bavit. Vlna optimismu měla svůj původ v USA.

 

Zlatá dvacátá léta v USA

Jak jsem uvedl v minulém článku, v roce 1913 byla v USA založen FED, centrální soukromá nezávislá banka s právem emise peněz.

FED v době první světové války a po ní také tiskl enormní množství papírových peněz a zaplavil jimi trhy. Banky se topily v penězích a předávaly je jako velmi levné půjčky svým klientům, jež za účelem rychlého zbohatnutí investovali na burze.

Kursy akcií stoupaly. Tím si lidé půjčovali stále více peněz, které znovu nastrkávali do akcí a kurzy tak stoupaly ještě výše.

Vše vypadalo krásně. I obyčejní lidé si již mohli koupit auto. Ve městech rostly mrakodrapy jako houby po dešti, lidé uvěřili že tento sen bude trvat věčně a ztratili poslední zbytky ostražitosti.

 Velká hospodářská krize

V roce 1929 již byla investiční a dluhová bublina nafouknuta do obrovských rozměrů. Bylo jen otázkou času, kdy praskne. Přesto ještě v polovině října představitelé bank psali o výborném zdraví americké burzy.

O pár dní později  24.10.1929 se newyorská a po ní i další burzy zhroutily. Nadhodnocené ceny akcií se prudce propadly. Obrovské množství lidí přes jediný den přišlo prakticky o všechno. Spustila se dosud největší hospodářská krize. Mrakodrapy v New Yorku zely prázdnotou. Žádná firma si zdejší prostory nemohla pronajmout. Lidé a firmy přišli o peníze a to zastavilo poptávku po zboží. Tím prudce klesla výroba a odbyt. Nezaměstnanost a chudoba prudce narůstala.

Krize se rozšířila rychle do Evropy. Zvlášť silně bylo postiženo Německo. Demokratičtí politici nebyli schopni situaci řešit. A tak prudce rostla popularita toho, kdo řešení nabízel:Adolfa Hitlera. Popularita jeho strany se z 3% v roce 1929 zvýšila do roku 1932 téměř ke 40%. V roce 1933 se dostal k moci a o pár let později rozpoutal druhou světovou válku, nejničivější v dějinách.

Vraťme se ještě k příčinám krize. V roce 1936 americký politik Louis McFadden, později otrávený když se snažil prosadit zákon proti finančním oligarchům prohlásil:

„Ke krachu v roce 1929 nedošlo jen tak samo od sebe. Bylo to pečlivě naplánované. Mezinárodní bankéři vytvořili strašné okolnosti, a tím se stali našimi vládci“

Jak toho dosáhli?  Jednoduchou taktiko používanou dodnes. Střídavým uvolňováním a stahováním peněz z oběhu. Zatímco drtivá většina lidí pádem burzy své peníze ztratila, několik málo lidí vydělalo obrovské astronomické částky. Během krize v USA pět velkých bank pohltilo 5400 bank malých. Jistě nemůžeme svalovat vinu jen na bankéře. Nedošlo by k tomu, nebýt slepé naivity a pošetilosti miliónů lidí, kteří znovu a znovu nalétávají na sliby snadného zbohatnutí.

 

Dohoda z Bretton Woods

V roce 1944 se konala mezinárodní konference v americkém Bretton Woods. Měla za úkol řešit mezinárodní ekonomické uspořádání po skončení druhé světové války. Dodnes se vedou diskuze o tom, jak se americkému vyjednávači litevsko-židovského původu Henry Whitovi, později odhaleném ruském špionu podařilo přesvědčit zbytek delegací pro přijetí amerického návrhu.

Na konferenci byl dohodnut finanční celosvětový systém s americkým dolarem, jako hlavní světovou rezervní měnou. Ostatní měny byly s dolarem svázány pevnými kurzy. Dolar byl podle smlouvy navázán na zlato. USA přesvědčily ostatní státy o obrovském množství zlata, které uchovávají ve svých sejfech. K obrovským zlatým zásobám přispěl i zákon schválený v roce 1933, podle kterého byli Američané pod hrozbou trestu odnětí svobody povinni státu prodat za určitou částku své soukromé zásoby zlata.

Konference vedla také k založení velkých finančních institucí: MMF a Světové banky, jejichž úkolem bylo hlavně dodržovat pravidla finanční hry.

Problém dohody však spočíval v jedné věci. Nikdo vlastně neznal skutečnou výši amerických zlatých zásob a tak se pouze věřilo, že peníze vypouštěné FEDem jsou skutečně kryty zlatem, což pravda nebyla, jak se později ukázalo.

 

Kennedyho finanční reforma

Nový systém nebyl nevýhodný jen pro svět, ale také pro samotné americké občany. Každý dolar půjčený americké vládě a tedy i občanům byl zatížen úrokem fakticky určovaným soukromými vlastníky FEDu. Ten musel být splacen penězi ve formě daní.

Systém se pokusil reformovat prezident Kennedy. 4.6. 1963 vydal výnos, který měl za cíl vydávání bankovek krytých stříbrnými rezervami ministerstva financí USA. Bylo vydáno čtyři miliardy těchto bankovek, které tak obešli FED. 22.11.1963 byl Kennedy zastřelen. Nový prezident Johnson ihned nově vytištěné bankovky stáhl z oběhu.  Od této doby se žádný z amerických prezidentů již nepokusil dominanci FEDu narušit.

 

Rozpad systému Bretton Woods

Válka ve Vietnamu nutila americký stát, aby si u FEDu bral čím dal větší půjčky. Státní dluh rostl a s ním rovněž i inflace.

V té době vládl ve Francii prezident Charles de Gaulle, který americkému dolaru hluboce nedůvěřoval. Pokusil se zbavit dolarových rezerv a vyměnit je za zlato. Následovaly jej další státy. Zjistilo se však, že zlata zkrátka není dost, aby se za něj dolary daly vyměnit.

Prekérní situace vedla prezidenta Nixona k rozhodnutí zrušení vazby dolaru a zlata a nakonec v roce 1973 k oficiálnímu zrušení Bretton Woods systému.

Dolar však i přesto zůstal nadále hlavní světovou měnou např. při obchodování s ropou. Když se dva vládci Sadám Hussain a Muammar Kaddafi pokusili tento monopol dolaru narušit a ropu začali prodávat za jinou měnu než americký dolar, čekala je velmi neradostná budoucnost. V tomto případě, ale mohla jistě být shoda jejich rozhodnutí a následná vojenská intervence čistě náhodná.
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top