Česko tiskne peníze a ředí měnu jak o život, je na vrcholu žebříčku. Opravdu spása?

Česko tiskne peníze a ředí měnu jak o život, je na vrcholu žebříčku. Opravdu spása?

Za již 3 roky trvající oslabování měny vrhla ČNB do oběhu přes půl biliónu nově vytištěných korun, za které nakoupila vytuněné, rovněž ničím reálným vyvážené, Euro. Světová ekonomika se dnes nachází ve stavu, ve kterém se naposledy nacházela těsně před vypuknutím první světové války, nebo o pár let později před vypuknutím velké hospodářské krize.

V současnosti je vše umocněno globalizací, která další velký světový hospodářský krach sune již dvě desetiletí před sebou.

Zadlužování nad úroveň reálné možnosti splatitelnosti závazků dnes už v podstatě nikdo reálně neřeší. Od zajištění měn se „prozíravě“ z důvodu touhy po stále větším a větším blahobytu upustilo již v 80. letech minulého století. Co nastane až přijde čas, kdy dlužníci nebudou schopni hradit ani úroky ze svých závazků? Budou jim odpuštěny, protože to bude opravdu celospolečenský problém. Jak to asi budou vidět ti věřitelé? Nechají si to líbit?

Žijeme v době, kdy se dluhy vytloukají ještě většími dluhy. Ekonomiky chrlí nové a nové peníze jako o život a snaží se je rozdávat kde je to jen trochu možné, aby nastartovali ekonomiku. Nikdo již neřeší nějaké vracení, natož reálnou hodnotu peněz… Je to ale opravdu ráj na Zemi, nebo se mílovými kroky blížíme velmi ošklivému pádu, ve svých důsledcích velmi podobnému první nebo druhé světové válce?Zachrání Německo totálně zruinovanou Deutsche Bank? Co se stane pokud tak udělá a co pokud tak neudělá? Je to v podstatě jedno, protože ta bublina stejně nakonec praskne a čím později to bude, tím horší budou následky pro celou civilizaci. Problém Deutsche Bank je pouze jakousi třešínkou. Ve vážných, dnes již v podstatě neřešitelných, problémech jsou centrální banky po celém světě včetně amerického FEDu.

Níže uvádím několik odkazů, ze kterých není problém udělat si skutečný obrázek o stavu světové ekonomiky.

 
O autorovi

Další články

3 komentáře

 1. wenkovan 13/10/2016 - 11:35 at 11:35

  „Ekonomiky chrlí nové a nové peníze jako o život …“ – chtěl jste doufám napsat „centrální banky chrlí…“

 2. pks 15/10/2016 - 16:00 at 16:00

  V tuto dobu probíhají spekulativní nákupy koruny. Investoři věří, že až ČNB ukončí intervence, tak koruna poroste a oni vymění zpět koruny za € nebo $ a vydělají. Problém je v množství a čase.

  Koruna má potenciál k růstu, ale ten je „tvrdý“ v objemu řádově jedné stovky miliard Kč/ročně. Tj. pokud dnes někdo vymění € na Kč v řádu 500 mld Kč, tak to z kurzem ani nepohne (ČNB mu je natiskne), ale pokud je bude chtít dostat zpět na €, tak už to korunu oslabí. Prakticky si spekulanti uměle prodloužili intervence ČNB o několik let. Koruna bude růst velmi opatrně a spekulanti budou muset na zisky hodně dlouho počkat.

  PS: nemám věšteckou kouli a všechno může být jinak. ČNB také mluví o možnosti využití záporných úroků – což je totální tragédie, která znefunkční spoustu finančních nástrojů.

  Domnívám se, že by ČNB měla postupně snižovat kurzový závazek – např. o 10 hal za měsíc, až by nakonec došlo k odpoutání kurzu od měnového závazku. Zajistilo by to velkou stabilitu návratu k volnému kurzu.

 3. fotbollströjor barn 17/03/2017 - 16:47 at 16:47

  fotbollströjor barn \n An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject fotbollstrojor sverigen here on your web site.|

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top