Budoucnost českého podnikatele? Až děsivě temná…

Budoucnost českého podnikatele? Až děsivě temná…

Přiznejme si otevřeně, že nic tak neovlivňuje život podnikatelů a živnostníků jako politika. Je to politika, která určuje průběžné odvody a zálohy pro stát. Je to politika, která stanovuje minimální cenu práce. Je to politika, která stanovuje daně. Je to politika , která určuje, na co musí a nemusí být v podnikání povolení, licence či jiná kvalifikace, například advokátní. Je to politika, která může preferovat zájmy státních firem na úkor soukromých a je to politika, která je spolu se státním úředníkem nositelem korupce a tím i pokřivení pravidel hospodářské soutěže. Je to nakonec i politika, která stanovuje práva živnostníků a podnikatelů před soudem a ta jsou v České republice mimořádně nízká.

Dějinné poučení se zdá být marností

Existuje mnoho důkazů o tom, že se nemalá část tehdejších Československých občanů české národnosti, žijících v Sudetech, se vyjadřovala k nástupu Adolfa Hitlera k moci tak, že je politika v Německu a politika sudeťáka Konrada Henleina nezajímá. Ale byli to Henleinovy Freikorps, kteří se značnou krutostí a zákeřností masakrovaly v roce 1938 místní četníky a týraly české civilisty právě v oblasti Sudet. (Zdroj: http://1url.cz/l06t). Poučení z toho žádné?

Český mazaný podnikatel

Nedávno jsem potkal podnikatele, který názor, že jej politika nezajímá, trvalé šířil kolem sebe a několikráte v minulosti mi jej opakoval. Při posledním setkání se mne ptal, zda neznám někoho na pražském magistrátě, protože tam potřebuje cosi vyřídit, aby mohl dále podnikat. Odpověděl jsem mu, že mne politika, stejně jako jeho, nezajímá. Hleděl na mne s otevřenými ústy a já jsem ho v jeho ohromení ponechal a opustil. Představa některých živnostníků a podnikatelů, že za ně někdo bude dělat politiku v jejich prospěch a oni jej v tomto úsilí nepodpoří ani slovně ani jinak se už asi nedá nazvat naivitou.

Budoucnost živnostníků a podnikatelů

Ta je tak temná, že tak temná dosud nebyla. Česká republika ztrácí i ty zlomky dosavadní demokracie stále více a více a hnutí ANO rozhodně živnostníky a podnikatele nezastupuje. Česko směřuje k oligarchizaci ukrajinsko-ruského typu a z takové nesvobody se dlouhodobě nedá ekonomicky uniknout. Mladí lidé utečou, nebo jak se říká, budou hlasovat nohama. Udělali to Ukrajinci a v milionové řádu například Bulhaři. Udělají to i Češi. Plundrování státu oligarchy a jejich státními zaměstnanci se brzy projeví výrazněji. Ostatně už dnes je produktivita České republiky vlivem korupce a nesmyslného státního podnikání na úrovní pouhých 67% EU, zatímco na Slovensku dosahuje 77% průměru EU. A to stát plánuje zavedení dalších úřadů a dalších zvyšování státních mezd.

ODS selhala, TOP je k ničemu

Živnostníci a podnikatelé si budou muset přiznat to nejpodstatnější. ODS, která výborně začala v devadesátých letech se tak dlouho zbavovala slušných lidí, až zbylo to, co zbylo. Permanentním zvyšováním daní v konci svého neslavného vládnutí tato strana opustila všechny své zásady a programy. Strana TOP poskládaná z ODS a Kalouska, využívající ochranou známku špatně mluvícího a spícího knížete, řídila ministerstvo financí možná ke snížení veřejného dluhu, ale především cestou zvyšování daní a účelového chytráctví. Není překvapením, že Starostové nemají už o tento projekt další zájem.

Budoucnost malých a středních podnikatelů

Pokud se chtějí dále živnostníci a někteří podnikatelé nezajímat o politiku, budou se muset připravit na konec své činnosti. Oligarchové si pěstují pouze zaměstnance, nejlépe bez odborových a pracovních práv, s tučnými dotacemi pro sebe, ale nikoliv pro své zaměstnance a lidskou tyranií srovnatelnou pouze z feudalismem. Nové politické strany, které by byly připraveny hájit zájmy živnostníků a podnikatelů a jejich zaměstnanců žádný oligarcha podporovat nebude. A bez lidí a peněz se politika dělat nedá. Je tedy zřejmé, že ještě chvíli si živnostníci a podnikatelé našetří, zítra je o vklady připraví intervence České národní banky a o jejich podnikání oligarchové, kteří postupně ovládnou mediální a poté politickou moc. Kdo tomu nevěří, ať nevěří. Ale jinam současný trend české politiky nesměřuje.


O autorovi

Rudolf Mládek
Rudolf Mládek

Aktivní komentátor veřejného dění.

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top