
Bublina v likviditě u státních dluhopisů?
— 23/01/2017 - 16:30ECB nafukuje trh se státními dluhopisy „Až bublina praskne, tak finanční systém exploduje“: Interview s Petrem Ondráčkem
Pohled na trh státních dluhopisů dělá finančním expertům toho času vrásky na čele. Kurzy se vyšplhaly do astronomických výšin, úrokové niveau se pohybuje v mnoha segmentech pod nulovou hranicí. Možný kurzovní propad může mít nedozírné následky. O nebezpečném vývoji, složitých otázkách a řešení problémů jsme požádali o rozhovor ing. Petra Ondráčka, který je známý svými zkušenostmi ze světa praktik amerických nadnárodních koncernů a finančního světa investorů.
Skutecnosti: Pane Ondráčku, jak dramatická je momentální situace na trhu s dluhopisy?
Ondráček: To je jistě napínavá otázka. Mně už pomalu napadá, že to co nyní vidíme je matkou všech bublin. A pokud tato bublina jednou praskne, tak nám bude celý slavný finanční systém létat kolem uší, to je hotová věc. To rozlišuje tuto bublinu od ostatních: Detonace bude bezpříkladná.
Skutecnosti: Co tím myslíte: Finanční systém vyletí do povětří?
Ondráček: Protože se hodnocení všech Assets jako jsou akcie, cizí měny a deriváty orientuje podle hladiny úrokových sazeb. Když tedy úroky náhle silně stoupnou, tak to zapůsobí na všechny Asset-segmenty. A to je rozdíl k Dot-Com-bublině nebo Subprime-bublině. Tam se to v porovnání projevilo jenom omezeně.
Skutecnosti: A dojde k tomu?
Ondráček: Nejdříve se musíme podívat s jakým typem bubliny máme co dělat. To začíná u tématu nadhodnocení, ve kterém se definitivně nacházíme. Jinak, než jak bývá zvykem u spekulativních bublin, neexistuje žádná euforie. V aktuálním případě se jedná o zoufalou snahu zúčastnit se, protože aktéři nemají žádnou alternativu.
Skutecnosti: Ale to nedělá nebezpečí menším
Ondráček: Správná připomínka. Ale co je rozhodující! Do této bubliny nepřilévají hořlavou látku investoři, ale centrální národní banky. A to způsobuje že se tato bublina dá jenom těžko srovnávat s jinými bublinami. Prasknutí této bubliny je sice také možné, nemusí tomu ale tak být. Zde máme konečně co dělat s národními bankami, které udržují nízké úrokové sazby záměrně. V nejhorším případě může finanční politika státu převzít komplet trh státních dluhopisů a tím vlastně celý problém tak říkajíc oddefinovat. Japonsko už tímto směrem jde. A proto je situace tak těžko kalkulovatelná.
Skutecnosti: USA má nového prezidenta. Jak vidíte světovou ekonomiku pod jeho velením?
Ondráček: Donald Trump je obchodník který umí počítat a kalkulovat. Vypadá to, že bude vést Ameriku jako nadnárodní koncern. To se projeví v první fázi jako velice účinné, pro občany a firmy v USA dokonce atraktivní. „America first“ je jeho heslo. Bude to ale běh po ostří žiletky. Začít obchodní válku s celým světem by asi pro něho nedopadlo dobře. Veškerý bushing proti DT shledávám jako mediální diletantismus. DT bude muset poslouchat své zkušené poradce a podle toho změkčovat svoje předvolební prohlášení. Jedno je ale jisté, Evropa se bude muset teple obléct – konečně tomu počasí odpovídá. Hrozit mediálně obchodní válkou je nezodpovědné.
Skutecnosti: Děkujeme za rozhovor
1 komentář
Thought it won’ludt to give it a shot. I was right.