Bob Dylan: Samozřejmé, že Nobelovu cenu převezmu

Bob Dylan: Samozřejmé, že Nobelovu cenu převezmu

75 letá ikona mezi folkovými muzikanty, skladatel a textař, Bob Dylan, autor mnoha a mnoha slavných písní, jejichž cover verze vznikají dodnes a který ovlivnil několik generací svých fanoušků, získal Nobelovu cenu za literaturu za svojí knihu textů s názvem „Lyrics 1961 – 2012“, což se také dá volně přeložit jako „Pět desetiletí textů 1961 – 2012“.

Když se Bob Dylan dozvěděl tu novinu, že se stal laureátem tohoto prestižního ocenění, řekl na to konto, cituji „To není možné! Kolik lidí snilo o tom, dostat tuto cenu. Je to pro mě moc veliká pocta“. Bob Dylan nešetřil emocemi nabitými slovy a větami. A potom se stáhnul do ústraní a nedal komisi, která vybírá laureáty tohoto jednoho z nejprestižnějších ocenění na světě, na vědomí, zda se vůbec prosincového předávání těchto cen ve švédském Stockholmu zúčastní.

V minulosti odmítli převzít Nobelovu cenu za literaturu pouze dva literáti – slavný ruský spisovatel Boris Pasternak v roce 1958 na protest proti sovětskému diktátorskému režimu, a o několik let později, v roce 1964, další slavná osobnost světové literatury, francouzský dramatik a spisovatel Jean- Paul Sartre.

Díky tomuto mlčení si Bob Dylan rozdělil komisi, která schvaluje laureáty této ceny, na dva tábory. Jeden tábor tvrdí, že Bob Dylan je svobodný člověk, který když se rozhodne, že přijede, tak přijede. A pokud přijede, bude metropole Švédska svědkem jednoho velikého mejdanu. A když se rozhodne, že nepřijede, tak jednoduše nepřijede. A druhý tábor tvrdí, že je Bob Dylan, cituji „arogantní a nafoukaný, když se ani neozve, jestli na předávání cen přicestuje“.

Jak ale Bob Dylan, který je znám svým „vztahem“ k médiím, v jednom ze svých posledních prohlášení vyjádřil, cituji „Pro Nobelovu cenu? Samozřejmě, že jí převezmu!“ Pokud tento svůj slib Bob Dylan dodrží, nebude to poprvé, co převezme tento držitel mnoha ocenění, včetně medaile prezidenta Obamy, vyznamenání z rukou současného švédského krále.
O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top