Jak  funguje  propojení státní a soukromé moci?

Jak funguje propojení státní a soukromé moci?

 

Kritik kapitalismu Simon prohlásil: „Pokud se jedná o docílení rychlých zisků, tak funguje náš systém přímo fantasticky – v našem reálném světě je totiž osvobozen od jakýchkoliv hmatatelných rezultátů. Na Wall Street se tak děje každým dnem už 50 let.“

 

Když jsem přišel poprvé v New Yorku v roce 1975 do styku s pojmem a fenoménem marketing a profesionální management, tak jsem ještě netušil, jak to změní celý můj život. Do té doby jsem sice znal z Německa, co to je reklama, ale její pozadí a účel, nebo chcete-li co za ní stojí, bylo pro mne španělskou vesnicí. Po absolvování studia marketingového „Guru“ Kotlera – 764 stran – jsem pracoval nějakou dobu v nízkém managementu hotelu Waldorf Astoria, kde jsem se seznámil s německým velvyslancem při UNO, Rüdigerem von Wechmar a jeho chotí, kteří mne uvedli díky svým kontaktům do světa nadnárodních koncernů ITT, IBM, General Electric a IT&T.

 

Těm prvním dvěma se věnuji dodnes. Jejich logistika, metodika, strategie a cíle mne tak fascinovaly, že jsem je nejenom začal studovat, ale chtěl jsem na ně dosáhnout tím, že vybuduji svůj vlastní nadnárodní koncern a vstoupím do mezinárodní síně slávy. Toto se mi sice skutečně v malém rozsahu podařilo, ale nedokázal jsem přes všechnu námahu zabránit tomu, abych nebyl po dvaceti letech také spolknut silnějšími hráči na světovém trhu, protože jsem nedokázal jednat jako oni – slušně řečeno, jako gauneři – na což jsem neměl ani nervy, natož žaludek. V devadesátých letech jsem dospěl k závěru, že se marketing a management zvrhnul v činnost připomínající více univerzitní studium chicagské, sicilské či hongkongské mafie, a že lze s klidným svědomím na klasickou učební látku marketing a managementu v klidu zapomenout a jsem velice překvapen, že to ještě nikomu ve státních ministerstvech školství nedošlo.

 

Studium ekonomiky na vysokých školách mi po mých celoživotních zkušenostech z celého světa připadá pro mnohé studující dnes zbytečné. V dnešním divokém světě brutálního konkurenčního boje, už s klasickou teorií nelze daleko dojít.

 

V ekonomice, marketingu a managementu je třeba mít v dnešní době vytříbeného obchodního ducha, toho buď mám, nebo nemám, naučit se ho nelze. Kdo ho od přírody nevlastní, nemá v tomto segmentu co dělat, zůstane pouze teoretikem a podle toho to dnes na světě vypadá. Tito teoretici bez praktických zkušeností a pouze s teoretickým vzděláním ovládají politiku formou poradenství, lobbismu, mediálního exhibicionismu a jejich specializací je šíření nepravdivých informací mimo realitu a špatné rady svým chlebodárcům, protože v praxi by si nevydělali ani na slanou vodu. Zato je ale vidíme neustále v TV jako experty a jako generálové po bitvě nám sdělují, co by bylo bývalo třeba udělat, aby se to či ono nestalo. Tito důležití pánové z domova, ale i ze zahraničí, včetně Bruselu, mi připadají jako lidé ve fraku na plese, na kterých je na první pohled vidět, že mají frak půjčený z půjčovny. Ve skutečnosti ale jednají vždy na zakázku, buď politickou, nebo svého zaměstnavatele. A ztratit dobře dotovaný job na ministerstvu, fakultě, v mediích nebo jiné významné instituci, by bylo riskantní.

 

Pravdu totiž nechce nikdo slyšet a ostatně národ, který by ji chtěl znát, je mediálně vychováván k tomu, aby se ji nedozvěděl. Posledním výstřelkem marketingu je výzva TV vysílače počítat, při troše štěstí za výhru, reklamy, aby posluchače náhodou nenapadlo přepnout na jiný program. Za 2-3 roky budou Češi s napětím na reklamu čekat, aby mohli počítat, a tato reklama bude pro ně důležitější než děj filmu. Je to další krok k totální degeneraci národa, která začala supermarkety, přes bulvár pokračovala TV sériemi, Superstar a konče debilními pořady jako Star-magazín a VIP.

 
Na druhé straně barikády jsou jiní machři, jsou to mistři svého oboru jak studovaní, ale i bez studia, kteří řídí velké firmy nebo nadnárodní koncerny. Jedno ale mají společné, mají obchodního ducha v krvi, jsou excelentní rétorici, čiší z nich energie, umí obratem reagovat na jakékoliv změny, budí respekt, řeší problémy bleskově, nemají strach z rizika a takto dokáží střízlivě kalkulovat. Sice to zdaleka není recept na úspěch, ale jedno je jasné, tito boy´s ovládají světovou ekonomiku a finanční trhy. Nejsou to tací-nějací analytici, poradci, experti a už vůbec ne ministři financí nebo hospodářství, ani bývali státní úředníci, či dokonce trafikanti z Bruselu. Jsou to lidé, kteří prošli tvrdým životem, ne každý studoval Harward nebo Oxford. Vypracovali se po ramenech slabších a slabých až nahoru, protože to jednoduše v sobě měli. Jistě, že na nich tento průběh zanechal znatelné stopy, jejich charakter se změnil k horšímu, jejich páteř se pokřivila, ale úspěch betonoval jejich sebevědomí. Jako politici tak i oni ztratili přehled o realitě, žijí v jiném světě s vědomím, že je nemá nikdo rád, že jsou ti zlí, ale s pocitem nenahraditelnosti a neuvěřitelné spokojenosti, že vytvořili pro akcionáře zisky. A politici? Ti na ně sice nemají, ale snaží se jinak. Ve skutečnosti s nimi spolupracují. Klasickým příkladem jsou právě dnes nemovitosti.

 

Máme krátce po velkých prasklých bublinách, zájem upadá, tak padají ceny, prodejci musí něco dělat, alarmují politiky – hrozí nezaměstnanost ve stavebním průmyslu – ti zase alarmují media a ta mobilizuje jako stádo ovcí spotřebitele, aby kupovali nemovitosti na dluh a hypo, protože teď je právě ta příležitost. Mediální masáž se rozjíždí a kapitálová sféra si mne ruce, že politici a media spolupracují podle plánu.

 

Ekonomický svět je rozdělen mezi ty dobré a zlé. Ti dobří tvrdí, z jejich subjektivního hlediska, že ti špatní jsou kapitalisté, a že kapitalismus je metla lidstva, protože oni vykořisťují všechny ostatní. Kapitalisté naopak tvrdí, také z jejich subjektivního hlediska, že oni mají vytváření rychlých zisků v popisu práce, a že jejich činnost je v naprostém souladu se zájmy těch dobrých. Ti dobří totiž opomněli po krizi 1929 vytvořit pro ty zlé mantinely, aby se jejich činnost nemohla rozlévat jako voda při povodních. Těžko bycha honiti a tak nám nezbývá než si pořád stěžovat a naříkat, přitom je to velice jednoduché. Je třeba si totiž uvědomit, že kapitalismus, ale do jisté míry i demokracie se nachází ve slepé uličce a jak z ní ven nikdo neví, nemáme totiž žádný hmatatelný příklad, podle kterého bychom mohli postupovat.

Celý systém se nám začíná hroutit a my se snažíme zachránit nezachranitelné tím, že pumpujeme do špatných a špinavých peněz nové a čerstvé peníze, aniž bychom si uvědomovali, co vůbec děláme, natož abychom věděli, co vůbec chceme. Máme strach se rozloučit s Řeckem nebo později se Španělskem, či Irskem jenom proto, že studovaní ekonomové, markétři a manažeři radící vládám, politikům a bruselské administrativě si myslí, že by to znamenalo konec EU. Na tomto problému pracují tito rádoby experti už od roku 2008 a politici nás zatahují rok co rok hlouběji do té pomyslné slepé uličky, ze které je podle nich úniku jenom tím, že budou nadále zisky kapitalizovat a ztráty socializovat.

 

A to se podle Kalouska prý našich peněženek dotýkat nebude. Toto je realita, kterou by měl pochopit i průměrně vzdělaný člověk, který si je vědom toho, že může utratit jenom to, co má a měl by se podivovat nad tím, jak je možné, že bankám s miliardovými ztrátami se pomáhá, že se podporují do nekonečna bankrotující státy, že se jeden dluh vytlouká druhým, a že se to saldo národních bank, evropské banky, ale i FEDu čmárá prostě na futro dveří jako iniciály K+M+B o vánočních svátcích. Prostě po nás potopa, říkají si politici a jejich dobře placení a studovaní ekonomové, přičemž ti na druhé straně barikády oslavují znovuotevření kasina a na herním hřišti, vytvářejí zisky dál, jako by se nechumelilo a velké vody nebylo. Pro tento segment není třeba protipovodňové ochrany, umí dobře plavat, má to v krvi a pracuje podle mého vlastního pravidla, že úspěch není otázkou velikosti, ale rozumu a ten jak známo každý politik do kolébky nedostal. Nic na tom však nemění, že pan Kalousek byl, přes svojí neoblíbenost, nejlepší ekonom a ministr financí, jakého jsme kdy měli. Zda ho Andrej Babiš přetrumfne se musí ještě ukázat.

 

Fazit: Kapitalismus je v této původní podobě na samém konci své existence a demokracie je nejvypracovanější forma diktatury. A nad tím je třeba se důkladně zamyslet. Politici na tom pochopitelně nechtějí ve vlastním zájmu nic měnit. Bohužel žádnou lepší formu ještě nikdo nevynalezl.

Exkluzivně pro Skutečnosti: ing. Petr Ondráček

O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Breaking news

25.7  16:18 - Verizon u cíle: Yahoo bude převzato

Yahoo-šéfová Marissa Mayer

Více jak 20 let od založení stojí internetový pionýr definitivně před ztrátou své samostatnosti. Telekom gigant Verizon převezme Yahoo, podle informací z médií, za ca. 5 miliard dolarů.

  15:00 - IOC rozhodlo: Být u toho znamená všechno

IOC-Prezident Thomas Bach (vlevo) a Vladimir Putin

Přestože byl státem pdporovaný doping v Rusku prokázán tak smí ruský tým v Rio de Janeiro startovat. Ukazuje to že ruský vliv na IOC je ohromný. Whistleblowerin Julia Stepanowa, která to všechno práskla, je z účasti vyloučena. Bude se muset odstěhovat a Rusko už nebude nikdy reprezentovat. S výsledkem se dalo počítat a překvapení se nekonalo.

  13:15 - Americká vláda chce stanice, které dobijí elektromobil za 10 minut

Dobíjecí stanice Tesla

Elektromobil je jeden velký problém. Vlastně je to shluk mnoha malých problémů. Třeba s dobíjecími stanicemi, kterých je málo a nedobíjí dostatečně rychle. To ví i americká vláda a zavázala se, že bude za vládní peníze podporovat projekty na rychlejší dobíjení. V Evropě se vedle chybějícího nadšení k elektro-mobilitě potýkáme se samými problémy s nedostatkem nabíjecích stanic.

  12:00 - V Íránu zničili sto tisíc satelitních antén

Íránské úřady nechaly zničit 100 000 satelitních antén, které byly zabaveny občanům. Informovala o tom agentura AFP. V Íránu je příjem satelitních televizních kanálů zakázán a pokutován, zákaz se ale všeobecně porušuje. „Většina satelitních kanálů oslabuje rodinné základy a u dětí ohrožuje školní docházku. Průzkumy ukazují, že děti, které takovou televizi sledují, jsou nezdvořilé ve škole i vůči rodičům.“

  11:05 - „Desaster“: Trump uvažuje o vystoupení z WTO

US-Kandidát na prezidenta Donald Trump

Volný obchod patřil desetiletí z republikánské víře. Ne ale pro Donalda Trumpa: Jako budoucí US-prezident by z organizace volného obchodu (WTO) eventuálně vystoupil. Jako důvod uvedl že volný obchod je desasterem pro státy které jsou členem WTO.

  10:16 - Z lomu ČSA má odejít 1769 lidí

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká na jednání vlády těžký boj s koaličními partnery o příspěvek severočeským horníkům. O práci v souvislosti s útlumem těžby, na jehož začátku stálo rozhodnutí vlády o neprolomení limitů na zdejším lomu ČSA, by tu během dalších pěti let mělo přijít 1769 zaměstnanců.

  9:32 - Výbuch v německém Ansbachu zranil dvanáct lidí

Atentátník se zabil v Ansbachu

Neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie (27) zemřel poté, co v bavorském Ansbachu v neděli večer odpálil výbušninu. Při explozi bylo zraněno 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu.

24.7  18:00 - Sedm let bez Čechů nebo Poláků? V EU se rodí plán brexitu

Plakát, který před referendem Brity nabádal k Brexitu

Velká Británie by mohla po vystoupení z EU zůstat součástí jednotného evropského trhu, a přitom by se jí až na sedm let netýkalo pravidlo o volném pohybu pracovních sil. Takový je alespoň plán probíraný v evropských metropolích. V praxi by to znamenalo, že ne každý Čech by směl přijít do Británie za prací jako dosud. Informaci přinesl list The Guardian s odkazem na přední zdroje na britské i unijní straně.

  16:42 - Silné bouřky postihnou celé území ČR, budou doprovázeny přívalovými dešti

V teplém a vlhkém počasí se v neděli odpoledne na jihu Moravy, v západních a jižních Čechách budou místy vytvářet bouřky. Ty mohou být provázeny přívalovým deštěm. Výstrahu v neděli vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

  15:00 - V Brazílii se pokusili ukrást olympijskou pochodeň

V brazilském městě Guarulhos nedaleko Sao Paula se neznámý muž pokusil ukrást pochodeň s olympijským ohněm. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

  13:12 - Na Frýdecko-Místecku se zranilo hned pět cyklistů

Pět zraněných cyklistů na Frýdecko-Místecku museli v sobotu během devíti hodin ošetřit moravskoslezští záchranáři. Ve třech případech si lidé po pádu z kola poranili hlavu. Moravskoslezští záchranáři v týž den vyjížděli také ke dvěma topícím se mužům. Jeden je v kritickém a druhý ve vážném stavu.

  12:00 - Žaloby o miliardové pozemky církev většinou nestáhne

Slib biskupů, že katolická církev stáhne žaloby podané na kraje, má právní háček. Podle zjištění Práva nelze očekávat, že církevní subjekty stáhnou všech svých 116 žalob, jak v to doufají hejtmani, nýbrž sotva polovinu.

  11:01 - Sebeakceptance: Smím žít jak já chci!

Sebeakceptance: Milovat své tělo jaké je

Příliš tlustá, plnoštíhlá, tmavá? V USA dělají „Body-aktivisté“ reklamu jak milovat svoje tělo jaké je. Ale jde to vůbec? Ano, je to možné, ale je to i těžké.

  10:23 - Mnichovský střelec vyhrožoval spolužákům smrtí už před pár měsíci

Lidé před mnichovskou Olympií oplakávají oběti střelby.

Osmnáctiletý Ali David Sonboly, který v pátek v Mnichově zastřelil devět převážně mladých lidí, se v minulosti opakovaně choval hrubě a vyhrožoval okolí smrtí. Spolužáky byl odstrkován. Jeden ze svědků také pro stanici NBC News vylíčil, jak mu jedna z obětí zemřela na ulici v náruči.

  9:40 - Na Rokycansku zemřela osmadvacetiletá řidička

Nedaleko Příkosic na Rokycansku zemřela v neděli ráno při nehodě mladá řidička. Havarovala tam před 6:00 s osobním automobilem Audi A4, řekla policejní mluvčí Martina Korandová.

23.7  20:00 - Je svět obrácený naruby? Nebo vyvrácený z pantů?

Olympijské nákupní centrum Mnichov

Násilnosti v Nice, Würzburgu a nyní v Mnichově. V Turecku skončila demokracie. Podle WHO není virus Zika nebezpečný – i když sportovci ruší účast na olympijských hrách. A: Donald Trump neví nic o světě. To je tragická bilance posledních dvou týdnů na skutecnosti.cz.

  19:32 - Nový jednorázový kapesní test na infarkt stojí 370 korun

Ilustrační znázornění infarktu

Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením, takže bylo obtížné splnit cíl včasné diagnózy a včasné léčby, zvláště když pacienti jsou na předměstí nebo ve vzdálenějších oblastech. Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve. Teď je k dispozici ale test na infarkt. Stojí 370 korun a lze ho zakoupit v lékárně..

  18:57 - Kvalifikace Formule-1 v Mad’arsku: Rosberg startuje z pole-position

Nico Rosberg

Přes chaotický průběh tréningu v Budapešti: Nico Rosberg startuje velkou cenu Mad’arska z prvního místa. Tréning musel být vzhledem ke špatnému počasí několikrát odložen. Jeho stájový kolega Hamilton začíná z druhé pozice, Sebastian Vettel na Ferrari až z pátého místa.

  18:27 - V Čechách hrozí silné bouřky a přívalový déšť

Ilustrační foto Ondřej Kořínek

V jižních a západních Čechách hrozí od sobotního odpoledne silné bouřky. Výstraha se vztahuje i na neděli. Bouřky bude doprovázet přívalový déšť ojediněle s úhrny kolem 40 mm. Potoky a říčky se mohou rozvodnit.

  18:00 - Bratislavskou Petržalku vyděsila střelba

V bratislavské čtvrti Petržalka se v sobotu střílelo. Policejní mluvčí Lucia Miháliková uvedla, že byl zadržen 22letý muž. Nikdo nebyl zraněn. Muž střílel pouze z plynové pistole, jako stříleli děti v minulosti „poplašñákem“. Lidé jsou prostě přespříliš vystrašení.

  13:15 - Evropa a Turecko: Strach z Erdogana a z Putina

Zakladatel státu Atatürk a prezident Erdogan

EU by mohla přerušit jednání o vstupu Turecka do EU a současně zmrazit miliardovou pomoc. Ale v Bruselu mají z tohoto kroku strach – bojí se reakce ze strany Erdogana. Jaká politika se praktikuje je vidět i na straně IOC – i zde mají strach z reakce prezidenta Putina v případě vyloučení ruských sportovců z OH.

  12:00 - Václav Klaus ml. vyzval k opuštění Evropské unie

Expert na školství ODS Václav Klaus ml. vyzval ve světle vražedného útoku v Mnichově k opuštění Evropské unie. Vysloužil si za to kritiku předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska.

  11:26 - Levitující přechod pro chodce vzbudil na Slovensku pozdvižení

"Třírozměrný" přechod má zvýšit bezpečnost chodců.

Ve městě Čadca na severu Slovenska překvapí řidiče levitující třírozměrná zebra. Přechod pro chodce umělci namalovali tak, že na první pohled vypadá, jak by se vznášel nad silnicí. Dílo u našich východních sousedů vzbudilo značnou pozornost.

  11:05 - Vrah z Mnichova byl syn taxikáře

Místo činu atentátu v Mnichově

Mladík, který v Mnichově zastřelil devět lidí, byl Ali Sonboly, syn taxikáře s německým a íránským občanstvím, který pracoval v obchodě. Sousedi o něm řekli, že to byl klidný typ. Policie nezná jeho motiv, prověřuje ale spojitost s falešnou nabídkou na Facebooku, že v restauraci McDonald’s, kde střílel, se v tu dobu bude podávat jídlo zdarma. Svědkové vypověděli, že mladík volal Allahu akbar (Bůh je veliký), ale také to, že je Němec. Češi mezi oběťmi nejsou.

22.7  20:00 - Rok po tragédii: Nové záběry z nehody Pendolina ve Studénce

Pendolino se srazilo s kamiónem

Přesně po roce od tragické nehody na železničním přejezdu ve Studénce, kterou způsobil řidič polského kamiónu, zveřejnili hasiči videonahrávku ze záchranné akce. Nehoda si vyžádala tři mrtvé a dvanáct zraněných. V současné době se uvažuje o tom, že železniční přejezd bude zrušen a pod důležitým koridorem spojujícím Ostravu se střední Moravou bude vybudován podjezd.

  19:06 - Erdogan nechal zavřít dva piloty

Sestřelené ruské letadlo (24.11.2015)

Rusko-Turecké vztahy se překvapivě rychle zlepšují – přitom sestřelilo Turecko ruské bojové letadlo. Erdogan nyní sdělil že nechal zavřít turecké piloty do vězení. Údajně měli zájem na zhoršení vztahů s Ruskem.

  18:00 - Na EasyJet a Ryanair si stěžuje nejvíc lidí

Na aerolinky EasyJet a Ryanair si stěžovalo v první půlce roku 2016 nejvíce lidí.

Na EasyJet si ze všech britských aerolinií stěžuje nejvíce lidí. Vyplynulo to z interních statistik společnosti EUclaim. Ta poskytuje pasažérům informace o možné finanční kompenzaci za zpoždění letů, problémy s nimi spojené i řeší. V databázi společnosti se za první polovinu roku nashromáždilo přes 5641 stížností právě na EasyJet. Druhé místo obsadily aerolinky Ryanair se 4781 stížnostmi. Informoval o tom Daily Mail.

  17:03 - Formule 1: Nico Rosberg prodloužil u Mercedesů

Nico Rosberg

Boj dvou gigantů bude s Lewis Hamiltonem pokračovat: Nico Rosberg prodloužil smlouvu se stájí Mercedes. Němec leží v aktuálním hodnocení těsně před svým týmovým kolegou na prvním místě.

  16:16 - Venezuela: McDonald’s chybí žemle pro Big Mac

Big Mac od McDonald's

Hospodářská krize ve Venezuele se dotýká i velkých amerických korporací: McDonald’s odstranil Big Mac z jídelníčku. Zřejmě chybí dodavatel pro žemle. Pro McDonald jistě ohromná katastrofa?

  15:00 - Dreamliner a Jumbo má problémy: Boeing musí odepsat miliardy

Boeing 787 Dreamliner

Kvůli problémům se třemi modely musí firma Boeing korigovat bilanci. Obvzláště problematický je dálkový letoun Dreamliner. K tomu ještě slabá poptávka pro Jumbo-Jet 747-8 a zpoždění s dodávkami tankovacího letadla KC-46 pro americkou armádu. Výše ztrát se pohybuje kolem dvou miliard dolarů – akcie Boeingu ztratila jedno procento hodnoty.

Top