Akademické tituly jako skvělý obchod?

Proč my musíme vždy jít do extrému? Za bývalého režimu, který byl rádoby „lidový“,  musel mít člověk buď hodně dobrý kádrový profil, peníze k uplacení, nebo hodně dobrého známého na příslušném místě, aby mohl jít studovat na vysokou školu, kterou chtěl studovat. Nebo vzít zavděk nějaké jiné vysoké škole, kde nebyl takový zájem o studium, a studium zde jednoduše přetrpět. Systém, tedy politický, měl však i řadu dalších skvělých „řešení“, jako třeba Vysokou školu politickou a titul RSDr., který byl vstupenkou do míst pro vyvolené, nebo jakési náhražky titulů. To aby se zřejmě dostalo na každého. A co bylo absurdní, když někteří zvláště prověření a stranou zřejmé pověření získali během neuvěřitelně krátké doby středo i vysokoškolské vzdělání včetně akademického titulu.

A dnes? Dnes jsou tituly výnosným obchodem. Stačí mít dostatek financí. Konkrétně. Pamatuji, kolikrát do roka dostal můj kolega i já zvláštní mail od jakési zahraniční univerzity, tedy přesně její české odnože, nicméně většinou  v angličtině, a obsahem byla nabídka, že za cenu , která se pohybovala kolem sta tisíc, a za jeden rok distančního studia, získáte titul MBA. Tedy titul, který tady už má leckdo. Nějak se s těmito tituly roztrhl pytel. A přitom v USA, tuto informaci mám od člověka, který má osobní zkušenost, pokud chcete získat určitý post či certifikát ke specifické činnosti, se vás zeptají u pohovoru, ze které že univerzity v USA tento titul máte. Ta paní, která mi to vyprávěla, měla tento titul získaný na jedné z nejprestižnějších univerzit, Stanford University v Philadelphii. To bylo její štěstí, protože díky tomu získala certifikát k činnosti, o který žádala.

Ano, ministerstvo na jedné straně udělovalo certifikát a nostrifikaci téměř každému, kdo o to požádal. Diskutoval jsem o tom i s politiky. Bohužel, stejně jako zdravotnictví, i školství je velmi hluboký a bolavý vřed , který si naše společnost nese z doby zářných zítřků před listopadem 1989 a jehož léčba bude ještě dlouho trvat. Tak jí prosím neoddalujme.


O autorovi

Další články

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna *

Top